TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.12.2024 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, nauka/badania/innowacje, Wydział Chemiczny
Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firma DuPont ogłosiła laureatów konkursu dla autorów nowatorskich prac dyplomowych z chemii i jej pogranicza z biologią i fizyką. Jury przyznało drugie miejsce studentowi PWr Michałowi Wnukowi.
W XIV edycji Konkursu o Złoty Medal Chemii mogły brać udział prace napisane i obronione w roku akademickim 2023/2024. W sumie zgłoszono 53 prace, z których 15 zakwalifikowano do finału.
Jury brało pod uwagę wartość naukową zgłoszonych prac, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.
Laureatów i laureatki ogłoszono podczas uroczystości w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Drugie miejsce i tym samym Srebrny Medal Chemii 2024 oraz nagrodę finansową w wysokości 7,5 tys. zł. otrzymał student Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej Michał Wnuk.
Jury doceniło jego pracę „Budowa mobilnego spektrometru ramanowskiego”, która powstała pod opieką promotora dr inż. Konrada Cyprycha z W3.
– Zająłem się w niej zarówno teoretycznym projektowaniem, jak i praktyczną budową własnego spektrometru Ramana – wyjaśnia Michał Wnuk, który nagrodzony projekt tworzył podczas pracy w Kole Naukowym Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road, gdzie konstruowane są łaziki marsjańskie Scorpio.
– Mój spektrometr wykonałem w technologii druku 3D, dzięki czemu był on kompaktowy i mógł zostać zainstalowany właśnie w tego typu łaziku – mówi laureat konkursu. W pracy Michał Wnuk opisał kolejne etapy procesu projektowania i tworzenia instrumentu badawczego, a także wszystkie napotkane po drodze wyzwania oraz możliwe rozwiązania wynikające z wykorzystania druku 3D w urządzeniach optycznych.
Unikalnym rozwiązaniem, które zaproponował student z W3, było zainstalowanie optyki spektrometru w odbudowie wykonanej całkowicie z druku 3D. – Pozwoliło to na stworzenie lekkiego spektrometru stosunkowo niskim kosztem. Zwykle bowiem takie urządzenia kosztują nawet około 10 tysięcy euro, a mi udało się go zbudować za 14 tysięcy złotych – podkreśla Michał Wnuk.
Student Wydziału Chemicznego planuje teraz wyjazd na studia doktoranckie do USA, gdzie zamierza dalej rozwijać zagadnienia z optyki nieliniowej i spektrometrii Ramana.
Pierwsze miejsce w konkursie i Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »