TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Bioeconomy - studiuj jednocześnie na PWr i UPWr

Data: 30.05.2022 Kategoria: rekrutacja, Wydział Inżynierii Środowiska

Zdjęcie ilustracyjne

Specjaliści od rozwiązywania lokalnych i globalnych wyzwań związanych z biogospodarką będą od tej pory kształcić się na Politechnice Wrocławskiej i Uniwersytecie Przyrodniczym. Umowę o utworzeniu wspólnego kierunku podpisali dziś rektorzy obu wrocławskich uczelni – prof. Arkadiusz Wójs i prof. Jarosław Bosy.

Biocenomy to wspólne siedmiosemestralne, stacjonarne studia pierwszego stopnia prowadzone w języku angielskim. Dla kandydatów przygotowano tylko 32 miejsca, a zajęcia będą prowadzone przez Wydział Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji UPWr we współpracy z Wydziałem Inżynierii Środowiska PWr.

– Wspólny kierunek to kolejny krok we współpracy pomiędzy naszymi uczelniami, która dotychczas prowadzona była przede wszystkim w obszarze naukowo-badawczym. Zależało nam, żeby poszerzyć ją również w zakresie dydaktyki, tym bardziej że dotychczas prowadziliśmy studia binarne w porozumieniu z uczelniami zza granicy – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Teraz przecieramy szlaki w kooperacji pomiędzy dwiema krajowymi uczelniami – dodaje.

Studia prowadzone wspólnie to sprawdzone na świecie rozwiązanie, które jest bardzo korzystne dla studentów. Mogą oni bowiem czerpać z wiedzy i doświadczenia wykładowców oraz bazy dydaktycznej obu uczelni. Kształcenie w języku angielskim otwiera natomiast naszą ofertę także na kandydatów zagranicznych, w tym uczestników międzynarodowych programów wymiany studenckiej.

Zarejestruj się w systemie rekrutacyjnym i studiuj Bioeconomy.

bioeconomics_plaskie.jpg

Co oferujemy?

Biogospodarka kształtuje nowy rynek pracy, produkcji oraz usług. Rynek, który wymaga nowej zaawansowanej wiedzy i specjalistycznych kadr. Dlatego kształcenie będzie obejmować także wiedzę inżynierską z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji, technologii, ochrony know-how, procesów przemysłowych, logistyki łańcucha dostaw i ekonomii.

– Program studiów został tak ułożony, by rozwijać umiejętności innowacyjnego i interdyscyplinarnego podejścia do rozwiązywania problemów oraz tworzyć kompetencje do wdrażania technologii i współpracy nauki z biznesem – podkreśla prof. Krzysztof Lejcuś z Instytutu Inżynierii Środowiska UPWr, który wraz z prof. Andrzejem Białowcem z Katedry Biogospodarki Stosowanej UPWr jest autorem koncepcji kierunku.

We wspólnym projekcie dydaktycznym Wydział Inżynierii Środowiska PWr będzie realizował kursy z obszaru biotechnologii środowiska, zrównoważonej gospodarki zasobami naturalnymi, recyklingu i ponownego wykorzystania surowców, zarządzania środowiskiem oraz ochrony powietrza.

– Biogospodarka to filar gospodarki opartej o bioprodukcję i biotechnologię. Obejmuje ona m.in. procesy tworzenia i wdrażania biotworzyw, biopaliw, bioenergii, systemów bioodnawialnych w odpowiedzi na potrzeby nowoczesnej gospodarki i wyzwania związane ze zmianami klimatu – podkreśla dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.

Dla studentów przygotowano wykłady wraz projektami i zajęciami w laboratoriach. Kształcenie ukierunkowane będzie na rozwijanie i poznawanie nowych technologii, poszukiwanie nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań oraz źródeł wsparcia dla działań badawczo-rozwojowych.

– Projekty semestralne oprzemy o zasady Project Based Learning i Design Thinking. Studenci będą mieli możliwość współpracy z naukowcami w prawdziwych projektach badawczych oraz realizowania własnych badań pod nadzorem opiekunów naukowych – wyjaśnia dr inż. Urszula Miller, prodziekan ds. studenckich i organizacyjnych na W7, koordynatorka kierunku na PWr.

bioeconomics2_plaskie.jpg

Szansa i przyszłość

Każdy, kto ukończy kierunek Bioeconomics będzie doskonale przygotowany do rozwiązywania globalnych problemów w obszarze racjonalnego wykorzystania zasobów środowiskowych, inżynierii bioprodukcji, systemów bioodnawialnych, przetwarzania surowców pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także nowoczesnych metod analitycznych i technologii stosowanych w biogospodarce o obiegu zamkniętym.

– Nasi absolwenci doskonale zrozumieją potrzeby zmieniającego się świata i gospodarki oraz będą mieli wiedzę i umiejętności twórczego rozwiązywania znanych i dopiero pojawiających się problemów i zagrożeń środowiskowych z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju – zapewnia prof. Bartosz Kaźmierczak z Wydziału Inżynierii Środowiska PWr. – Z kolei dobra znajomość języka przygotowuje ich do pracy w międzynarodowych zespołach, konsorcjach i projektach – dodaje.

Oznacza to, że będą mogli znaleźć zatrudnienie w administracji państwowej i samorządowej, organizacjach pozarządowych, w firmach konsultingowych, w laboratoriach badawczych czy firmach biotechnologicznych. Ale też w przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, magazynowaniem czy dystrybucją bioproduktów oraz zamykaniem obiegów materii i energii czy w biorafineriach.

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję