TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci PWr edukują o koronawirusie. #StopFakeNews#BioTop

Codziennie media zalewane są mnóstwem informacji na temat pandemii, SARS-CoV2, COVID-19. Które z nich są prawdziwe, a które tzw. fake newsami? Studenci z Koła Naukowego Bio-Top postanowili to zweryfikować. Przygotowują rzetelne i sprawdzone naukowo odpowiedzi.

koronawirus.jpg#StopFakeNews to ogólnopolska akcja, w którą włączyli się studenci biotechnologii z Wydziału Chemicznego. – W czasie panującej pandemii, kiedy „fake newsy” zaczynają być uznawane za prawdę naukową, a teorie spiskowe za prawdziwe, przychodzimy z odsieczą. Wraz z najlepszymi specjalistami z naszego wydziału postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości – deklarują studenci z Bio-Topu.

Tylko sprawdzone informacje

Na swoim profilu facebookowym stworzyli specjalny formularz, przy pomocy którego można się z nimi kontaktować. – Jeśli macie pytania, które was frapują, nie dają spać po nocy, wydają się nielogiczne, ale sąsiadka nie daje spokoju, napisz do nas! – zachęcają.

#StopFakeNews#BioTop Zadaj pytanie

Akcja jest skierowana nie tylko do studentów, ale do każdego, kto chce zweryfikować swoją wiedzę na temat koronawirusa.

– Na co dzień działamy w kole naukowym, ale przez obecne obostrzenia nie jesteśmy w stanie prowadzić naszych badań laboratoryjnych. Mamy jednak poczucie, że powinniśmy coś zrobić, dlatego postanowiliśmy wypowiedzieć wojnę fake newsom na temat SARS-CoV2 – mówi Dawid Kramski, wiceprezes KN Bio-Top. Dodaje, że z takimi niesprawdzonymi informacjami spotykają się bardzo często.

– Rzetelnych informacji nie brakuje, jednak ludzie nie bardzo wiedzą, gdzie ich szukać. Trudno wyobrazić sobie sytuację, że osoba, która kompletnie nie zna się na biologii, zacznie przeszukiwać publikacje naukowe w celu rozwiania swoich wątpliwości. Pojawia się też bariera językowa, ponieważ większość publikacji wydawana jest w języku angielskim, a nomenklatura naukowa jest naprawdę trudna do zrozumienia dla osób niezwiązanych z daną dziedziną – tłumaczy Dawid Kramski.

Wyjaśnia, że ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację bardzo dużo publikacji pojawia się jako tzw. preprinty, czyli wstępne wersje wyników, bez recenzji i akceptacji środowiska naukowego. – W tej chwili pozwala to naukowcom na szybką pracę nad szukaniem rozwiązań, ale kto wie, czy za miesiąc, za pół roku taka publikacja nie będzie widniała z dopiskiem „dowód niepoprawny” – mówi student.

Dlaczego mydło jest skuteczne?

Studenci śledzą najnowsze doniesienia naukowe, ale też je weryfikują. Mają wsparcie merytoryczne ze strony naukowców z Wydziału Chemicznego, korzystając z pomocy takich osób jak: prof. Ewa Żymańczyk-Duda (prodziekan ds. studenckich), prof. Andrzej Ożyhar (dziekan wydziału) oraz dr Beata Greb-Markiewicz (opiekun koła Bio-Top).

Choć akcja rozpoczęła się kilka dni temu, to już wpłynęło wiele pytań, m.in.:

  • Czy zażywanie witaminy C chroni przed zachorowaniem?
  • Dlaczego mydło jest skuteczne?
  • Czy maseczka chroni przed zakażeniem? Jak ich używać? Gdzie wyrzucać?
  • Jaka dokładność testów diagnostycznych i na czym dokładnie polegają?
  • Czy możemy spodziewać się nawrotu pandemii jesienią?

Dementują i rozwiewają wątpliwości

Studenci chcą też zdementować informacje, na które ostatnio często natrafiają w różnych serwisach internetowych, np. „że koronawirus jest roznoszony przez nadajniki 5G”, albo że „badanie na obecność koronawirusa polega na badaniu całego materiału genetycznego, więc nawet jak nie ma się koronawirusa, to też wyjdzie wynik pozytywny, bo człowiek ma materiał genetyczny”.

newsletter-promo.png

– To jest typowy przykład na to, że ktoś coś wie, ale wie jednak za mało – wyjaśnia wiceprezes KN BioTop. – Metoda PCR polega na wykryciu materiału genetycznego, ale analizuje się konkretne specyficzne fragmenty wirusa, które nie występują w sposób normalny u człowieka – dodaje.

Młodzi naukowcy deklarują, że na najczęściej zadawane pytania odpowiedzą na swoich profilach na  Facebooku i na Instagramie, na pozostałe – bezpośrednio osobom, które podały w formularzu do siebie kontakt mailowy.

– Rozważamy też opcję przygotowania przez naszych członków otwartego spotkania, na którym wszyscy razem rozprawimy się z najczęstszymi pytaniami – mówi Dawid Kramski.

ISZ



***Koło Naukowe Studentów Biotechnologii Bio-Top działa na Wydziale Chemicznym PWr od 14 lat. Tworzą je aktywni studenci, którzy obrali sobie za główny cel  popularyzację nauki, a szczególnie szeroko pojętej biotechnologii. Członkowie koła biorą udział i organizują konferencje, wyjazdy dydaktyczne, warsztaty i realizuje projekty naukowe. Opiekunką koła jest dr Beata Greb-Markiewicz z Katedry Biochemii, Biologii Molekularnej i Biotechnologii PWr. Więcej informacji o działalności koła na profilu facebookowym.

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję