TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 11.12.2023 Kategoria: książki/publikacje, nagrody/odznaczenia/medale, Wydział Podstawowych Problemów Techniki
Praca inżynierska Przemysława Chmielowskiego z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki okazała się najlepsza w XXXII edycji Konkursu im. prof. Adama Smolińskiego organizowanego przez Polski Komitet Optoelektroniki Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
W tym ogólnopolskim konkursie oceniane są najlepsze prace dyplomowe z zakresu optoelektroniki. Tematyka konkursu obejmuje w szczególności zagadnienia badania zjawisk podstawowych, materiałów, elementów, układów i systemów, technologii optoelektronicznych, a także konstrukcji przyrządów oraz metrologicznej aparatury optoelektronicznej.
W tym roku o nagrody rywalizowało 25 prac o bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Jury zdecydowało przyznać dwie nagrody I stopnia, dwie nagrody II stopnia i trzy nagrody III stopnia.
Głównym laureatem został Przemysław Chmielowski z Politechniki Wrocławskiej, którego doceniono za pracę inżynierską „Laser światłowodowy pracy ciągłej z szerokim zakresem strojenia”, którą przygotował pod kierunkiem dr. hab. inż. Michała Nikodema, prof. uczelni na WPPT.
– Poświęcona jest ona skonstruowaniu źródła laserowego bazującego na światłowodach, w którym emitowana długość fali może być zmieniania w sposób ciągły w możliwie szerokim zakresie – tłumaczy laureat. – Jej wynikiem był układ laserowy wykorzystujący dwa światłowody aktywne, w którym długość fali mogła być zmieniana w zakresie ponad 250 nm, od około 1550 do 1800 nm.
Praca została już także opublikowana w uznanym czasopiśmie naukowym Optics Express.
Przemysław Chmielowski jest absolwentem studiów inżynierskich na W11, kierunek fizyka techniczna, specjalizacja Nanoinżynieria. Obecnie studiuje na drugim stopniu na kierunku optyka (specjalność Inżynieria Optyczna i Fotoniczna) również na WPPT.
– Moje plany na dalszą przyszłość nie są jeszcze dokładnie sprecyzowane, ale liczę na znalezienie pracy w takim miejscu, które pozwoli mi na dalsze angażowanie się w naukę i prowadzenie eksperymentów – mówi Przemysław Chmielowski.
W wolnym czasie główne stara się rozwijać pod kątem wykorzystywania oprogramowania służącego do projektowania układów optycznych i pisania własnych programów w celu automatyzacji różnych pomiarów. – Uczestniczę także w projekcie badawczym prowadzonym przez dr hab. inż. Gabrielę Statkiewicz-Barabach, prof. uczelni na WPPT – dodaje student.
W konkursie wyróżniono także prace dwójki kolejnych absolwentów Politechniki Wrocławskiej Wiktorii Weichbrodt (Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów) oraz Macieja Śmiertki (Wydział Podstawowych Problemów Techniki).
Pełne wyniki konkursu na stronie PKO.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »