TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Ponad 600 studentów z sześciu wydziałów PWr odbyło staże zawodowe w ramach drugiej edycji projektu „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Wrocławskiej”. W pierwszej edycji, która odbyła się w ubiegłym roku, udział wzięło ponad 400 osób.
Projekt jest realizowany od dwóch lat. W tym czasie udało się wdrożyć działania służące m.in. poprawie jakości kształcenia, w tym adresowanych bezpośrednio do studentów. Dużą popularnością cieszyły się wyjazdy studyjne, certyfikowane szkolenia i warsztaty. Jednak największe zainteresowanie budziły programy stażowe. Studentów najbardziej interesowała możliwość odbycia stażu w renomowanych firmach i atrakcyjne stypendia stażowe, wypłacane ze środków projektu.
- Nabór do drugiej edycji programu przypadł na trudny czas pandemii i zawieszenia zajęć na uczelni. Mimo to, zgłosiło się znacznie więcej chętnych niż przewidywał limit. Pracodawcy również potwierdzili swoją gotowość do przyjęcia stażystów - mówi dr inż. Aleksandra Grzech, kierownik projektu.
Większość procesów rekrutacyjnych, w tym rozmowy kwalifikacyjne, zostały przeprowadzone zdalnie. Ponadto wprowadzono możliwość realizacji stażu zdalnie, jeśli charakter zadań na to pozwalał.
Staże trwały od miesiąca do trzech w zależności od wydziału. Studenci mogli je odbywać zarówno w firmach wybranych z bazy pracodawców, jak i w podmiotach, z którymi samodzielnie nawiązali współpracę.
W tegorocznym programie uczestniczyły bardzo duże i znane firmy jak i mniejsze podmioty, nie tylko z Dolnego Śląska. Kluczowe było, aby proponowany zakres obowiązków na stażu odpowiadał programowi kształcenia na odbywanym kierunku studiów.
- Stażyści z Wydziału Chemicznego badali próbki surowców z kopalni, kontrolowali jakość produktów kosmetycznych i wyrobów chemicznych, uczestniczyli w odbiorach wyprodukowanych pojazdów szynowych, a nawet uczyli się warzenia piwa. Z kolei studenci Wydziału Architektury podejmowali się ciekawych wyzwań jak opracowanie projektu architektonicznego biblioteki, modelu osiedla domów jednorodzinnych czy koncepcji wnętrz obiektów usługowych - mówi dr inż. Aleksandra Grzech, kierownik projektu.
Stażyści otrzymywali do wykonania bardzo wymagające i odpowiedzialne zadania podczas stażu. - Towarzyszyli w inspekcjach instalacji, mieli okazję nauczyć się technik spawania, czy badali stan technicznego pojazdów. Byli dopuszczani do napraw sprzętu i maszyn: od kotłów gazowych po elementy linii produkcyjnej - opowiada Jakub Żuchowski, specjalista ds. realizacji projektu, odpowiedzialny m.in. za stażystów z Wydziału Mechanicznego i Wydziału Mechaniczno-Energetycznego.
Jak wynika z ankiet ewaluacyjnych uczestników projektu zdecydowana większość opinii była pozytywna. Studenci ocenili, że nabyta wiedza i umiejętności przydadzą się w pracy zawodowej. Chwalili tematykę staży i wsparcie opiekunów. Z kolei pracodawcy docenili zaangażowanie studentów i ich samodzielność, kreatywność i zaangażowanie w wypełniane obowiązki.
- Cieszy nas fakt, że i w tym roku byli studenci, których firmy zaprosiły do dalszej współpracy po zakończeniu stażu – mówi Jakub Żuchowski.
Kolejna edycja programu planowana jest na przyszły rok. Ponownie staże będą odbywać się w czasie wakacji. Natomiast zgłaszanie udziału i procedury rekrutacyjne rozpoczynają się dużo wcześniej. Dlatego warto na bieżąco śledzić informacje na stronie projektu: www.zpr.pwr.edu.pl.
"Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Wrocławskiej” jest realizowany na uczelni od 1 października 2018 r. Przedsięwzięcie ma służyć zapewnieniu wysokiej jakości usług edukacyjnych, które pozwolą kształcić specjalistów kluczowych dla rozwoju gospodarki i kraju, a także zwiększyć udział otoczenia społeczno-gospodarczego w kształtowaniu polityki edukacyjnej. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój
Więcej informacji na stronie internetowej projektu.
ula
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »