TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.05.2022 Kategoria: konkursy/stypendia, Wydział Chemiczny, Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Wydział Matematyki
Rozstrzygnięto 30. edycję prestiżowego konkursu Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wśród setki wyróżnionych młodych naukowców znalazła się dwójka reprezentantów PWr, w tym dr Dariusz Kosz jako jedna z trzech szczególnie docenionych osób.
W jubileuszowej edycji konkursu, którego celem jest wspieranie wybitnych młodych uczonych i zachęcanie ich do dalszego rozwoju, wystartowało 794 kandydatów. Ostatecznie programem stypendialnym objęto - na podstawie jakości ich dotychczasowego dorobku naukowego - setkę najlepszych młodych badaczy, reprezentujących wszystkie dziedziny nauki.
Wśród wyróżnionych znaleźli się: dr Dariusz Kosz z Wydziału Matematyki i Magda Antoniak, doktorantka na Wydziale Chemicznym.
Naszemu naukowcowi z W13 przyznano, jako jednej z zaledwie trzech osób, specjalne wyróżnienie za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie badań. Dzięki temu otrzyma powiększone stypendium roczne w wysokości 36 tysięcy złotych. Pozostali laureaci, w tym Magda Antoniak, dostaną po 28 tys. zł.
Dr Dariusz Kosz pracuje na Wydziale Matematyki i iInteresuje się analizą harmoniczną oraz jej związkami z innymi dziedzinami matematyki teoretycznej.
- W moich artykułach skupiam się na badaniu własności operatorów maksymalnych oraz im podobnych – mówi dr Dariusz Kosz. - Otrzymane wyniki znajdują zastosowanie m.in. przy wykazywaniu dobrych zachowań granicznych ważnych obiektów pojawiających się w teorii ergodycznej, analizie fourierowskiej czy teorii liczb.
Obecnie przebywa na stażu naukowym w prestiżowym Basque Center for Applied Mathematics w Bilbao, gdzie nawiązuje współpracę z matematykami z wielu krajów, a co za tym idzie poszerza swoje horyzonty naukowe.
- Jednocześnie podtrzymuję więzi z polskimi matematykami, a także staram się - w miarę możliwości - być dostępny dla studentów Politechniki Wrocławski -dodaje nasz laureat..
Jest też trzykrotnym (2009, 2014 i 2018) mistrzem Polski w scrabble. Uprawia też siatkówkę, a szczególną frajdę sprawia mu bieganie po górach.
Magda Antoniak jest doktorantką w Instytucie Materiałów Zaawansowanych Wydziału Chemicznego. Swoją pracę doktorską, poświęconą rozszerzeniu funkcjonalności nanokryształów luminescencyjnych, realizuje pod opieką prof. Marcina Nyka.
Stypendystka programu Start 2022 prowadzi badania nad syntezą, modyfikacją i charakterystyką wielofunkcyjnych nanomateriałów, opartych głównie na nanocząstkach domieszkowanych jonami lantanowców oraz półprzewodnikowych kropkach kwantowych.
- Dzięki unikalnym właściwościom optycznym zsyntezowane przeze mnie nanomateriały mogą znaleźć potencjalne zastosowanie w technikach bioobrazowania lub stanowić podstawę przy projektowaniu bezkontaktowych nanoczujników temperatury i ciśnienia – wyjaśnia Magda Antoniak.
Warto dodać, że jednym z laureatów jest też dr Maciej Behnke, który obecnie pracuje na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu, ale do konkursu zgłosił się jeszcze jako pracownik Katedry Sztucznej Inteligencji na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, w której był zatrudniony jako post-doc w ramach jednego z projektów Narodowego Centrum Nauki.
ach
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »