TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 17.01.2025 Kategoria: współpraca międzynarodowa
Gwenaëlle Guillerme, szefowa międzynarodowej organizacji, zrzeszającej wiodące uczelnie techniczne i inżynierskie z całego świata, spotkała się z władzami PWr. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy w zakresie rozszerzenia oferty podwójnego dyplomowania (double degree) dla studentów i studentek naszej uczelni.
Organizacja T.I.M.E. (Top International Managers in Engineering Association) to założona w 1989 r. w Paryżu sieć wiodących uczelni technicznych. W swojej działalności stara się m.in. ułatwiać studentom realizację studiów magisterskich w ramach umów o podwójnym i wspólnym dyplomowaniu, wspierać wspólne doktoraty oraz zwiększać wykorzystania e-learningu w procesie kształcenia inżynierów.
– Naszym głównym celem jest tworzenie kolejnych umów double degree, czyli wspólnych programów studiów. To oferta dla ambitnych studentów drugiego stopnia, którzy uczą się na dwóch uniwersytetach, a później otrzymują dyplomy obu z nich, znacząco zwiększając swoją konkurencyjność na rynku pracy – podkreślał prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.
Obecnie do sieci T.I.M.E. należy 58 szkół wyższych z 25 krajów, w tym uczelnie z państw Unii Europejskiej, Argentyny, Australii, Brazylii, Chin, Japonii i Kanady. Politechnika Wrocławska jest w członkiem organizacji od 2004 r., a Akademia Górniczo-Hutniczej w Krakowie od 2009 r. i są to jedyne polskie uczelnie w tym gremium.
– Niezwykle miło jest wracać na Politechnikę Wrocławską. Cenimy waszą międzynarodową działalność i mamy nadzieję, że ta współpraca będzie dalej się tak dobrze rozwijała – mówiła Gwenaëlle Guillerme. – Zależy nam, by coraz więcej osób – zarówno studentów, jak i naukowców – wyjeżdżało za granicę. W obecnej sytuacji geopolitycznej szczególnie ważne jest, by młodzi inżynierowie byli świetnie wykształceni, ale też – co równie ważne – mieli otwarte umysły, znali obce kultury, potrafili działać w różnorodnych zespołach i dostosować się do zmiennych realiów.
W czasie dwudniowej wizyty sekretarz generalna T.I.M.E spotkała się władzami uczelni, rozmawiała też z prodziekanami do spraw współpracy i kształcenia oraz wydziałowymi koordynatorami programu Erasmus. Głównym tematem były procedury związane z tworzeniem wspólnych programów studiów.
– Realizujemy już umowy double degree z czołowymi uczelniami technicznymi z Niemiec, Francji, Włoch i Finlandii, ale chcemy rozwijać tę formę współpracę, także z uniwersytetami spoza Europy – dodawała prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem PWr.
Działalność w sieci T.I.M.E umożliwia znalezienie partnerów do tworzenia konsorcjów ubiegających się o dofinansowanie z projektów finansowanych z budżetu UE, np. programy wspólnych studiów europejskich Erasmus Mundus Joint Master. Tego typu projekty są obecnie realizowane na Wydziałach Budownictwa Lądowego i Wodnego oraz Mechanicznym (partnerem jest Ecole Centrale w Lille). Z kolei LUT University z Finlandii jest jednym z partnerów w projekcie EMJM SBBE (Sustainable Biomass and Bioproducts Engineering) na Wydziale Chemicznym – pierwszym programie wspólnych studiów międzynarodowych Erasmus Mundus Joint Master koordynowanym przez polską uczelnię.
Na Politechnice Wrocławskiej koordynacją podwójnych dyplomów zajmuje się Ewa Mroczek z Centrum Relacji Międzynarodowych. W składzie grupy doradczej zarządu T.I.M.E. Association od 2023 roku działa dr hab inż. Grzegorz Lesiuk, prof. uczelni, pełnomocnik dziekana Wydziału Mechanicznego ds. europejskich programów współpracy, z Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej na W 10.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »