TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 22.12.2021 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje, praca/praktyki/staże, współpraca międzynarodowa, Wydział Chemiczny
Dr inż. Anna Lesiak z Wydziału Chemicznego została laureatką francuskiego programu stypendialnego. Na uniwersytecie w Lyonie w grupie prof. Stéphana Parola będzie prowadzić zaawansowane badania emiterów zespolonych.
Stypendystka pracuje w Katedrze Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych na W3. Planuje spędzić cały semestr letni na stażu naukowym we Francji, m.in. w Ecole Normale Superieure De Lyon, współpracując z Laboratoire de Chimie. Będzie realizować projekt dotyczący emiterów w nanoskali, pod kierownictwem prof. Stéphana Parola.
– Moje badania polegają na syntezie i modyfikacji powierzchni nanoemiterów o różnej budowie, kształcie i właściwościach optycznych oraz łączeniu ich ze sobą metodami fizycznymi i chemicznymi – wyjaśnia badaczka z PWr. – Utworzone w ten sposób układy bimodalne, znane również jako emitery zespolone, zostaną następnie poddane dokładnej analizie pod kątem właściwości optycznych – wyjaśnia dr Lesiak.
Wyniki jej badania mogą być wykorzystane w przyszłości m.in. w fotowoltaice czy sensoryce. – To stypendium, praktycznie na początku mojej kariery naukowej, jest dla mnie jak nowy wiatr w żagle. Chociaż biorąc pod uwagę moje badania, powinnam raczej powiedzieć: niczym fala wzbudzenia dla kropki kwantowej, czyli pozwala „świecić” – śmieje się dr Lesiak, która niedawno uzyskała stopień naukowy doktora. – Chciałabym poszerzać horyzonty naukowe, a stypendium jest nie tylko wyróżnieniem, ale również motywacją do dalszych działań – przyznaje.
Projekt będzie realizowany w ramach stypendium SSHN, finansowanego przez rząd Francji. Jest to program skierowany do polskich i zagranicznych badaczy pracujących w polskiej instytucji naukowej, którzy chcieliby prowadzić badania we Francji. W tej edycji wzięło udział 91 naukowców, finansowanie otrzymało 38 osób, w tym jako jedyna z Politechniki Wrocławskiej dr inż. Anna Lesiak.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »