TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studiuj medycynę w wersji 4.0!

Data: 19.06.2023 Kategoria: medycyna, rekrutacja

adobestock_170606353_plaskie.jpg

W piątek, 23 czerwca, rozpoczynamy rekrutację na kierunek lekarski na Politechnice Wrocławskiej. Studia prowadzone przez doświadczonych medyków i w nowoczesnych laboratoriach pozwolą wykształcić lekarzy otwartych na technologie przyszłości.

29 czerwca - Dzień Otwarty kierunku lekarskiego - zapraszamy!

– Otwarcie kierunku lekarskiego to kolejny krok na drodze rozwoju naszej uczelni, która ma być oparta na takich filarach jak nauki podstawowe, techniczno-inżynieryjne, humanistyczne oraz medycyna, czyli nauka zajmującą się najbardziej złożonym układem, jakim jest ludzki organizm – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Politechnika posiada znakomitą infrastrukturę dydaktyczną i od wielu lat prowadzi działalność badawczą związaną z medycyną, która będzie wykorzystana w kształceniu – dodaje.

dr_szarek-operacja2.jpgSzeroka współpraca ze szpitalami

Po ukończeniu sześcioletnich studiów i zaliczeniu Lekarskiego Egzaminu Końcowego absolwenci nowego kierunku na PWr będą mogli otrzymać prawo wykonywania zawodu lekarza.

– Nowy kierunek kształcenia oferuje dodatkowe wartości dzięki wyjątkowo nowoczesnemu i interdyscyplinarnemu programowi dedykowanemu przyszłym lekarzom. Nasz program jest niezwykle wszechstronny, obejmuje nauki podstawowe na zaawansowanym poziomie, różnorodne aspekty technologii medycznych, ale przede wszystkim od pierwszych lat studiów proponujemy rozszerzony program szkolenia klinicznego w wysokospecjalistycznych szpitalach, świadczących usługi dla bardzo dużej liczby pacjentów – mówi prof. Halina Podbielska z Katedry Inżynierii Biomedycznej.

Bazę kliniczną dla kierunku lekarskiego będzie stanowiło siedem wrocławskich szpitali partnerskich:

  • 4. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu – Ośrodek Badawczo-Rozwojowy,
  • Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej,
  • Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii,
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego,
  • Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza,
  • Dolnośląskie Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET

oraz ośrodek partnerski: Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.

Dzięki temu studenci kierunku lekarskiego już na I roku studiów mogą liczyć na zajęcia praktyczne, tzw. godziny przy łóżku pacjenta, których liczba będzie większa niż minimum wymagane przez rozporządzenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (aż 249 zajęć klinicznych przez cały okres studiów), a także na wsparcie pracowników akademickich tzw. tutorów.

Grafika prezentująca siatkę przedmiotów na kierunku lekarskim

Laboratoria na najwyższym poziomie

Na pierwszy rok studiów przyjętych zostanie 60 osób, a na maturze kandydaci – oprócz języka polskiego i języka obcego – muszą zdać biologię na poziomie rozszerzonym oraz matematykę (poziom podstawowy lub rozszerzony), fizykę lub chemię. Osoby, chcące uzupełnić swoją wiedzę z tych przedmiotów, będą miały na to szansę już w trakcie studiów w ramach zajęć uzupełniających, co pozwoli na sprostanie wymaganiom stawianym w kolejnych latach nauki.

Na zdjęciu prof. Dariusz Jagielski– Nasz program gwarantuje wyjątkowe wyszkolenie przyszłego lekarza, które zapewni dobre przygotowanie do korzystania z nowoczesnych technik w profilaktyce, diagnostyce i leczeniu pacjentów. Studenci będą mieli szeroki dostęp do aparatury badawczej, zróżnicowanych grup pacjentów oraz nowoczesnego sprzętu wykorzystywanego zarówno w diagnostyce, jak i terapii – zapowiada dr hab. Dariusz Jagielski, z-ca kierownika Kliniki Kardiologii Ośrodka Chorób Serca 4.Wojskowego Szpitala Klinicznego, doradca rektora PWr ds. medycznych.

W programie studiów znalazły się także zajęcia w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, które pozwala na prowadzenie szkoleń m.in. w ramach przedmiotów z pierwszej pomocy medycznej, medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii, ginekologii i położnictwa w salach niskiej i wysokiej wierności na specjalistycznych symulatorach medycznych.

Dodatkowo od pierwszego roku przewidziano szkolenia w Wirtualnym Prosektorium wyposażonym w 84-calowe stoły do nauki anatomii, histologii, embriologii i radiologii. W Laboratorium Wirtualnej Mikroskopii – do nauki histologii, embriologii i medycyny sądowej oraz w Laboratorium Sekcji Żywych Tkanek umożliwiającym wykonanie pod okiem wybitnych specjalistów z danej dziedziny sekcji serca, mózgu czy wątroby zwierzęcej.

sala-neurochirurgia-ogolna.jpg

– Unikatowym rozwiązaniem jest także Pracownia Wirtualnej Rzeczywistości (VR), którą wyposażono m.in. w bezprzewodowy zestaw do obsługi rzeczywistości rozszerzonej, pozwalający uczestnikowi symulacji stać się częścią wirtualnego świata i doświadczać go w pierwszej osobie podczas pracy z pacjentem – podkreśla prof. Tadeusz Więckowski, pełnomocnik rektora PWr ds. organizacji Wydziału Medycznego. – Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych specjalistów i praktyków z wieloletnim stażem pracy w wysokospecjalistycznych placówkach medycznych – dodaje.

Już od trzeciego roku studiów na studentów czekają też obowiązkowe dyżury nocne z tutorem na oddziale szpitalnym oraz w izbie przyjęć, czy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Natomiast od piątego roku studiów zaplanowano specjalne zajęcia, które pozwolą na jeszcze lepsze przygotowanie się do Lekarskiego Egzaminu Końcowego, którego wynik zdecyduje o dalszych losach absolwenta kierunku lekarskiego, np. o wyborze specjalizacji.

Zdjęcie ilustracyjne - lekarze w czasie operacji

Co po studiach?

Absolwent lub absolwentka kierunku lekarskiego, po zdanym egzaminie, mogą pracować w szpitalach, poradniach, w klinikach i gabinetach prywatnych, a także rozwijać swoją karierę zawodową w ośrodkach badawczych, instytutach lub jako przedstawiciele firm farmaceutycznych.

W przyszłości na PWr powstanie „Collegium Medicum”, w skład którego wejdzie Wydział Medyczny oraz kilka innych wydziałów lub instytutów. – Planujemy także budowę nowej siedziby z nowoczesnymi laboratoriami, pracowniami, start-upami i Centrum Nowoczesnych Technologii Medycznych – dodaje rektor prof. Arkadiusz Wójs.

kampaniapwr_2023_baner_750_x100_2.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję