TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Śladami Unii Europejskiej. Zapraszamy do GEO-3EM

Data: 07.05.2019 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Czym wykrywa się metan w kopalniach? Jak sprawdzić wytrzymałość taśmociągów górniczych? Jak wygląda symulator kabiny ciężarówki? Tego będzie się można dowiedzieć podczas wycieczki po laboratoriach nowego centrum badawczego GEO-3EM Politechniki Wrocławskiej

dni_funduszy_europejskich.pngZwiedzanie kompleksu przy ul. Na grobli 13 to unikatowa okazja, by odwiedzić wyjątkowe na skalę europejską centrum badań i transferu technologii. Wartość najnowszej inwestycji uczelni to ponad 100 mln zł, z czego aż 72 mln przeznaczonych zostało na specjalistyczną aparaturę.  Kompleks będzie otwarty dla osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w sobotę, 11 maja, od godz. 11.00. Wstęp do laboratoriów jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie.

Wydarzenie jest organizowane w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, a do zwiedzania udostępnione zostaną następujące laboratoria: 

  • Laboratorium Badań Nano i Mikrostruktur Materiałów Kompozytowych i Konstrukcji Inżynierskich, gdzie odbywa się m.in. badanie próbek materiałów budowlanych, ich składu i wyglądu, łącznie ze strukturą. Badania te mogą służyć do określenia jakości, trwałości czy sprawdzenia uszkodzeń wewnętrznych np. betonu czy asfaltu. 
  • Laboratorium Czujników dla Inteligentnych Obiektów oraz Systemów Przesyłania Danych, gdzie badane są urządzenia służące np. w medycynie - do monitorowania stanu pacjenta - czy w kopalniach do wykrywania metanu. 
  • Akredytowane Laboratorium Transportu Taśmowego, w którym zobaczymy trzy unikatowe duże stanowiska badawcze (w tym jedno całkowicie autorskie, stworzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej), związane z badaniem trwałości taśmociągów górniczych, gdzie sprawdzana jest ich wytrzymałość. 
  • Laboratorium Procesów Hydrometalurgicznych, w którym opracowywane są nowe technologie otrzymywania metali z rud i procesy ich recyklingu, np. magnesów neodymowych ze starych komputerów. 
  • Laboratorium Dynamiki i Bezpieczeństwa Pojazdów, w którym najciekawszy element to symulator samochodu. Jest to kabina ciężarówki wraz z otoczeniem (ekran, na którym wyświetlany jest film imitujący drogę), służąca do badania szczegółowego reakcji kierowców na zdarzenia drogowe. 

Budowę oraz wyposażenie obiektu zrealizowano w ramach projektu "Kompleks GEO-3EM - ENERGIA EKOLOGIA EDUKACJA" dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję