TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Student W3 ze Srebrnym Medalem Chemii 2024

Zdjęcie Michała Wnuka odbierającego nagrodę

Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie oraz firma DuPont ogłosiła laureatów konkursu dla autorów nowatorskich prac dyplomowych z chemii i jej pogranicza z biologią i fizyką. Jury przyznało drugie miejsce studentowi PWr Michałowi Wnukowi.

W XIV edycji Konkursu o Złoty Medal Chemii mogły brać udział prace napisane i obronione w roku akademickim 2023/2024. W sumie zgłoszono 53 prace, z których 15 zakwalifikowano do finału.

Jury brało pod uwagę wartość naukową zgłoszonych prac, dorobek publikacyjny autora, znaczenie praktyczne otrzymanych rezultatów, wykorzystanie nowoczesnych metod analitycznych oraz samodzielność prowadzenia badań.

Laureatów i laureatki ogłoszono podczas uroczystości w Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Warszawie. Drugie miejsce i tym samym Srebrny Medal Chemii 2024 oraz nagrodę finansową w wysokości 7,5 tys. zł. otrzymał student Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej Michał Wnuk.

Jury doceniło jego pracę „Budowa mobilnego spektrometru ramanowskiego”, która powstała pod opieką promotora dr inż. Konrada Cyprycha z W3.

Cztery razy tańszy

Zdjęcie Michała Wnuka– Zająłem się w niej zarówno teoretycznym projektowaniem, jak i praktyczną budową własnego spektrometru Ramana – wyjaśnia Michał Wnuk, który nagrodzony projekt tworzył podczas pracy w Kole Naukowym Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road, gdzie konstruowane są łaziki marsjańskie Scorpio.

– Mój spektrometr wykonałem w technologii druku 3D, dzięki czemu był on kompaktowy i mógł zostać zainstalowany właśnie w tego typu łaziku – mówi laureat konkursu. W pracy Michał Wnuk opisał kolejne etapy procesu projektowania i tworzenia instrumentu badawczego, a także wszystkie napotkane po drodze wyzwania oraz możliwe rozwiązania wynikające z wykorzystania druku 3D w urządzeniach optycznych.

Unikalnym rozwiązaniem, które zaproponował student z W3, było zainstalowanie optyki spektrometru w odbudowie wykonanej całkowicie z druku 3D. – Pozwoliło to na stworzenie lekkiego spektrometru stosunkowo niskim kosztem. Zwykle bowiem takie urządzenia kosztują nawet około 10 tysięcy euro, a mi udało się go zbudować za 14 tysięcy złotych – podkreśla Michał Wnuk.

Student Wydziału Chemicznego planuje teraz wyjazd na studia doktoranckie do USA, gdzie zamierza dalej rozwijać zagadnienia z optyki nieliniowej i spektrometrii Ramana.

Pierwsze miejsce w konkursie i Złoty Medal Chemii 2024 otrzymał Jan Kachnowicz z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego.

newsletter

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję