TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 28.02.2025 Kategoria: studia, współpraca międzynarodowa, Wydział Chemiczny
26 osób z 19 krajów rozpoczęło nowy semestr nauki na Politechnice Wrocławskiej. To studenci i studentki I i II stopnia na kierunku Chemical Nano-Engineering (CNE), prowadzonego w ramach programu Erasmus Mundus Joint Master Degree.
Nasza uczelnia od sześciu lat, we współpracy z Uniwersytetem Aix-Marseille (Francja) oraz Uniwersytetem Tor Vergata w Rzymie (Włochy), kształci specjalistów w dziedzinie Chemical Nano-Engineering.
– Absolwenci kierunku posiadają gruntowną wiedzę i umiejętności w zakresie projektowania, syntezy i charakteryzacji obiektów i ich układów w nanoskali do zastosowań inżynieryjnych. Te interdyscyplinarne studia przygotowują zarówno do pracy w laboratorium, jak i modelowania numerycznego we wdrażaniu innowacji w przemyśle oraz do podjęcia pracy badawczej w najlepszych uniwersytetach na całym świecie. Najlepszym tego przykładem są doktoraty realizowane w Cambridge, ETH Zurich, TU Dresden, KU Leuven – mówi dr inż. Elżbieta Zienkiewicz, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, koordynatorka kierunku na naszej uczelni.
Trzy pierwsze semestry są wspólne dla wszystkich studentów, którzy spędzają po jednym semestrze w Marsylii, we Wrocławiu i w Rzymie. Z kolei ostatni semestr jest przeznaczony na realizację pracy magisterskiej w jednej z uczelni partnerskich bądź instytucji stowarzyszonej.
Tym razem we Wrocławiu gościmy studentów m.in. z Azerbejdżanu, Chorwacji, Kolumbii, Ekwadoru, Irlandii, Kenii, Meksyku, Hiszpanii, Turkmenistanu i Wietnamu. Oprócz 23 osób na I stopniu studiów na Politechnikę Wrocławską wróciły trzy osoby, które będą u nas przygotowywać swoją pracę magisterską. W piątek na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej wszyscy zainaugurowali nowy semestr nauki.
– Do Wrocławia studenci programu CNE przyjeżdżają z gruntownym przygotowaniem podstawowym i teoretycznym, gotowi do podjęcia bardziej zaawansowanych wyzwań. W trakcie semestru na Politechnice Wrocławskiej nabędą wiedzę na temat nanoobiektów, w szczególności nanomaszyn, zespołów supramolekularnych oraz nanourządzeń medycznych – wyjaśnia dr hab. inż. Piotr Rutkowski, prof. uczelni, dziekan Wydziału Chemicznego. – Na zajęciach laboratoryjnych i projektowych studenci nauczą się syntezować, charakteryzować i modelować nanostruktury, nanomateriały i nanourządzenia o pożądanych właściwościach i rozwiązywać problemy związane z ich identyfikacją, zastosowaniem oraz produkcją. Posiądą też gruntowną znajomość modelowania teoretycznego i metod symulacji numerycznych w wielu skalach – dodaje.
Po zakończeniu pierwszego roku uczestnicy programu biorą udział w Szkole Letniej organizowanej w Pałacu Krobielowice, a także realizują wakacyjne staże naukowe w ośrodkach badawczych lub badawczo-rozwojowych.
– Ważną częścią szkoły letniej są również absolwenci, bo pokazują na swoim przykładzie, jak rozpocząć karierę po studiach i gdzie kierować pierwsze kroki. Każdego roku na tych spotkaniach gościmy absolwentów kilku poprzednich roczników – mówi prof. Zienkiewicz.
W tym roku szkoła jest organizowana we współpracy z francuską Fundacją A*Midex w ramach realizacji projektu „ENZIM-FC”, którym kieruje dr Luca Pasquini z Uniwersytetu w Marsylii (Francja). W wydarzeniu udział wezmą także naukowcy i doktoranci.
– Tematem przewodnim jest energia, oczywiście w obszarze nanotechnologii i nanoinżynierii. Oprócz tego studenci będą mieli okazję pracować nad kompetencjami społecznymi np. pracy w środowisku wielokulturowym i etyką badań naukowych – dodaje prof. Zienkiewicz.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »