TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.03.2024 Kategoria: aktywność studencka, życie uczelni
70 kół i organizacji studenckich prezentowało się w budynku C-13 podczas kolejnych Dni Aktywności Studenckiej. Odwiedzający mogli zobaczyć znane, ale także i nowe projekty kół, wziąć udział w ich konkursach oraz oczywiście dołączyć do wybranej organizacji.
Dni Aktywności Studenckiej Politechniki Wrocławskiej to od lat największe wydarzenie na naszej uczelni, promujące działalność kół i organizacji studenckich. Odbywa się zawsze dwa razy w roku: w marcu i w październiku i za każdym razem studenci i studentki udowadniają, że studia na PWr to wspaniały czas na spełnianie marzeń, rozwijanie swoich pasji i realizacji pomysłów.
– Bardzo się cieszę, że spotykamy się dzisiaj w tak licznym gronie. Tyle kół i organizacji studenckich na DAS pokazuje, jak bardzo jesteście zaangażowani w życie uczelni – mówił na otwarciu wydarzenia dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich. – Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień wspierają aktywność studencką, bo to nasza wizytówka. Projektami realizowanymi przez studentów chwalimy się wszędzie i są one też magnesem dla młodych ludzi, którzy chcą w przyszłości rozpocząć naukę na PWr
Szymon Łakomy, przewodniczący Samorządu Studenckiego PWr życzył z kolei, by wszyscy, biorący udział w DASie, byli wciąż inspiracją dla całej społeczności uczelni i stale angażowali się w jej życie.
– Działając w organizacjach i kołach naukowych nie tylko wspieracie uczelnię i przyciągacie nowych studentów, ale rozwijacie też siebie i swoich kolegów – mówił Szymon Łakomy.
Model mostu łukowego i elementy Mostu Rędzińskiego można było zobaczyć na stoisku działającego na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Koła Naukowego Młodzi Mostowcy PWr. Studenci z W2 tym razem połączyli swoje siły z grupą Safety Team z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Wspólnie dla odwiedzających przygotowali specjalny quiz budowlano-BHP-owy.
– Właśnie rozpoczynamy przygotowania do wyjazdów na trzy konkursy budowy mostów, gdzie naszym zadaniem będzie zbudowanie konstrukcji z makaronu, papieru i drewna – mówi Dariusz Banaś, przewodniczący KN Młodzi Mostowcy PWr. – Korzystając z dostępnych na naszym wydziale urządzeń rozpoczęliśmy także wdrażanie druku 3D do realizacji naszych projektów. Planujemy wykonywać elementy mostów z nieoczywistych materiałów np. z silikonu i poddawać je próbom obciążeniowym
Rekrutacja do koła jest prowadzona w trybie ciągłym, a zgłaszać mogą się studenci nie tylko z W2.
Z kolei Koło Naukowe TK Games znane jest wszystkim fanom gier komputerowych i planszowych. W czwartek zaprezentowali swoje kolejne projekty, które w ostatnim czasie stworzyli.
– Nasze stoisko z każdym DAS-em robi się coraz większe. Od zeszłego semestru bardzo prężnie działa u nas sekcja gier planszowych, jesteśmy też jednym z niewielu kół o profilu dydaktycznym. Realizujemy bardzo dużo kursów projektowania gier i ich tworzenia w silniku Unity. Obecnie ruszamy z nowymi projektami, a rekrutacja jest otwarta przez cały czas, dlatego nigdy nie jest za późno, by do nas dołączyć – mówi Bartłomiej Gawryszuk, prezes TK Games.
Społeczność TK Games liczy ok. 1 600 osób. To osoby należące do koła, ale też nie związane z uczelnią, absolwenci PWr oraz osoby już pracujące, ale pasjonujące się grami.
– Dajemy wszystkim wolność w realizacji swoich pomysłów, zapewniając przy tym wsparcie bardziej doświadczonych osób. Trudno też mówić, że jesteśmy zwykłym kołem naukowym, bo przy takiej liczbie osób staliśmy się po prostu wielką rodziną – podkreśla Bartłomiej Gawryszuk.
Agnieszka Grabka jest prezeską Koła Naukowego Energy Loop, które na tegorocznym DASie po raz pierwszy prezentuje się jako odrębna organizacja. – Wcześniej byliśmy częścią KN Enviromental Team, ale postanowiliśmy pójść własną drogą – mówi studentka Wydziału Inżynierii Środowiska. – W kole zajmujemy się głównie działalnością badawczą związaną z wentylacją, klimatyzacją, ogrzewnictwem oraz instalacjami sanitarnymi.
Dla zainteresowanych ich działalnością przygotowali quiz wiedzy, zadanie w stylu story-telling o inżynierii środowiska, działający na zasadach hydrostatyki labirynt oraz specjalną układankę hydrauliczną. – Składa się ona z rur kanalizacyjnych, a zadaniem jest poprawne ich połączenie tak, by mogła popłynąć nimi woda – wyjaśnia Agnieszka Grabka.
Członkom koła towarzyszyły dwie maskotki – wentylator Teodor oraz dinozaur Dionizy. Wszyscy wspólnie zapraszają zainteresowanych dołączeniem do organizacji, by zaglądali na Facebooka koła lub skontaktowali się z ich opiekunką, dr inż. Sylwią Szcześniak.
Na stanowisku obok prezentowało się natomiast zupełnie nowe koło naukowe na naszej uczelni. Basic działa zaledwie od stycznia na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji, ale działają w nim także osoby z innych wydziałów, np. W12 i zajmuje się tematyką automatyki budynkowej. Zwłaszcza pod kątem systemu KNX, który jest obecnie światowym standardem w kwestii projektowanie inteligentnych domów.
– Jesteśmy grupą ludzi, której zainteresowania związane są z automatyką budynkową – mówi Kacper Drążyk z KN Basic, który studiuje na W12. – Na uczelni nie było do tej pory zespołu zajmującego się tą tematyką, więc zdecydowaliśmy się to zmienić.
Studenci i studentki z KN Basic mają już swój pierwszy projekt. To specjalny domek, w którym testują różne rozwiązania oferowane przez system KNX. – Dzięki niemu możemy w domu kontrolować praktycznie wszystko, od temperatury, przez natężenie światła, zamykanie drzwi i bram, po zarządzanie systemami audio i video – wyjaśnia Kacper Drążyk.
W planach jest też przeprowadzanie modernizacji sali 323 w budynku C-3, gdzie mieści się laboratorium automatyki budynkowej na PWr. Koło, które liczy obecnie dwanaście osób, nie posiada jeszcze swojej strony, ani mediów społecznościowych, ale zaprasza do współpracy wszystkich zainteresowanych poprzez kontakt mailowy. – Doświadczenie nie jest wymagane, liczy za to na pomysłowość i propozycje projektów, które możemy potem wspólnie zrealizować – dodaje student z W12.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »