Studenci kierunku Chemical Nano-Engineering zaczynają semestr na PWr

obrony.jpg

25 osób z 20 krajów świata rozpoczyna właśnie nowy semestr nauki na Politechnice Wrocławskiej. To studenci i studentki kierunku Chemical Nano-Engineering (CNE), prowadzonego w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree.

Specjalistów w dziedzinie Chemical Nano-Engineering kształcimy wspólnie z Uniwersytetem Aix-Marseille  (Francja) oraz Uniwersytetem Tor Vergata w Rzymie (Włochy) od 2019 r.

Grupa studentów na schodach – To kierunek interdyscyplinarny z zagadnieniami z fizyki, chemii, inżynierii chemicznej, elektroniki molekularnej i inżynierii materiałowej – mówi dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego PWr, koordynatorka kierunku na naszej uczelni. – Wszyscy absolwenci uzyskają szerokie kompetencje w pracy z obiektami i układami o skali nano. Zarówno eksperymentalne w syntezie i charakteryzacji fizykochemicznej, jak i teoretyczne i numeryczne niezbędne w ich projektowaniu.

Trzy pierwsze semestry studenci spędzają po kolei w Marsylii, we Wrocławiu i w Rzymie. Ostatni semestr jest przeznaczony na realizację pracy magisterskiej w jednej z uczelni partnerskich bądź instytucji stowarzyszonej.

–  Dodatkowo, po zakończeniu pierwszego roku, uczestnicy programu biorą udział w Szkole Letniej organizowanej w Pałacu Krobielowice, a także realizują wakacyjne staże naukowe w ośrodkach badawczych lub badawczo-rozwojowych – dodaje prof. Zienkiewicz.

Na wszystkich studentów i studentki czekają stypendia programu Erasmus Mundus oraz rządu francuskiego.

Drugi semestr nauki rozpoczęła w czwartek na Wydziale Chemicznym PWr grupa 20 studentów i studentek pierwszego roku oraz pięć osób będących już na drugim roku nauki. Pochodzą m.in. z takich krajów, jak: Azerbejdżan, Egipt, Liban, Meksyk, Rumunia, Sudan czy też Sri Lanka. Przed nimi zajęcia laboratoryjne, które będą rozwinięciem tego, czego nauczyli się wcześniej we Francji.

Inauguracja semestru na PWr to także czas wyboru dla osób, które rozpoczną naukę na kierunku CNE w przyszłym roku akademickim. O 17 wolnych miejsc ubiega się 495 osób.

Studenci przy napisie I Love PWrIch aplikacjom przyjrzą się członkowie konsorcjum z Uniwersytetu Aix-Marseille (prof. Philippe Knauth, koordynator, prof. Olivier Margeat, dr Luca Pasquini, Tina Greco), Uniwersytetu Tor Vergata w Rzymie (prof. Maria Luisa Di Vona, prof. Antonio Agresti, prof. Paolo Prosposito, dr Cinzia Forte) oraz Politechniki Wrocławskiej (dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni, dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni, prof. Lucyna Firlej - dyrektorka szkoły letniej dla studentów programu).

Osoby zainteresowane tymi studiami zapraszamy do kontaktu:

Dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni
Dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni