Studenckie sukcesy na zawodach robotycznych w Łodzi

Studenci z KN KoNaR w Łodzi - zdjęcie

Dziewięć medali – cztery złote, dwa srebrne i trzy brązowe – zdobyli studenci z Koła Naukowego KoNaR na międzynarodowych zawodach Sumo Challenge, które odbyły się w Łodzi. W turnieju rywalizowało ponad 280 robotów.

Wydarzenie odbywa się od 2008 r. i za każdym razem przyciąga miłośników robotów z całej Europy. W tym roku pojawili się m.in. konstruktorzy z Turcji i Litwy. Reprezentacja Politechniki Wrocławskiej wystartowała z 17 konstrukcjami, z czego aż dziewięć zajęło miejsca na podium.

Walka robotów na ringu - zdjęcieNajlepszy wynik nasi studenci uzyskali w kategorii Minisumo, w której o zwycięstwo na ringu walczyły półkilogramowe roboty. – Zajęliśmy pierwsze trzy miejsca, a warto wspomnieć, że w fazie pucharowej aż siedem z ośmiu robotów należało do przedstawicieli naszego koła – mówi Wojciech Bohdan, prezes KoNaR-u.

Złote medale przypadły także robotom z PWr w konkurencji Mikrosumo (roboty o wadze do 1 kg) oraz Roborace, w którym kilka autonomicznych konstrukcji ściga się jednocześnie na trasie ograniczonej ścianami, a o zwycięstwie decyduje liczba przejechanych okrążeń w danym czasie.

Nasi studenci stanęli także na najwyższym stopniu podium w konkurencji Freestyle, w której udział mogła wziąć każda konstrukcja, niezależnie od wymiarów ani zadań, które wykonuje. O zwycięstwie decydowały głosy jury i publiczności, a bezkonkurencyjny okazał się autonomiczny robot pirotechniczny Ariadna.

– W ostatnich miesiącach w projekcie Ariadna skupiamy się głównie na rozwoju autonomii oraz mapowaniu 3D. Dzięki temu nasz robot może konkurować z innymi konstrukcjami w takich kategoriach jak zwiad z mapowaniem terenu lub szukanie rannych osób w trudno dostępnych miejscach. Między innymi w tych konkurencjach robot zostanie sprawdzony podczas hackathonu Elrob organizowanego w przyszłym roku w Niemczech – wyjaśnia Konstanty Sikora, koordynator projektu.

Dla studentów z PWr były to już ostatnie zawody w tym roku, ale już teraz trwają przygotowania do udziału w kilku wiosennych turniejach. Więcej informacji o robotycznych projektach KoNaR-u na stronie koła.

newsletter_2023_14.jpg

mic