TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studiuj informatykę medyczną po angielsku

Medical Informatics zdjęcie z laboratorium

Na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki zostanie uruchomiona specjalność, która do tej pory była tylko w języku polskim. Medical Informatics to odpowiedź na dynamiczny rozwój technologii informatycznych w szeroko rozumianej medycynie.

Specjalność powstała z myślą o ambitnych i przedsiębiorczych studentach, zainteresowanych nie tylko nowoczesnymi technologiami, ale również chcących zmieniać i wspierać system ochrony zdrowia.

Specjaliści od e-Zdrowia

prof. Marian Łątka

– Według niedawno opublikowanego raportu Grand View Research globalny rynek e-Zdrowia osiągnie wartość prawie 900 miliardów dolarów do roku 2030. Jest więc to obszar, w którym eksperci są bardzo potrzebni – mówi dr hab. inż. Mirosław Łątka, prof. uczelni, koordynator specjalności Medical Informatics na kierunku inżynieria biomedyczna. 

– Nasi absolwenci znajdą zatrudnienie na rynku międzynarodowym: w jednostkach medycznych, przedsiębiorstwach informatycznych i zajmujących się aparaturą medyczną, a także startupach biomedycznych. Chcemy kształcić inżynierów dobrze rozumiejących specyfikę służby zdrowia – dodaje.

Na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki (W11) specjalność informatyka medyczna w języku polskim jest prowadzona od 2015 roku, teraz będzie ona tylko po angielsku. 

Na bieżąco z branżą IT

– W programie nauczania wprowadziliśmy modyfikacje i przeznaczyliśmy więcej godzin na przedmioty informatyczne – wyjaśnia dr inż. Klaudia Kozłowska z W11, która odpowiadała za opracowanie planu zajęć.

Twórcy specjalności stawiają na interdyscyplinarność. Będą uczyć studentów nie tylko nauk podstawowych (matematyka, fizyka, biologia, chemia) i informatycznych, ale również aparatury medycznej oraz anatomii i fizjologii. Program studiów obejmuje najistotniejsze w ostatnich latach dziedziny IT: bazy danych, systemy mobilne czy data science.

– Wszystkie zajęcia na tej specjalności będą prowadzone w języku angielskim, czyli języku współczesnej nauki i techniki – podkreśla prof. Łątka.

siatka zajęćSiatka zajęć specjalności Medical Informatics

Nauka przy projektach

dr Klaudia Kozłowska

Studenci będą mieli możliwość uczestniczyć w projektach dotyczących m.in. zastosowania sztucznej inteligencji i bioinformatyki.

– Podczas studiów doktoranckich, razem ze studentami informatyki medycznej miałam okazję brać udział w projekcie prototypu symulatora wirtualnej rzeczywistości (VR) do planowania i treningu symulacyjnego operacji mikronaczyniowych mózgu. Badania prowadziliśmy wspólnie z neurochirurgami ze szpitala w Opolu – mówi dr Klaudia Kozłowska, absolwentka kierunku inżynieria biomedyczna, a obecnie adiunkt na Katedrze Inżynierii Biomedycznej.

Dodaje, że inne projekty dotyczyły zastosowania urządzeń mobilnych w ocenie stanu zdrowia osób starszych oraz z chorobami neurodegeneracyjnymi (np. choroba Parkinsona).

Program studiów inżynierskich przewiduje siedem semestrów nauki. Zajęcia będą prowadzone nie tylko przez pracowników Katedry Inżynierii Biomedycznej na W11, ale również przez praktyków z w firm IT i medycznych. 

baner rekrutacja

Nowa specjalność będzie dostępna w ofercie studiów już od nowego roku akademickiego 2022/23. Rekrutacja na kierunek inżynieria biomedyczna wystartowała 16 maja i potrwa do 7 lipca. Na Medical Informatics przewidziano 40 miejsc dla kandydatów polskich i zagranicznych.

Więcej informacji na stronie rekrutacja.pwr.edu.pl.

ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję