TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.06.2019 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia
Blisko 70 studentek i studentów z niepełnosprawnościami otrzymało w poniedziałek stypendia za osiągnięcia w nauce. Łączna kwota na stypendia wynosi ponad 120 tys. zł, a środki pochodzą z licytacji i datków zebranych podczas marcowego Charytatywnego Balu Politechniki Wrocławskiej.
– Spotykamy się dzisiaj w bardzo ważnym miejscu na Politechnice Wrocławskiej. W starej sali senatu zapadały bowiem decyzje, które miały kluczowe znaczenie dla całej uczelni. Chcieliśmy w ten sposób dodatkowo uhonorować was i wasze osiągnięcia. Gratulujemy i zachęcamy do dalszej nauki – powiedział podczas spotkania dr inż. Jacek Lamperski, prorektor ds. studenckich PWr.
Po raz pierwszy stypendia przyznawane były przez Stowarzyszenie Absolwentów PWr. Tradycyjnie podzielono je na trzy kategorie w zależności od średniej uzyskanej na koniec semestru zimowego.
– Najbardziej niesamowita jest ta najwyższa kategoria, w której średnia laureatów wynosi 5.0 lub wyżej. Dla wielu osób jest to wynik nieosiągalny, a państwo znaleźliście w sobie energię, żeby to osiągnąć – dodał prorektor. Warto podkreślić, że w tym roku taki wynik uzyskało aż sześcioro studentów.
Obecnie na PWr studiuje blisko 500 studentów i około dwudziestu doktorantów z niepełnosprawnościami. Uczelnia realizuje również szereg projektów, których celem jest pomoc studentom z niepełnoprawnościami w dostępie do wiedzy. Za swoje działania Politechnika Wrocławska została uhonorowana tytułem w konkursie „Lodołamacze 2017”, którego ideą jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Nasza uczelnia zwyciężyła w kategorii „Instytucja”.
– Bariery są w naszych głowach i sercach. Jeśli potrafimy się od nich uwolnić, to jesteśmy w stanie pokonać wszystkie trudności. Te nagrody wspierają pracowitość, ale pokazują też, że uczelnia techniczna może być otwarta, humanistyczna, niebojąca się ludzi. Gratuluję dobrych wyników i namawiam, żeby śmiało podążać za swoimi marzeniami – podkreślił obecny na uroczystości Sławomir Piechota, poseł na Sejm RP.
Wyjątkową inicjatywą, która została zrealizowana na Politechnice Wrocławskiej, jest m.in. Laboratorium Tyfloinformatyczne PWr, w którym niepełnosprawni studenci mogą korzystać z literatury naukowej i materiałów dydaktycznych. Są one udostępniane na różnorodnych urządzeniach dostosowanych do potrzeb osób niesłyszących, niewidomych i niedowidzących czy z różnymi dysfunkcjami ruchu, np. deformacją rąk albo ich brakiem.
Wypowiedź dr. inż. Jacka Lamperskiego, prorektora ds. studenckich PWr:
Wypowiedzi laureatów:
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »