TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci PWr wygrali konkurs architektoniczny w Kownie

Projekt Wielokulturowego Centrum Studenckiego zaprojektowany przez Paulinę Górecką, Łukasza Gnatka i Weronikę Kessler został uznany za najlepszy w międzynarodowym konkursie „Studios KAFe 2019” organizowanym przez kowieński oddział Litewskiego Związku Architektów. Autorzy to studenci Wydziału Architektury PWr.

2019kafe-wiz_gorecka_gnatek_kessler.jpgKonkurs towarzyszył organizowanemu co trzy lata festiwalowi Kaunas Architecture Festival. Tematem tej edycji była „Architektura charakterystycznych punktów (landmarków) – tworzenie czy niszczenie tożsamości miasta”. Uczestnicy mogli wybrać jeden z pięciu tematów projektowych – m.in. pomnika i budynku Centrum Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, domu kultury dla kowieńskiej dzielnicy Szańce Dolne czy Centrum Filozoficznego i placu Emmanuela Levinasa.

Reprezentanci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej postanowili zająć się koncepcją Wielokulturowego Centrum Studenckiego, które mogłoby powstać przy alei Vyduno, tuż obok parku Ąžuolynas – będącego największym miejskim lasem dębowym w Europie.

– Zdecydowaliśmy się na ten temat, bo działanie na otwartym zielonym terenie dawało spore pole do interpretacji, jednocześnie będąc największym wyzwaniem – opowiada Weronika Kessler. – Brak jasnych wyznaczników urbanistycznych, jakie zazwyczaj niesie za sobą istniejąca tkanka, takich jak zabudowa kwartałowa czy kontynuacja linii zabudowy, oznaczał dużą niezależność projektową, ale i bardzo niezdefiniowane zadanie. Zgodnie uznaliśmy, że ten teren ma duży potencjał, który chcieliśmy zgłębić i zinterpretować.

Kompleks zapraszający do środka

2019kafe-wiz_2_gorecka_gnatek_kessler.jpgSwój projekt studenci nazwali „New gate to Ąžuolynas” („Nowa brama do Ąžuolynas”). Jak podkreślają, miejsce, w jakim miałyby powstać nowe obiekty, choć nieuporządkowane, służy teraz mieszkańcom do rekreacji i spotkań z innymi ludźmi.

– Chcieliśmy uzupełnić je o dodatkowe funkcje i stworzyć w ten sposób punkt wyjścia do rozwijania tej lokalizacji w różnych kierunkach – podkreśla Łukasz Gnatek. – Przyjęliśmy też, że budynki będą działały najlepiej na otoczenie, jeśli będą atrakcyjne także dla osób przebywających w parku, które niekoniecznie będą chciały korzystać z funkcji w jego wnętrzu. Chcieliśmy, żeby kompleks spajał ze sobą poszczególne części miasta, bo mieści się na rozdrożu między Starym Miastem na zachodzie, Politechniką Kowieńską na wschodzie, akademikami na północy i dębowym lasem na południu. Projektowaliśmy go z myślą o tym, że mógłby stać się miejscem, które uruchomi przepływ ludzi i stanie się ważnym rozpoznawalnym punktem na mapie miasta.

Dlatego też autorzy projektu zdecydowali się oderwać bryłę obiektów od poziomu gruntu i tym samym otworzyć ich przyziemie. Przezroczyste partery zachęcałyby do wejścia do wnętrza, zacierając granicę między budynkami a ich otoczeniem. Założeniem studentów było nadanie funkcjom zawartym w budynku tej samej wagi co przestrzeni publicznej pomiędzy nimi.

kaunas_centrum3.jpg

Przeszklone pawilony wypełnione zielenią

kaunas_centrum1.jpgPrzyziemie mieściłoby funkcje publiczne takie jak przestrzeń wystawowa, główne audytorium i kawiarnia. Ponad nimi studenci umieścili „przestrzenie specjalistyczne” – laboratoria, pomieszczenia warsztatowe i pracy indywidualnej oraz biura i bibliotekę.

– Organizatorzy konkursu dali nam swobodę w interpretacji i zaprojektowaniu wnętrz centrum. Naszym głównym założeniem było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla różnych grup odbiorców – studentów, mieszkańców i przyjezdnych, bez względu na ich status socjoekonomiczny – podkreśla Paulina Górecka. – Między innymi z tego powodu wnętrza obiektów stanowią integralną część z otoczeniem, co pozwala na swobodne zaadaptowanie ich do aktualnych potrzeb takich jak targi, różne wydarzenia kulturalne i wystawy. Ważnym elementem funkcjonalnym są też przestrzenie pomiędzy budynkami i parkiem, zaprojektowane tak, by zapraszały i umożliwiały łatwą komunikację z miastem. Zainspirowani własnymi doświadczeniami wprowadziliśmy rozmaite typy studenckich i komercyjnych przestrzeni, czym staramy się odpowiadać na różne potrzeby i wspierać integracje odmiennych grup użytkowników.

2019kafe-plan_gorecka_gnatek_kessler.jpgKompleks miałby formę pawilonów, która nie zdominowałaby otaczającego ją lasu. Podwyższona kubatura wejścia od północy byłaby zasłonięta koronami drzew, co tworzyłoby efekt dyskretnego wejścia w głąb terenu.

Las we wnętrzach

Dużo uwagi studenci poświęcili zieleni, planując nowe nasadzenia m.in. we wnętrzu obiektów – by „wpuścić” rośliny do wnętrza w okresie zimowym, gdy pogoda nie pozwala na przebywanie na zewnątrz.

– Staraliśmy się połączyć nowe centrum kulturalne z lasem nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim z uwzględnieniem zasad zrównoważonego projektowania – podkreśla Weronika Kessler.

Przez środek kompleksu studenci poprowadzili istniejący szlak rowerowy będący głównym łącznikiem pomiędzy Starym Miastem a kompleksem politechniki. Takie rozwiązanie ma być odpowiedzią na obecny brak ciągłości głównego szlaku kulturowego miasta.

Szczegóły na temat konkursu na stronie internetowej organizatora. Drugie miejsce przyznano Martynasowi Kiliusowi z Politechniki Kowieńskiej za projekt, a trzecie Luizie Sevele, także z Politechniki Kowieńskiej.

Lucyna Róg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję