TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci projektowali, budowali i testowali mosty

Data: 30.05.2018 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Pięć drużyn rywalizowało w VII edycji Studenckiego Konkursu Mostów Stalowych, który zorganizowano na Politechnice Wrocławskiej. Głównym zadaniem uczestników tegorocznych zawodów było zaprojektowanie, zbudowanie, a następnie przetestowanie mostu typu tensegrity

studencki_konkurs_mostow_stalowych_2018_3.jpgPrzed rozpoczęciem rywalizacji drużyny musiały przygotować projekt mostu, a w trakcie konkursu samodzielne wykonać konstrukcje z lekkich elementów stalowych. Mosty mogą mieć maksymalnie 3 m rozpiętości i ok. 1 m szerokości. 

– Jako uczestnicy tego konkursu już jesteście zwycięzcami. Mosty typu tensegrity to bardzo nowoczesne typy konstrukcji, które przy projektowaniu wymagają zaawansowanych obliczeń. Wykonaliście już dokładne analizy, ale budowa to chyba jeszcze trudniejszy element. Mierząc się dzisiaj z tym problemami nauczycie się z pewnością bardzo wielu nowych rzeczy – powiedział podczas otwarcia konkursu Marcin Sęk, przewodniczący dolnośląskiego oddziału Związku Mostowców RP.

Zawody odbywały się na dziedzińcu przed budynkiem D-21 (Bibliotech), a uczestnicy mieli osiem godzin na realizację swojego projektu. Gdy konstrukcje były już gotowe, wówczas zostały przeniesione do laboratorium Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, gdzie czekały na nie próby obciążeniowe.

studencki_konkurs_mostow_stalowych_2018_10.jpg– W tym roku, po raz pierwszy w historii konkursu, w rywalizacji biorą udział drużyny z zagranicy. Do udziału zgłosiły się bowiem dwa zespoły z Politechniki Czeskiej w Pradze – mówi dr inż. Paweł Hawryszków, opiekun Koła Naukowego „Młodzi Mostowcy PWr, które organizuje zawody.

Celem konkursu jest nie tylko rozwijanie umiejętności pracy zespołowej i sprawdzenie możliwości organizacyjnych przyszłych inżynierów, lecz także przybliżenie  problemów, z  którymi muszą się zmierzyć konstruktorzy – ograniczenia przestrzenne, wytrzymałość materiałów, proces montażu oraz bezpieczeństwo.

– Tego typu przedsięwzięcia są bardzo ważne, ponieważ uczą praktyki, a każdy inżynier oprócz wiedzy teoretycznej musi także posiadać doświadczenie i umiejętności rozwiązywania problemów konstrukcyjnych. Politechnika jest uniwersytetem technicznym, a więc powinna dawać nie tylko wiedzę, ale też praktyczne umiejętności – dodał prof. Jan Biliszczuk z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego PWr, przewodniczący jury.

W rywalizacji brały udział następujące zespoły:

  • Brygada Kablociągu PG S.A. (Politechnika Gdańska),
  • PRZ(e)mostowcy (Politechnika Rzeszowska),
  • Wild West (Czech Technical University in Prague),
  • Wild East (Czech Technical University in Prague),
  • Bridge Rangers (Politechnika Wrocławska).

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję