TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 13.12.2024 Kategoria: aktualności ogólne, Wydział Inżynierii Środowiska
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Magdalena Żabińska, studentka Wydziału Inżynierii Środowiska PWr, została powołana do składu Młodzieżowej Rady Klimatycznej. W nadchodzącej kadencji gremium będzie pełnić funkcję wiceprzewodniczącej.
Młodzieżowa Rada Klimatyczna (MRK) to organ pomocniczy przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Jej głównym zadaniem jest wyrażanie opinii w zakresie spraw objętych działami administracji rządowej dotyczącej klimatu i energii oraz środowiska. Została powołana w celu zwiększenia roli młodych osób w kształtowaniu i realizacji polityk publicznych z obszarów klimat, energia i środowisko. Ma też pogłębiać świadomość ekologiczną wśród młodzieży, podnosić świadomości na temat wpływu własnych działań na stan środowiska oraz wspierać dialog i współpracę z osobami, którym bliska jest troska o lepszą przyszłość naszej planety.
fot. Ministerstwo Klimatu i Środowiska
W Warszawie, podczas spotkania w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, z udziałem ministry Pauliny Hennig-Kloski, podsumowano dotychczasowe działania MRK oraz wręczono powołania dla osób wchodzących w skład III kadencji rady. Wybrano również władze gremium. W prezydium, jako wiceprzewodnicząca, znalazła się Magdalena Żabińska, studentka Wydziału Inżynierii Środowiska PWr.
– Działając w radzie zamierzam skupić się na promowaniu innowacyjnych rozwiązań wspierających adaptację miast do zmian klimatycznych oraz rozwijaniu błękitno-zielonej infrastruktury – zapowiada Magdalena Żabińska. – Kluczowe znaczenie mają dla mnie projekty związane z gospodarowaniem wodą w miastach, takie jak budowa systemów retencyjnych i rewitalizacja ekosystemów miejskich, które zmniejszają ryzyko powodzi i wspierają zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi – dodaje.
Jednym z priorytetów dla naszej studentki będzie także edukacja klimatyczna. – Planuję realizować inicjatywy promujące wiedzę o zmianach klimatycznych, zrównoważonym rozwoju oraz znaczeniu adaptacji miast do ekstremalnych zjawisk pogodowych – wymienia Magdalena Żabińska. – Wierzę, że inwestowanie w edukację młodych ludzi to klucz do skutecznych działań w przyszłości. Chciałabym również wspierać kreowanie kierunku polityki klimatycznej Polski w kontekście nadchodzącej prezydencji w Unii Europejskiej. To wyjątkowa szansa na wzmocnienie roli naszego kraju jako lidera działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w regionie i wypracowanie ambitnych celów klimatycznych – podkreśla.
Wiceprzewodniczącej MRK zależy też na tym, by głos młodzieży był wyraźnie słyszany w kształtowaniu polityki klimatycznej.
Magdalena Żabińska jest studentką trzeciego roku kierunku gospodarka o obiegu zamkniętym i ochrona klimatu na Wydziale Inżynierii Środowiska. Od początku swojej działalności akademickiej angażuje się w inicjatywy samorządowe i naukowe. Była przewodniczącą wydziałowego samorządu, pełniła funkcję pełnomocniczki Zarządu Parlamentu Studentów ds. zrównoważonego rozwoju. Była też senatorką Politechniki Wrocławskiej oraz członkinią Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu PWr.
Aktywnie wspiera działania na rzecz dostępności, work/edu-life balance i wyrównywania szans na uczelni. Jej działalność koncentruje się na zagadnieniach związanych z inżynierią środowiska i ochroną klimatu. Naukowo interesuje się adaptacją miast do zmian klimatu, rozwojem błękitno-zielonej infrastruktury, analizą wpływu ekstremalnych zjawisk pogodowych na infrastrukturę miejską oraz projektowaniem zintegrowanych systemów retencyjnych zmniejszających ryzyko powodzi.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »