TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Sondy z PWr zdominowały zawody w USA! Mamy pierwsze i trzecie miejsce

Drużyny PWr Aerospace i KoNaR - zdjęcie

Studenci z PWr Aerospace zajęli pierwsze, a ekipa z Koła Naukowego Robotyków KoNaR trzecie miejsce w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych CanSat Competition w USA. Wydarzenie sponsoruje m.in. NASA, Siemens i Lockheed Martin.

Rywalizacja w organizowanym przez Amerykańskie Towarzystwo Astronautyczne konkursie trwała od 6 do 9 czerwca w Monterey w Wirginii. W finale wystartowały 33 zespoły z całego świata, a ich głównym zadaniem było zbudowanie niewielkiej sondy (nieco ponad 14 cm średnicy i 40 cm długości), która została wyniesiona na pokładzie rakiety na wysokość ok. 750 metrów, po czym musiała opaść na ziemię, zbierając dane telemetryczne i uruchamiając sygnał dźwiękowy przy lądowaniu.

Do pięciu razy sztuka

Zespół PWr Aerospace w trakcie zawodów - zdjęcieJeszcze przed rozpoczęciem zawodów organizatorzy oceniali plany budowy sondy, a zespoły musiały przeprowadzić testy środowiskowe, sprawdzając, czy ich sondy spełniają wszystkie kryteria techniczne.

W trakcie finałów uczestnicy musieli m.in. zmierzyć prędkość przy pomocy rurki Pitota, która jest wykorzystywana do pomiaru ciśnienia statycznego i dynamicznego, co pozwala, np. obliczyć prędkość samolotu. Kolejne zadanie polegało na ochronie delikatnego ładunku, który był symulowany przy użyciu kurzego jajka. Musiało ono wytrzymać powstające w trakcie startu i lądowania przeciążenia, które momentami mogą wynosić nawet 30g. Oprócz tego sonda musiała również przetrwać całą misję, czyli po wylądowaniu być gotowa do ponownego włożenia do rakiety i wystrzelenia.

Reprezentanci PWr Aerospace w zawodach wystartowali już po raz piąty. Dotychczas za każdym razem udawało im się zakwalifikować do finałów, w których zajmowali czołowe pozycje – w 2022 r. drugie miejsce, a w 2023 r. czwarte. W tym roku nie mieli sobie równych i stanęli na najwyższym stopniu podium.

– Zdobyliśmy aż 99,86% punktów! Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dumni z naszego wyniku. Wszystkie trudne chwile, poświęcenie i zarwane noce teraz przyniosły nam niesamowitą satysfakcję. Dziękujemy wszystkim za wsparcie! – relacjonują członkowie PWr Aerospace.

Debiutanci na medal

Zespół PWr Aerospace - zdjęcieTrzecie miejsc w konkursie zajęli studenci z Koła Naukowego Robotyków KoNaR, którzy dotychczas konstruowali przede wszystkim roboty mobilne. Ich sonda również wykonała całą misję, a opracowany przez nich system odzysku zadziałał perfekcyjnie – byli jedną z nielicznych drużyn, których konstrukcja bezpiecznie wylądowała na spadochronie.

– Dodatkowo na pokładzie minisatelity znalazły się dwie kamery, które na bieżąco monitorowały cały lot, a nasz autorski system stabilizacji obrazu dał fenomenalne wyniki – opowiadają nasi studenci. Zapowiadają też, że udział w zawodach CanSat nie jest dla nich jednorazowym wyzwaniem i już planują udział w innych konkursach związanych z technologiami kosmicznymi.

– Zależy nam, żeby nasze koło naukowe opierało się na trzech filarach, czyli sztucznej inteligencji i robotach społecznych, na robotach mobilnych oraz właśnie na projektach związanych z kosmosem – mówi Mateusz Morawiak z KoNaRu.

kampania_pwr_2024_banerdotekstu750x100.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję