TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci studentom, czyli Dni Aktywności Studenckiej

Data: 14.10.2019 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Zobaczyć podwodnego drona, zagrać w unihokeja czy zapisać się na kurs projektowanie gier komputerowych można podczas Dni Aktywności Studenckiej, które rozpoczęły się w poniedziałek. W Serowcu spotkać można przedstawicieli ponad 60 kół studenckich.

img_1709.jpg

- Dni Aktywności Studenckiej zawsze wypadają dobrze i tym razem nie jest inaczej. Jednak najbardziej cieszy mnie fakt, że kontynuujecie tę tradycję, bo w dzisiejszym bardzo skomputeryzowanym świecie kontakty interpersonalne są bardzo ważne”– mówił prof. Cezary Madryas, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Katarzyna Czarnacka z samorządu studenckiego uważa, że DAS to dobry czas nie tylko na promocję kół studenckich, sekcji sportowych czy turystycznych ale przede wszystkim na pewnego rodzaju podsumowanie tego co już się zrobiło i jakie plany na przyszłość.

- DAS ma w ciągu roku dwie edycje. Ta jesienna jest przede wszystkim adresowana do młodych adeptów PWr. Chcemy im zaprezentować uczelnie od innej strony, tej mniej formalnej i zachęcić, aby się do nas przyłączyli – mówiła Czarnacka.
Odwiedzający mogą też oddawać głosy na – ich zdaniem – najbardziej interesujące stoisko czy koło naukowe. W sobotę podczas Wieczoru Aktywności Studenckiej zostaną ogłoszone wyniki na najciekawsze stoisko.

Dla Joanny Tomaszewskiej z Fundacji Manus DAS to jedno z ważniejszych wydarzeń uczelni adresowanych do młodych studentów.

- To czas na promocję studenckich kół, a każde z nich ma do zaoferowanie coś mniej lub bardziej spektakularnego. Jednak DAS, to przede wszystkim pokazanie pierwszoroczniakom, że życie studenckie, to nie tylko wykłady i zajęcia. Jest czas na rozwijanie swoich pasji czy rozrywkę – mówiła Tomaszewska.

img_1719.jpgOd muzyki po drony

O rozrywce, imprezowaniu i dobrej zabawie dużo wiedzą członkowie Klubu Studenckiego Bajer, którzy na wydarzeniu w bud. C-13 są odpowiedzialni za oprawę muzyczną. I to słychać już od wejścia.

- Jesteśmy jedna wielka rodzina, a nasz klub liczy ok. 50 osób. Zajmujemy się organizowaniem imprez, oprawa artystyczną, konferansjerką. Lubimy się bawić, umiemy to robić i potrafimy zorganizować dobrą imprezę – opowiadał Marcin Ruszczyk z Bajeru. Członkowie klubu przygotowali dla pierwszoroczniaków konkurs z nagrodami „Jaka to melodia”. Ma być zabawnie, głośno i dużo dobrej muzyki.

Z kolei Anna Szefer z Koła Naukowego Historii Architektury ArcHist oferuje nowym członkom ciekawe wyprawy historyczne w nietypowe miejsca.

- Zajmujemy się historia architektury, ale nieco inaczej. Dużo jeździmy w dość nietypowe miejsca. Ostatnio zwiedzaliśmy dach pałacu w Łazienkach Królewskich, to była niesamowita wyprawa, zupełnie inna perspektywa. Zwiedzamy też zamknięte kościoły, dotarliśmy nawet na więźbę dachową jednego z takich obiektów – opowiadała Szefer.

Duża popularności wśród zwiedzających cieszyło się stoisko Kola Naukowego Automatyki i Robotyki Robocik, na którym można było obejrzeć Rov4, czyli autonomicznego drona podwodnego lub bezzałogową łódź podwodną – jak kto woli. Prototyp Rov4, nie wymaga sterowania i sam zaprezentował swoje możliwości podczas zawodów organizowanych w USA Robosub w San Diego.
Rov4 potrafi nie tylko przeszukiwać dno oceanu, ale i wykonywać różne powierzone mu zdania: rozpoznawać przedmioty, podnosić je, strącać czy strzelać z torpedy do…wampira.

img_1727.jpg- Dostaliśmy się do finału, ale w trakcie zawodów mieliśmy problemy z komunikacją z naszym robotem. W Polsce ćwiczyliśmy na basenie AWF, a w USA nasz robot znalazł się w innym środowisku wodnym. Skład tamtejszego zbiornika wodnego był dla robota niekorzystny. Stąd nasze problemy. Stale nad tym pracujemy i do następnych zawodów będziemy gotowi – opowiadali Piotr Zieliński i Igor Zieliński z Robocika.

Ten ostatni jest najmłodszym członkiem koła i odpowiada za elektronikę, programowanie, mikrokontrolery i komunikacje Rov4 właśnie.

- W bezzałogowych łodziach podwodnych jest duży potencjał, bo dna oceanów wciąż pozostają dla nas zagadką i można jeszcze wiele odkryć - dodawał Jacek Słowiński, odpowiedzialny za celne torpedowanie podczas zawodów.

Na miłośników aktywnego spędzania czasu czekał z kolei Maciej Welka z Akademickiego Klubu Sportowego, które na potrzeby DAS rozłożyło miniboisko do unihokeja.

Dla tych, którzy chcieliby pomagać innym, dobrym rozwiązaniem jest Projektor Wolontariat Studencki, gdzie można opracować własny plan edukacyjny i wyruszyć z nim do przedszkoli czy szkół w całej Polsce.

- Tworzymy projekt z dowolnej dziedziny np. robotyki, programowania, zajęć teatralnych, sportowych lub kryminalistycznych. Później znajdujemy zainteresowaną szkołę i wyruszamy z naszymi warsztatami do młodzieży. Dzięki takiej działalności zdobywamy bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie umiejętności miękkie – opowiadała Magdalena Jasionek. Zainteresowane współpracą szkoły mogą zgłaszać chęć udziału a nawet temat warsztatów poprzez stronę internetową Projektora.

Dni Aktywności Studenckiej cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród studentów, którzy tłumnie przybyli na wydarzenie. Chętnie odwiedzali stoiska i wypytywali o szczegóły działalności poszczególnych kół.

newsletter-promo.png

DAS zarówno edycja jesienna jak i wiosenna, to nie tylko część wystawowa, ale i cykl szkoleń mających na celu rozwój studentów czy ich zainteresowań. W tym roku koła naukowe zapraszają na szkolenia z m.in. tworzenia animacji Projektu P.I.W.O. Light Show, tworzenia własnego prototypu - druk 3D oraz budowy bezzałogowych systemów latających. Tradycyjnie na początku semestru studenci prezentują swoje aktywności i zachęcają do współdziałania w ramach organizacji studenckich, kół naukowych, mediów studenckich oraz agend kultury.

ula

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję