Studentki z W4 zwyciężyły w konkursie Akademia Biznesu ABi 2024

Data: 20.06.2024 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Zarządzania

Laureaci konkursu wraz z jury

Karolina Ossuch i Oliwia Borkowska, autorki projektu HerbDoktor, zajęły pierwsze miejsce w konkursie Akademia Biznesu ABi 2024. To inicjatywa Wydziału Zarządzania, w której swoje pomysły na rozwijanie inicjatyw biznesowych mogą zgłaszać studentki i studenci wszystkich wydziałów, a później doskonalą je pod okiem mentorów.

W ramach ABi kilkuosobowe grupy studentów, pod czujnym okiem prowadzących, doskonalą swój pomysł na start biznesu. A później prezentują go podczas gali finałowej.

Projekty ocenia jury, w którym zasiadają przedstawiciele Rady Społecznej Wydziału Zarządzania, czyli praktycy z takich firm jak Capgemini, Credit Suisse, Volvo, Santander, EY, QAD, Polsko-Amerykańska Szkoła Biznesu, Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz władz wydziału.

Prezentacje konkursowe trwają tylko 10 minut, a następnie każdy zespół wpada w krzyżowy ogień pytań przedsiębiorców, którzy próbują oszacować powodzenie projektu studenckiego na rynku.

Jak podkreśla wydział - liczą się wtedy „stalowe nerwy i świetna znajomość produktu”.

Zwyciężczynie konkursuW tegorocznej edycji konkursu zwyciężyły studentki z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji – Karolina Ossuch i Oliwia Borkowska. Przedstawiły projekt „HerbDoktor”, czyli wprowadzenia na rynek urządzenia do samodzielnego przygotowywania domowych leków, maści i naparów zdrowotnych.

Zgodnie z ich założeniami, HerbDoktor byłby wyposażony w bibliotekę składników i receptur, co pozwalałoby na tworzenie różnych specyfików w zależności od potrzeb użytkownika. Sam odmierzałby, mieszał i podgrzewał składniki. Byłby też podłączony do aplikacji, w której każdy zarejestrowany użytkownik miałby przypisanego lekarza, weryfikującego składniki i zezwalającego na tworzenie bardziej zaawansowanych naparów, leków itd.

Aplikacja miałaby też zawierać informacje o dawkowaniu, interakcjach z innymi lekami oraz potencjalnych skutkach ubocznych. Co jak podkreślają autorki projektu, pozwalałoby na zapewnienie bezpieczeństwa i skuteczności.

Studentki widzą też potencjał na rozwój aplikacji, która mogłaby zawierać kalendarz przypominający o regularnym stosowaniu leków, monitorowanie postępów i generowanie raportów, do których dostęp miałby przypisany lekarz.

Autorki projektu zaznaczają też, że bardziej zaawansowane składniki (potrzebne do tworzenia skomplikowanych specyfików) dostępne byłyby w aptece, ale urządzenie pozwoliłoby na zmieszanie również naturalnych składników takich jak imbir, cytryna, mięta pieprzowa, lawenda itd. – do np. domowego naparu na przeziębienie.

Zdaniem laureatek konkursu takiego urządzenia nie ma jeszcze na rynku  – większość podobnych rozwiązań nie jest zautomatyzowanych i nie oferuje wszystkich wymienionych funkcji na raz. A dodatkowo HerbDoktor byłby dostosowany także do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – np. oferując opcję głosową dla osób niedowidzących.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg

Nagrodami w konkursie były bilety na wydarzenie Deep Tech Camp, a także nagrody rzeczowe i godziny konsultacji z mentorami biznesowymi.

Projekty w ABi oceniali: Łukasz Jaworski (LTB), Mariusz Koczwara (ADP Polska) i Alina Musiał (Volvo).