TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 14.05.2018 Kategoria: seniorzy
Zgodnie z coroczną tradycją młodzi i niezwykle utalentowani muzycy z Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu zagrali wiosenny koncert w Klubie Seniora Politechniki Wrocławskiej
19 kwietnia politechnicznych seniorów odwiedziły uczennice profesora Marka Zielińskiego: Hanna Zielińska i Jagoda Opania, które wykonały Perły muzyki gitarowej. Koncert poprowadziła muzykolog Anna Dorota Władyczka. Publiczność była oczarowana umiejętnościami młodych artystek oraz pięknym brzmieniem instrumentów, na których Hanna i Jagoda zagrały kompozycje Mauro Giulianiego, Jorge Morela, Leo Brouwera, Andrew Yorka, Francisco Tarregi oraz Jose de Azpiazu.
Kilka dni później w klubie gościli dr n. med. Edyta Karasek oraz mgr farm. Paweł Małecki z wykładem Bezpieczne przyjmowanie leków. Prelegenci omówili typowe założenia medycyny geriatycznej i zasady farmakoterapii, a seniorzy mogli się dowiedzieć m.in., że jako grupa wiekowa, która przyjmuje leki częściej, niż inni, są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Pod koniec kwietnia społeczność seniorów Politechniki Wrocławskiej miała okazję wysłuchać referatu dr. Zygmunta Szkurłatowskiego Dwa Licea Krzemienieckie oraz ich zagłada. Pierwsze liceum otwarto 7 października 1805 r., a jego dyrektorem został Józef Czech. Jednak - w odwecie za Powstanie Listopadowe - car Mikołaj I zlikwidował szkołę, a unikalną bibliotekę Stanisława Augusta Poniatowskiego (50 tys. egz.) zabrał do Kijowa, gdzie założono uniwersytet. W 1920 r. drugie liceum odbudował i wyposażył Józef Piłsudski. Była to szkoła wielozakładowa i jedyna tego typu w Polsce, jednak po napadzie ZSRR na Polskę (wrzesień 1939 r.) placówkę zlikwidowano. Na początku okupacji niemieckiej (lipiec 1941 r.) wielu nauczycieli rozstrzelano, a dawni uczniowie i krzemieniacy rozproszyli się po całym świecie.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »