TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Studenci opracowują metodę szybszego gojenia ran

Czy konkretne związki organiczne mogą przyspieszyć gojenie się przewlekłych ran? Sprawdzają to młodzi naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we wspólnym projekcie naukowym.

– Chcemy dowiedzieć się, jak wybrane polifenole wspomagają proces gojenia ran. Nasze badania będą prowadzone in vitro na wyizolowanych, określonych liniach komórkowych. Sprawdzimy, jak konkretne bioflawonoidy oraz ich mieszaniny wpływają m.in. na zdolność do proliferacji komórek, czyli ich namnażania – mówi inż. Kacper Jagiełło z Koła Naukowego Gambrinus na Wydziale Chemicznym PWr.

gambrinus_gojenie_ran2.jpg

Badania będą prowadzone z wykorzystaniem linii komórkowych mysich fibroblastów Balb3t3 oraz L929. – Zdecydowaliśmy się na te linie komórkowe, ponieważ istotą całego projektu jest fakt, że fibroblasty stanowią podstawę procesów naprawczych w obrębie ran skóry. Planujemy znaleźć substancje, które mogłyby „zmobilizować je” do lepszej pracy – wyjaśniają naukowcy. W obserwacjach wykorzystają m.in. testy typu  MTT oraz scratch assay, które umożliwiają analizę aktywności metabolicznej komórek oraz ich zdolność do podziału.

04_co_mozesz_studiowac_na_pwr.jpg

Ze strony Politechniki w projekt zaangażowany jest mgr inż. Mateusz Jackowski, doktorant w Katedrze Inżynierii Bioprocesowej, Mikro i Nanoinżynierii na Wydziale Chemicznym oraz inż. Kacper Jagiełło, studiujący inżynierię chemiczną i procesową na W3. Z kolei na Uniwersytecie Przyrodniczym w badaniach uczestniczą dr Ewa Karuga-Kuźniewska z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej oraz Oliwia Uchańska, studentka weterynarii.

– W przypadku uzyskania satysfakcjonujących wyników myślimy o kontynuowaniu badań na żywych organizmach, czyli in vivo. W przyszłości będziemy mogli też podjąć próbę opracowania specjalnego opatrunku z wykorzystaniem przebadanych substancji. Do tego jednak potrzebne są szeroko zakrojone testy – tłumaczą badacze. Dodają, że projekt startuje w październiku, a zakończy się w czerwcu 2021 roku.

newsletter-promo.png

****
Studenckie Koło Naukowe Gambrinus działa na Wydziale Chemicznym do wielu lat. Zajmuje się rozwijaniem wiedzy z zakresu inżynierii chemicznej. Organizuje konferencje naukowe i konkursy, prowadzi szkolenia z oprogramowania do projektowania procesowego, a także uczestniczy w projektach badawczych np. badanie wydajności mikrofluidalnych ogniw słonecznych jako innowacyjnych źródeł energii odnawialnej. Więcej informacji na profilu facebookowym koła.

ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję