TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Siedem nowych nominacji profesorskich na PWr

Grono profesorów na naszej uczelni ponownie się powiększyło. W ostatnim czasie nominacje na profesorów tytularnych otrzymało kolejnych siedmiu naukowców PWr.

Prof. Łukasz Berlicki (Wydział Chemiczny)

Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych

lukasz_berlicki_pwr.jpg

W 2000 r. ukończył równocześnie dwa kierunki studiów magisterskich: chemię na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego i informatykę na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Realizował pracę doktorską pod kierunkiem prof. Pawła Kafarskiego na Wydziale Chemicznym PWr, którą obronił w roku 2004 z wyróżnieniem. W latach 2009-2010 odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Ratyzbonie w ramach stypendium Marii Skłodowskiej-Curie, finansowanego przez Komisję Europejską. W roku 2012 otrzymał habilitację w dziedzinie chemii.

Od roku 2020 prof. Berlicki jest kierownikiem Katedry Chemii Bioorganicznej na Politechnice Wrocławskiej. Zespół naukowy, którym kieruje, zajmuje się zagadnieniami z dziedziny chemii bioorganicznej, a w szczególności projektowaniem, syntezą, badaniami strukturalnymi, aktywnością biologiczną i katalityczną rozbudowanych struktur peptydowych. 

Prof. Marek Klonowski (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych

marek_klonowski_pwr.jpg

Pracuje w Katedrze Podstaw Informatyki na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki. Jego badania dotyczą algorytmów rozproszonych oraz bezpieczeństwa komputerowego. W tej tematyce obronił dwa doktoraty – z informatyki  (2006, UAM) oraz z matematyki (2009, PWr). W obu przypadkach jego promotorem był prof. Mirosław Kutyłowski. Habilitację uzyskał w 2012 (IPI PAN). 

Prof. Marek Klonowski jest współautorem ponad stu prac naukowych o zasięgu międzynarodowym. Wypromował dotąd pięciu doktorów, a pod jego opieką znajduje się obecnie pięciu kolejnych doktorantów. Był kierownikiem pięciu projektów naukowych i wykonawcą w kilkunastu innych. Za swoją działalność uzyskał wiele wyróżnień m.in. Nagrodę dla Młodych Informatyków im. Witolda Lipskiego (2008), Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców MNiSW a także dwie nagrody dla Najlepszego Wykładowcy na WPPT.  Prof. Klonowski prowadził niemal 20 różnych wykładów z matematyki i informatyki (głównie dla WPPT). W kadencji 2016-20 pełni funkcję prodziekana Wydziału Podstawowych Problemów Techniki.

Prof. Jan Kudełko (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

jan_kudelko_pwr.jpg

Pracuje w Katedrze Górnictwa i Geodezji na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii PWr. Pełni funkcję kierownika Laboratorium Technik Modelowania w Górnictwie w Centrum Badawczym GEO-3EM PWr. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. zagadnieniami związanymi z funkcjonowaniem przemysłu surowcowego, mechaniką górotworu, eksploatacją i przeróbką złóż rud, oceną projektów geologiczno-górniczych, gospodarką odpadami,

 organizacją i ekonomiką górnictwa oraz oceną przemysłowych projektów inwestycyjnych. Jego dotychczasowy dorobek naukowy liczy ponad 160 publikacji krajowych i zagranicznych, w tym pięć monografii oraz ponad 130 prac badawczych i ekspertyz na rzecz przemysłu.

W latach 1986-1991 prof. Jan Kudełko był wykładowcą na uczelniach w Algierii, Ecole Nationale Polytechnique a Algier oraz INES de Génie Civil de Tiaret. W latach 2008-2016  pełnił funkcję wiceprezesa zarządu KGHM CUPRUM Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu.

Prof. Jarosław Myśliwiec (Wydział Chemiczny)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

jaroslaw_mysliwiec_pwr.jpg

Ukończył studnia magisterskie ma kierunku Fizyka na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki PWr w 2000 roku. Stopień doktora nauk chemicznych uzyskał w 2004 roku na Wydziale Chemicznym PWr za rozprawę doktorską dotyczącą badania właściwości fotorefrakcyjnych w układach ciekłokrystalicznych i polimerowych. Habilitacja w dziedzinie nauk technicznych w dyscyplinie Inżynieria Materiałowa, za jednotematyczny cykl publikacji dotyczący układów ciekłokrystalicznych i biopolimerowych do laserowania i dynamicznego przetwarzana informacji optycznej została mu nadana w 2012 roku przez Radę Wydziału Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Jego działalność naukowa skupiona jest głownie na tematyce szeroko pojętej współczesnej inżynierii materiałów zawansowanych. Prowadzi badania dotyczące nowych materiałów organicznych pod kątem ich nieliniowych właściwości optycznych oraz wykazujących możliwość uzyskania akcji laserowej w tym tzw. laserowania randomicznego.

Prof. Artur Podhorodecki (Wydział Podstawowych Problemów Techniki)

Tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych

artur_podhorodecki_pwr.jpg

Pracuje na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki.  Jego zainteresowania naukowe związane są z szeroko pojętą tematyką nanomateriałów nieorganicznych do zastosowania w optoelektronice, fotowoltaiką czy obrazowaniu biomedycznym. Prace zespołu prowadzonego przez prof. Podhorodeckiego (Zespół Nanomateriałów Koloidalnych) związane są z wytwarzaniem nanomateriałów, modyfikacją ich powierzchni, spektroskopowymi badaniami ich właściwości, konstrukcją urządzeń na bazie nanomateriałów oraz super rozdzielczym obrazowaniem optycznym nanomateriałów.

W 2007 roku uzyskał stopień doktora (nauki fizyczne). Praca doktorska, którą realizował pod opieką prof. Jana Misiewicza na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów RP.

Jest współautorem 115 artykułów, 2 patentów, 50 zaproszonych wykładów i seminariów wygłaszanych na różnych kontynentach, kierował i koordynował 14 projektów oraz brał udział w 14 projektach badawczych jako wykonawca, wypromował 2 doktorów, a obecnie pod jego opieką znajduje się 5 kolejnych osób.

Zaangażowany jest także w szeroko pojętą działalność na rzecz nauki m.in. jako członek Rady NCBiR (2012-2016), członek Rady Młodych Naukowców MNiSW (2011-2012).

Prof. Tadeusz A. Przylibski (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

tadeusz_przylibski_pwr.jpg

Ukończył studia magisterskie na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego w 1993 r., doktorat obronił na Wydziale Górniczym PWr w 1997 r., a habilitację uzyskał w 2006 r. w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach. W swoim dorobku ma 106 publikacji naukowych i 27 publikacji popularno-naukowych. Obecnie w bazie Scopus można odnaleźć ponad 380 cytowań jego prac, a wskaźnik indeksu Wskaźnik Hirscha wynosi 10. Prof. Przylibski jest także autorem i współautorem 160 prac niepublikowanych. Są to projekty, dokumentacje, ekspertyzy, opinie i inne opracowania związane z wdrożeniami wyników prac badawczych.

Naukowiec stworzył również dwie szkoły naukowe z zapleczami laboratoryjnymi, które są znane w Polsce i w świecie. Pierwsza z nich rozwija badania nad występowaniem w środowisku i stosowaniem naturalnych izotopów promieniotwórczych jako znaczników procesów zachodzących w geosferach, a zwłaszcza na granicach pomiędzy geosferami. Jednocześnie są to surowce, których eksploatacja także wymaga zastosowania i rozwijania wiedzy, czym zajmuje się jeden z kierowanych przeze mnie zespołów naukowych. Druga szkoła jest unikalną w skali światowej i jedyną w Polsce szkołą rozwijającą wiedzę o pozaziemskich zasobach surowców Układu Słonecznego.

Stworzona przez prof. Przylibskiego grupa badawcza zajmuje się również badaniami meteorytów, których wyniki wykorzystywane są do rozszerzenia wiedzy z zakresu geologii (planetologii) złożowej w odniesieniu do złóż pozaziemskich. Od kilku lat jest prezesem Polskiego Towarzystwa Meteorytowego. Wypromował czterech doktorów, a za swoją działalność otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień.

W trakcie swojej kariery naukowej był lub jest członkiem ciał kolegialnych i doradczych oraz rad naukowych powoływanych na szczeblach ministerialnych (resorty zdrowia, środowiska i nauki) oraz wojewódzkich i lokalnych. Jako wolontariusz recenzował ponad 100 manuskryptów nadesłanych do ponad 25 czasopism z tzw. listy filadelfijskiej.

Prof. Radosław Zimroz (Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii)

Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

radoslaw_zimroz_pwr.jpg

Pracuje w Katedrze Górnictwa i Geodezji na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Doktorat obronił w 2002 r., habilitacja uzyskał w 2011 r., a od 2012 r. był profesorem uczelni. Jego zainteresowania skupione są wokół zastosowań technik pomiarowych, analizy danych, komputerowego wspomagania podejmowania decyzji w zakresie diagnostyki maszyn, badań nieniszczących, zarządzania infrastrukturą kopalnianą, zagrożeń naturalnych (zagrożenia gazowe, przetwarzanie sygnałów sejsmicznych), poprawy bezpieczeństwa górników pod ziemią, komputeryzacji, automatyzacji i robotyzacji procesów w górnictwie.

W latach 2004-2005 odbył staż podoktorski w Cranfield University (Applied Math and Computing Group), a w latach 2012-2019 pracował w KGHM Cuprum CBR we Wrocławiu tworząc tam Zakład Analityki Systemów. Jest autorem wielu publikacji naukowych, wypromował sześciu doktorów (trzech z wyróżnieniem). Brał udział lub był kierownikiem w projektach dla KWB Turów i KGHM PMSA, a także dla KBN, MNiSW, NCBiR, FP7, H2020, KIC Raw Materials. W mijającej kadencji pełnił funkcję prodziekana ds. nauki, a przez ostatni rok był dziekanem wydziału. Od września 2020 r. będzie ponownie pełnił funkcję dziekana Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Jest członkiem IEEE, Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Technicznej (wiceprezes, druga kadencja), Society of Mining Professors, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa, Komitetu Górnictwa PAN (druga kadencja, obecnie w prezydium), „Zasłużony honorowy pracownik KWB Turów”. „Generał górniczy” trzeciego stopnia.

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję