TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Scorpio z piątym miejscem na międzynarodowych zawodach w Australii

Data: 31.03.2025 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny

Łazik wykonujący zadanie podczas zawodów

15 zespołów rywalizowało w weekend w międzynarodowych zawodach łazików – Australian Rover Challenge. Po serii wymagających zadań symulujących misje na powierzchni Księżyca reprezentanci Politechniki Wrocławskiej uplasowali się na piątym miejscu.

Zbliżenie na łazikZawody rozegrano na terenie kampusu Uniwersytetu w Adelajdzie. Z ambitnymi zadaniami zmierzyło się 15 zespołów z Australii i Polski.

Najlepiej poradził sobie z nimi zespół z AGH Kraków, na kolejnych pozycjach uplasowały się drużyna z Uniwersytetu Queensland, UQ Space i zespół z Uniwersytetu Monash, Monash Nova Rover. Nasz reprezentant, Projekt Scorpio, zdobył piąte miejsce, gromadząc 292,3 punktów.

Transmisje z zawodów można obejrzeć na YouTube na oficjalnym kanale uczelni:

Studenci i studentki z Politechniki Wrocławskiej na zawody polecieli z łazikiem Scorpio Infinity – ósmą taką konstrukcją swojego autorstwa. Na miejscu czekały ich zadania symulujące misje na powierzchni Księzyca, m.in. zidentyfikowanie próbki z największą zawartością procentową lodu i wydobycie z niej wody, inspekcja bazy księżycowej, tankowanie, transport regolitu, czyli księżycowej gleby czy mapowanie terenu i udowadnianie, że łazik potrafi poruszać się po nim autonomicznie.

– Najlepiej poszło nam w konkurencji Space Resources, w której zdobyliśmy 71 punktów na 100 i byliśmy trzecią drużyną pod względem liczby punktów. Najgorzej w konkurencji Mapping & Autonomous. Tam zdobyliśmy 33 punkty na 100. Część misji przejechaliśmy autonomicznie, a pozostałą manualnie. Jesteśmy dumni, że mimo problemów wykonaliśmy część przejazdu autonomicznie – relacjonuje Amelia Krysa z Projektu Scorpio.
Jak podkreśla studentka, utrata punktów wynikała z problemów z komunikacją, których nie sposób było przewidzieć przed zawodami.

Dla reprezentantów PWr to nie koniec występów międzynarodowych w tym roku. Przed nimi kolejny konkurs – tym razem w Turcji. W kolejnych miesiącach zespół planuje organizować „ligę operatorów”, trenując w ten sposób zdolności operatorskie i wyłaniając operatorów na Anatolian Rover Challenge.

l

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję