TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 30.03.2023 Kategoria: popularyzacja nauki, życie uczelni
Siedem liceów z Dolnego Śląska, Wielkopolski i woj. łódzkiego rozpoczyna drugą edycję programu współpracy z naszą uczelnią jako szkoły patronackie Politechniki Wrocławskiej. Ich uczniowie będą częstymi gośćmi w naszym kampusie, a do ich szkół z zajęciami będą też przyjeżdżać naukowcy PWr.
Porozumienia podpisaliśmy z siedmioma szkołami średnimi:
Sześć spośród tych placówek kontynuuje współpracę z PWr w ramach drugiej edycji tego programu, po raz pierwszy do inicjatywy dołączyło natomiast liceum z Dzierżoniowa.
Szkoły, które nasza uczelnia obejmuje patronatem na pięć lat (2023-28), są wyłaniane w ramach wewnętrznego rankingu liceów i techników, z których pochodzi największa liczba bardzo dobrych kandydatów aplikujących na studia na PWr. Dzięki ścisłej współpracy z Politechniką ich uczniowie mogą uczestniczyć w dodatkowych zajęciach przygotowywanych przez naukowców z PWr.
- W naszym przypadku to m.in. zajęcia z matematyki, analizy matematycznej – opowiada Robert Kaśków, dyrektor I LO w Świdnicy. – Nasi uczniowie około cztery-pięć razy w roku przyjeżdżają też na wykłady lub laboratoria w murach uczelni. To dla nich świetna okazja, żeby zobaczyć, jakie możliwości będą mieli w przyszłości, jeśli wybiorą studia techniczne. I faktycznie duża grupa naszych absolwentów decyduje się później na Politechnikę Wrocławską. Na około 140 maturzystów to średnio 60 osób.
Marzena Helińska, dyrektor I LO w Oleśnicy, podkreśla, że patronat Politechniki to dla szkoły nie tylko duże wyróżnienie, ale i bardzo konkretne wsparcie.
- Już na początku września ustalamy szczegółowy harmonogram zajęć dla naszych uczniów, prowadzonych przez państwa naukowców. Jesteśmy bardzo wdzięczni za otwartość i elastyczność w ich przygotowywaniu, a przede wszystkim dostosowywanie się do naszych podstaw programowych – zaznaczała. – Obecność naukowców Politechniki Wrocławskiej w naszej szkole to już dla nas pewien standard, z którego ogromnie się cieszymy. W kwietniu będziemy mieć dzień otwarty naszej szkoły i możliwość uczestniczenia w zajęciach z PWr będzie jedną z pierwszych rzeczy, o których będę na nim opowiadała – podkreślała.
W ramach współpracy z PWr uczniowie mogą też m.in. zapoznawać się z tematyką prac wybranych studenckich kół naukowych i uczestniczyć w projekcie „Studium Talent” (w zakresie rozszerzonych zajęć z fizyki, matematyki, a wkrótce także chemii), szkoły zachęcają ich również do udziału w innych programach edukacyjno-naukowych realizowanych przez naszą uczelnię.
Porozumienia ze szkołami podpisywał prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr, a z dyrektorami spotkał się także prof. Kamil Staniec, prorektor PWr ds. kształcenia, który sam jest absolwentem jednej ze szkół patronackich, I LO w Oleśnicy. Podpisanie porozumień było też okazją do rozmowy m.in. o skali współpracy naszej uczelni ze szkołami.
- To nasza powinność – podkreślał rektor. – Z racji dużych zasobów, jakie mamy na uczelni, powinniśmy korzystać z nich także dla rozwijania w młodych pasji do nauki, dawania im możliwości lepszego zrozumienia tego, o czym uczą się w szkole, a nawet pokazywania im dalszej perspektywy. Oczywiście widzimy w tym też korzyść dla siebie, bo mamy nadzieję, że uczniowie zainspirowani tym, co zobaczą w naszych laboratoriach i usłyszą w salach wykładowych, wybiorą później studia na naszej uczelni.
Lucyna Róg
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »