TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 17.01.2024 Kategoria: aktywność studencka, Wydział Mechaniczny
Pocztówka ze zdjęciem i nazwiskami studentów Politechniki Wrocławskiej poleci dziś na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Zabierze ją tam ze sobą pierwszy turecki astronauta Alper Gezeravci. To nagroda za zwycięstwo wrocławian z Projektu Scorpio w ubiegłorocznych zawodach łazików Anatolian Rover Challenge.
Na pokład Dragona 2 firmy SpaceX wsiądzie dziś czterech astronautów. Start statku zaplanowano na 23:11 polskiego czasu. Jego załoga poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie przeprowadzi wspólnie 30 eksperymentów wybranych do realizacji w ramach misji Axiom Mission 3 (Ax-3).
Po raz pierwszy w kosmos poleci astronauta z Turcji – Alper Gezeravci, były pilot myśliwca tureckich sił powietrznych. Zabierze ze sobą wyjątkową pocztówkę – ze zdjęciem i nazwiskami wrocławskich studentów, członków i członkiń koła naukowego z Politechniki Wrocławskiej, tworzącego zespół Projekt Scorpio.
Nasi reprezentanci w lipcu ubiegłego roku (drugi raz z rzędu) zwyciężyli w tureckich zawodach łazików kosmicznych Anatolian Rover Challenge. Ich konstrukcja – Scorpio 7 – zdobyła tam aż trzy złote medale w poszczególnych kategoriach rywalizacji oraz trzy nagrody specjalne: za najlepsze ramię robotyczne, najlepsze zawieszenie oraz najlepiej przygotowane badania naukowe wykrywające występowanie życia. Zespół może też pochwalić się drugim miejscem w konkurencji jazdy autonomicznej łazika.
Organizatorzy zawodów (Space Exploration Society, UKET) zapewnili zwycięzcom kosmiczną nagrodę.
Film i pocztówka stworzone przez Space Exploration Society, UKET, organizatorów Anatolian Rover Challenge.
Pocztówka, która „doświadczy” zerowej grawitacji na ISS, z jednej strony pokazuje zdjęcie zespołu Scorpio i ich łazika oraz wymienia z nazwiska członkinie i członków polskiej drużyny. Z drugiej strony zamieszczono lotniczą fotografię wszystkich zawodników Anatolian Rover Challenge z 25 zespołów – z Bangladeszu, Indii, Polski i Turcji.
Ale to nie wszystko! Astronauta Alper Gezeravcı nagra też dla uczestników zawodów film z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i z kosmosu pogratuluje zwycięzcom z Polski.
– To dla nas ogromne wyróżnienie – podkreśla Zofia Stypułkowska, prezes Scorpio. – Czujemy, że stajemy się częścią historii. Ten symboliczny gest potwierdza, że nasze wysiłki i zaangażowanie są doceniane na najwyższym poziomie.
Studentka Politechniki Wrocławskiej zaznacza też: – Zabieranie osobistych przedmiotów na ISS to dość częsta praktyka. Astronauci pakują ze sobą różne drobne rzeczy o szczególnym dla nich znaczeniu. Mogą to być zdjęcia rodzin, flagi kraju czy pamiątki z ważnych wydarzeń. Zdarzały się też dziecięce zabawki czy instrumenty muzyczne. Te przedmioty stanowią nie tylko osobiste podziękowanie za wsparcie, ale i dodają emocjonalny wymiar ich misji kosmicznej. To dla nas wyjątkowy gest, że nasze zdjęcie i nazwiska dołączą do tego kosmicznego zbioru. Jesteśmy bardzo wdzięczni.
Projekt Scorpio to zespół działający w ramach Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych Off-Road z Wydziału Mechanicznego PWr. Jest jednym z pięciu kół strategicznych Politechniki Wrocławskiej.
Studenci i studentki od 2013 r. budują kosmiczne łaziki, gotowe do wypełniania wymagających zadań symulujących misje na powierzchni Marsa i Księżyca. Ich konstrukcje są doceniane przez międzynarodowe jury. Nasi reprezentanci mogą pochwalić się wieloma nagrodami przywożonymi z zawodów konstruktorów łazików, organizowanych m.in. w USA, Australii czy Turcji.
Te nazwiska studentek i studentów PWr (oraz już absolwentów) polecą w kosmos:
Adam Nowak, Adrian Krzemiński, Agnieszka Czekan, Anastazja Adamczyk-Skąpińska, Anna Sobala, Armin Ernst, Bartłomiej Lorek, Daryna Bulavka, Franciszek Radomski, Igor Rak, Jakub Opyrchał, Jakub Wińczuk, Jan Hernaś, Jan Odrobiński, Jeremi Kowalski, Kamil Sudoł, Karolina Białas, Kosma Kotschmarów, Krzysztof Ratajczak, Kuba Geizler, Lena Pielech, Łukasz Gołębiowski, Maciej Józefkowicz, Maciej Wilczyński, Magdalena Wietrzyńska, Maksymilian Piwowar, Marta Szewczyk, Mateusz Wójcik, Michał Grzesiak, Michał Wnuk, Mirosław Rajczyk, Natalia Wilczyńska, Nikodem Iwin, Patrycja Lazarowska, Piotr Wadas, Rafał Bernat, Robert Boral, Tomasz Guziak, Tomasz Płóciennik, Weronika Torończak, Wiktoria Siedlecka, Zofia Górnikowska, Zofia Stypułkowska, Zuzanna Charęza.
Start misji będzie można obserwować na żywo na YouTube:
lucy
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »