TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Stypendium rządu Francji dla naszej badaczki z W3

Dr inż. Anna Lesiak z Wydziału Chemicznego została laureatką francuskiego programu stypendialnego. Na uniwersytecie w Lyonie w grupie prof. Stéphana Parola będzie prowadzić zaawansowane badania emiterów zespolonych.

dr inż. Anna LesiakStypendystka pracuje w Katedrze Inżynierii i Modelowania Materiałów Zaawansowanych na W3. Planuje spędzić cały semestr letni na stażu naukowym we Francji, m.in. w Ecole Normale Superieure De Lyon, współpracując z Laboratoire de Chimie. Będzie realizować projekt dotyczący emiterów w nanoskali, pod kierownictwem prof. Stéphana Parola.

– Moje badania polegają na syntezie i modyfikacji powierzchni nanoemiterów o różnej budowie, kształcie i właściwościach optycznych oraz łączeniu ich ze sobą metodami fizycznymi i chemicznymi – wyjaśnia badaczka z PWr. – Utworzone w ten sposób układy bimodalne, znane również jako emitery zespolone, zostaną następnie poddane dokładnej analizie pod kątem właściwości optycznych – wyjaśnia dr Lesiak.

Wyniki jej badania mogą być wykorzystane w przyszłości m.in. w fotowoltaice czy sensoryce. – To stypendium, praktycznie na początku mojej kariery naukowej, jest dla mnie jak nowy wiatr w żagle. Chociaż biorąc pod uwagę moje badania, powinnam raczej powiedzieć: niczym fala wzbudzenia dla kropki kwantowej, czyli pozwala „świecić” – śmieje się dr Lesiak, która niedawno uzyskała stopień naukowy doktora. – Chciałabym poszerzać horyzonty naukowe, a stypendium jest nie tylko wyróżnieniem, ale również motywacją do dalszych działań – przyznaje.

Projekt będzie realizowany w ramach stypendium SSHN, finansowanego przez rząd Francji. Jest to program skierowany do polskich i zagranicznych badaczy pracujących w polskiej instytucji naukowej, którzy chcieliby prowadzić badania we Francji. W tej edycji wzięło udział 91 naukowców, finansowanie otrzymało 38 osób, w tym jako jedyna z Politechniki Wrocławskiej dr inż. Anna Lesiak.

ISZ

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję