TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studia wielu możliwości. Wybierz MONABIPHOT [Rekrutacja]

Data: 02.07.2024 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja, Wydział Chemiczny

Zajęcia w laboratorium na W3 - zdjęcie

Szukasz kierunku, na którym poszerzysz swoje horyzonty, wyjedziesz na zagraniczny staż i zdobędziesz podstawy do dalszego rozwoju kariery naukowej? Studiuj na MONABIPHOT – kierunku, którego nie ma nigdzie indziej na świecie.

Advanced Nano and Biomaterials MONABIPHOT to pełna nazwa nowego kierunku studiów magisterskich, który oferuje Politechnika Wrocławska. Przypisany jest do Wydziału Chemicznego, ale to wcale nie oznacza, że jest pomyślany tylko o osobach zainteresowanych chemią.

– Samej chemii w programie kształcenia nie ma aż tak dużo, dominują inne dziedziny nauki. To dlatego, że chcemy, aby nasz absolwent miał otwartą głowę, szerokie horyzonty, a po studiach poczucie, że może robić to, co najbardziej lubi – mówi prof. Katarzyna Matczyszyn z Wydziału Chemicznego, koordynatorka kierunku. – Dlatego zapraszamy ludzi ciekawych świata, którzy interesują się różnymi materiałami, zarówno pod kątem ich wytwarzania, charakteryzacji i zastosowania. Możesz być po fizyce, chemii, mikrobiologii, inżynierii materiałów, a nawet lotnictwie i kosmonautyce i wciąż znajdziesz u nas miejsce – dodaje.

Interdyscyplinarność dla wszystkich

Zajęcia w laboratorium na W3 - zdjęcieNa Wydziale Chemicznym od kilkunastu lat prowadzona była specjalność Master Molecular Nano- and Biophotonics „Monabiphot”. Wszystko w ramach programu Erasmus Mundus i we współpracy z francuską École Normale Supérieure Paris-Saclay. Studenci spędzali jeden semestr nauki na Wydziale Chemicznym PWr, a pozostałe we Francji oraz w Hiszpanii, na University Complutense w Madrycie.

Od nowego roku akademickiego zamiast tej specjalności będziemy mieć w ofercie klasyczny kierunek studiów, na którym kształcone będą osoby w dziedzinie nowoczesnych materiałów, nanomateriałów i fotoniki molekularnej.

– Kierunek jest bardzo interdyscyplinarny i bazuje na naszych doświadczeniach naukowych w zakresie zarówno rozwoju nanomateriałów i biomateriałów, jak i nowoczesnych technik charakteryzacji spektroskopowych czy też mikroskopowych – podkreśla prof. Matczyszyn. – Chcemy nie tylko podzielić się ze studentami tą wiedzą, ale przede wszystkim zależy nam, żeby zdobywali wiedzę z wielu dziedzin.

Dlatego w programie znalazły się przedmioty z syntezy i charakteryzacji nowych materiałów w skali molekularnej i nano, ze szczególnym uwzględnieniem zastosowań w biologii oraz nanotechnologii, zaawansowanej mikroskopii, nowoczesnej spektroskopii, nowoczesnych polimerów i ciekłych kryształów. Ich dobór umożliwi wykształcenie ekspertów w dziedzinie inżynierii materiałowej, ze szczególnym uwzględnieniem nanomateriałów.

Jednym z ważniejszych przedmiotów będzie chemia bioorganiczna, gdzie nacisk kładziony jest na jej aspekty medyczne.  – W trakcie zajęć zajmujemy się materiałami, które mogą być stosowane w ciele człowieka, co jest bardzo przyszłościowym tematem – opowiada Jan Pytel, student Wydziału Chemicznego. – Podobnym przykładem jest Bioimaging, czyli biobrazowanie, gdzie uczymy się metod obrazowania różnego rodzaju chorób

– Do tego dodałabym przedmioty z szeroko pojętej mikroskopii, w których zawierają się wszystkie nowoczesne techniki obrazowania, od mikroskopii elektronowej, przez świetlną, wielofotonową, super rozdzielczą czy sił atomowych – wylicza prof. Matczyszyn.

Siatka zajęć kierunku - zdjęcie

Siatka zajęć na studiach trzysemestralnych

Siatka zajęć kierunku - zdjęcie

Siatka zajęć na studiach czterosemestralnych

Praktyka i otwartość

Zajęcia w laboratorium na W3 - zdjęcieIstotnym elementem studiów będą zajęcia laboratoryjne, w trakcie których studenci zajmą się wytwarzaniem i charakteryzacją różnych materiałów i nanomateriałów, w tym także OFETów i OLEDów, nanocząstek srebra bądź kropek węglowych  – Studenci zobaczą, jak one powstają, potem sami je scharakteryzują. To praktyczne zadania, które nauczą ich funkcjonowania w laboratoriach – zaznacza badaczka z W3.

– Na kierunku odnajdą się wszyscy, którzy mają podstawową wiedzę o materiałach i ich charakteryzacji pod względem optycznym – zauważa Jan Pytel, który już planuje swoją ścieżkę kariery. – Chcę skończyć studia, a potem pójść na doktorat i uważam, że na PWr jestem dobrze do tej drogi przygotowywany. 

Podobne zdanie ma dr inż. Sebastian Mucha. Za nim również wyjazdy na zagraniczne staże do Francji i Hiszpanii. – Mam już trochę doświadczeń, więc mogę zapewnić, że te studia dają mocną podstawę do kontynuowania kariery naukowej. Zwłaszcza przez bogatą ofertę staży i praktyk w różnych instytucjach naukowych, gdzie można się nauczyć komercjalizacji wyników badań.

Z kolei inny ze studentów obecnej specjalności, a wkrótce już kierunku MONABIPHOT, Marek Czyszczoń, za najważniejszy aspekt uważa podejście praktyczne.

– Wiele osób po studiach I stopnia myśli, że na magisterskich będzie z grubsza tak samo. Błąd! My nie siedzimy tutaj z nosami w książkach – mówi Marek Czyszczoń. – Za to mamy mnóstwo zajęć poszerzających naszą dotychczasową wiedzę. Świetnie sprawdzają się seminaria, po których zawsze prowadzimy ożywione dyskusje, i może ciężko w to uwierzyć, ale w trakcie przygotowania prezentacji na te zajęcia uczymy się znacznie więcej niż podczas przygotowań do kolejnych egzaminów.

Zespół MONAPHIBOT - zdjęcie

Świat stoi otworem

Studia na kierunku MONABIPHOT prowadzone są w języku angielskim, co przyciąga studentów z różnych krajów. Nelson Mokaya przyjechał na PWr z Kenii, Priya Sagar z Indii – oboje bardzo doceniają możliwości, jakie dają im studia w Polsce.

– Cenię otwartość ludzi, możliwość dyskusji, mądrość prowadzących – wylicza Priya Sagar, która teraz przygotowuje się do podjęcia studiów doktoranckich. Natomiast Nelson Mokaya swoją przyszłość wiąże z przemysłem. – Chociaż opcji jest naprawdę dużo i tak do końca jeszcze nie zdecydowałem, co chcę robić dalej, ale świetne jest to, że mam tak duży wybór – wyjaśnia.

Szerokie spektrum możliwości, jakie uzyskają absolwenci tego kierunku, najlepiej widać po osobach, które w ostatnich latach ukończyły naukę na specjalność MONABIPHOT.

Dr inż. Leszek Mazur podczas studiów na PWr spędził semestr we Francji. Teraz, po okresie pracy za granicą, wrócił na Wydział Chemiczny Politechniki Wrocławskiej.

– Na pewno ogromną wartością tych studiów będzie możliwość nawiązania kontaktów, zwłaszcza tych międzynarodowych – mówi dr Mazur. – Ale przede wszystkim uważam, że warto inwestować w siebie, swoją wiedzę i umiejętności. A to jest możliwe właśnie na tym kierunku, opartym na komunikowaniu się w języku angielskim, który jest podstawowym językiem nauki na świecie. To wszystko otwiera drzwi do różnych rodzajów kariery.

Rekrutacja na studia magisterskie Advanced Nano and Biomaterials MONABIPHOT na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej trwa do 24 lipca.

Więcej o kierunku można przeczytać na stronie Działu Rekrutacji lub bezpośrednio kontaktując się z prof. Katarzyną Matczyszyn.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję