TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 12.07.2021 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, Wydział Budownictwa Lądowego i Wodnego, Wydział Mechaniczny
Samochodem, tramwajem, rowerem, a może pieszo? Naukowcy informują, że nasze codzienne podróże do pracy mają znaczący wpływ na jakość klimatu. Politechnika Wrocławska aktywnie włącza się w działania służące jego ochronie.
– Jako uczelnia przystąpiliśmy do U-Mob - sieci europejskich uniwersytetów, które jednoczą się w przekazywaniu i wymianie wiedzy o najlepszych praktykach w zakresie zrównoważonej mobilności – mówi dr hab. Maciej Kruszyna, profesor uczelni z Katedry Dróg, Mostów, Kolei i Lotnisk na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego. Wyjaśnia, że pomoże to w opracowaniu i wdrożeniu Planu Mobilności Politechniki Wrocławskiej.
– Pierwszym krokiem będzie diagnoza aktualnych zachowań transportowych. Następnie poszukamy przyczyn takiego stanu i zaproponujemy działania zmierzające do osiągnięcia mobilności przyjaznej dla środowiska oraz użytkowników – tłumaczy dr hab. Agnieszka Tubis, prof. PWr, która jest specjalistką od zarządzania procesami transportowymi z Katedry Eksploatacji Systemów Technicznych na Wydziale Mechanicznym.
Wraz z prof. Kruszyną działają oni w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Ochrony Klimatu w grupie roboczej Eko-Mobilność PWr.
Do 15 lipca wszyscy pracownicy Politechniki Wrocławskiej mogą wziąć udział w anonimowej ankiecie. Zawiera ona pytania m.in. o preferowany środek transportu do pracy zarówno przed pandemią, w jej trakcie, jak i po pandemii, o ocenę komfortu poruszania się w obrębie kampusu PWr pieszo itp.
– Chcemy określić popularne kierunki przemieszczania się pracowników, dowiedzieć się, jakie środki transportu wybierają i dlaczego właśnie takie, a także sprawdzić, jak w praktyce wyglądają proekologiczne zachowania transportowe na naszej uczelni – mówi prof. Agnieszka Tubis.
Dodaje, że będzie to materiał do dalszych pogłębionych badań dotyczących mobilności pracowników PWr.
Kolejną grupą, do której skierowane zostaną pytania o wybierane środki transportu, będą studenci Politechniki. Do nich ankieta trafi dopiero po wakacjach.
– Zależy nam na tym, żeby jak najwięcej osób wzięło udział w tym badaniu. Wypracowane docelowo rozwiązania m.in. w zakresie przemieszczania się w obrębie kampusu, dojazdów, wyboru środka lokomocji, oszczędności czasu oraz kosztów mają być przyjazne nie tylko dla użytkowników, ale także dla naszego klimatu – podkreślają autorzy ankiety.
ISZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »