Sportowcy z PWr w Narodowej Reprezentacji Akademickiej

Narodowa Reprezentacja Akademicka - baner

Pięcioro studentów z Politechniki Wrocławskiej zakwalifikowało się do III edycji programu Narodowa Reprezentacja Akademicka. Dzięki temu łatwiej będzie im łączyć naukę z karierą sportową.

W ramach projektu przekazywane jest dofinansowanie na organizację dodatkowych zajęć dla studentów realizujących karierę sportową. Program zajęć dydaktycznych realizowany jest w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego zgodnie z zaplanowaną liczbą dodatkowych godzin na danego studenta.

W programie mogą wziąć udział uczelnie publiczne i niepubliczne, posiadające co najmniej 200 studentów studiów stacjonarnych, na których studiują zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk olimpijskich, igrzysk europejskich, mistrzostw świata seniorów i mistrzostw Europy seniorów, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata oraz studenci-sportowcy z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedosłyszące i studenci sportowcy posiadający klasy sportowe – mistrzowską międzynarodową i mistrzowską.

W rozstrzygniętej właśnie trzeciej edycji programu ze wsparcia skorzysta 562 osób z 38 uczelni. Wśród nich znaleźli się także studenci i studentki z Politechniki Wrocławskiej. Są to:

Zuzanna Jasińska - zdjęcieZuzanna Jasińska

Studentka trzeciego roku informatyki technicznej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Wioślarstwo trenuje od ośmiu lat, a do jej największych sukcesów należą brązowy medal Młodzieżowych Mistrzostw Świata (Racice, 2021), srebrny medal Młodzieżowych Mistrzostw Europy (Kruszwica, 2021), brązowy medal I Pucharu Świata (Belgrad, 2022) oraz liczne medale Mistrzostw Polski (w tym tytuł Mistrza Polski Seniorów i Młodzieżowego Mistrza Polski). Jej największym sportowym marzeniem jest udział w Igrzyskach Olimpijskich.

Przemysław Litwin - zdjęciePrzemysław Litwin

Student I roku studiów magisterskich optyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki i I roku na kierunku lotnictwo i kosmonautyka na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym. Judo trenuje od prawie 18 lat, obecnie w klubie KS AZS AWF Wrocław. Wieloletni członek kadry narodowej, przed dwoma laty reprezentował Polskę na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy. Jest czterokrotnym wicemistrzem Polski, drużynowym mistrzem Polski młodzieży, drużynowym mistrzem Polski seniorów, dwukrotnym brązowym medalistą Akademickich Mistrzostw Polski i wielokrotnym medalistą zawodów Pucharu Polski. Obecnie przygotowuje się na Akademickie Igrzyska Olimpijskie w Łodzi, gdzie wystartuje w barwach PWr.

Miłosz Chojecki - zdjęcieMiłosz Chojecki

Student I roku informatyki algorytmicznej na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji. Trenuje łucznictwo olimpijskie, od 2017 r. jest członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Łuczniczego, a od 2021 r. członkiem kadry narodowej seniorów. Jego największe osiągnięcia to zdobycie Mistrzostwa Polski Juniorów oraz kwalifikacja do reprezentacji kraju na wszystkie rundy Pucharu Świata Seniorów oraz Mistrzostwa Europy Seniorów. Jego celem jest start na przyszłorocznych Igrzyskach Europejskich oraz na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w 2024 r.

Zofia Polowczyk - zdjęcieZofia Polowczyk

Studentka I roku geodezji i kartografii na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Zapasy trenuje od szóstego roku życia. Przed rokiem zdobyła srebrny medal na Mistrzostwach Polski juniorów, a w tym roku triumfowała w tych zawodach w kategorii do 65 kg. Na początku czerwca wywalczyła brązowy medal na Mistrzostwach Polski seniorek w kategorii do 68 kg. Dzięki tym sukcesom ma szansę na wyjazd na Mistrzostwa Europy juniorek, które pod koniec czerwca odbędą się w Rzymie.

Zofia Janelli - zdjęcieZofia Janelli

Studentka I roku architektury na Wydziale Architektury. Szpadzistka trenująca w klubie AZS Wratislavia. Wśród jej największych sukcesów są III miejsce drużynowo na Mistrzostwa Europy kadetów w Foggi, III miejsce na Mistrzostwach Świata kadetów w Toruniu, II miejsce drużynowo na Mistrzostwach Europy juniorów w Poreču, III miejsce drużynowo na Mistrzostwach Świata juniorów w Kairze, I miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży oraz III miejsce na Mistrzostwach Polski seniorów.