Ruszyła rekrutacja do politechnicznego liceum

Data: 15.05.2023 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Uczniowie ALO w trakcie zajęć - zdjęcie

Rozpoczęła się rekrutacja do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej. W planach jest utworzenie czterech klas pierwszych, w tym po raz pierwszy klasy o profilu z rozszerzoną biologią.

Uczeń ALO w trakcie zajęć - zdjęcieAkademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej działa od 2014 r. i mieści się w popularnym Serowcu (budynek C-13). Znajdują się tam sale lekcyjne, specjalistyczne pracownie i laboratoria, a wszystkie klasy wyposażone są w komputery i projektory multimedialne.

Nauka w liceum jest bezpłatna, a nabór prowadzony na zasadach szkoły publicznej, choć placówka znajduje się w osobnym systemie rekrutacji. Nacisk położony jest na przedmioty ścisłe – matematykę, fizykę, chemię i informatykę.

ALO od samego początku cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród młodych wrocławian, lecz także młodzieży z całego regionu.

– W ubiegłym roku o jedno miejsce w naszym liceum starało się sześć osób. Patrząc po liczbie osób, które odwiedziły nas w trakcie kwietniowej Nocy Otwartej, myślę, że tym razem podań może być jeszcze więcej. Już teraz dostajemy zapytania od uczniów klas siódmych, którzy myślą o kontynuowaniu nauki w naszej szkole za dwa lata – mówi Anita Skrzyniarz, dyrektorka ALO.

116 miejsc w czterech klasach

W roku szkolnym 2023/24 zostaną utworzone cztery klasy z zestawami przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym:

• matematyka – fizyka – informatyka,
  • matematyka – chemia – informatyka,
  • matematyka – fizyka – chemia,
  • oraz po raz pierwszy matematyka – fizyka – biologia.

Ten ostatni zestaw przedmiotów jest związany z planami otwarcia na Politechnice Wrocławskiej Wydziału Medycznego.

Uczniowie ALO w trakcie zajęć - zdjęcieZamiast najczęściej spotykanego połączenia chemii i biologii, nowa klasa w naszym liceum będzie stawiała na rozszerzoną fizykę i biologię oraz oczywiście matematykę. Wynika to z tego, że zgodnie z zapowiedziami studenci w ramach przedmiotów wybieralnych na kierunku lekarskim PWr będą mogli skorzystać z oferty kursów związanych z elektroniką, mechaniką czy informatyką.

– Edukacja w każdej klasie w płynny sposób przechodzi więc w kształcenie na określonych kierunkach oferowanych przez uczelnię. Tak będzie i tym razem, bowiem w trakcie rekrutacji na Politechnikę Wrocławską to właśnie matura zdawana z tych przedmiotów rozszerzonych pozwoli na zdobycie największej liczby punktów – zaznacza Anita Skrzyniarz.

Szkoła stara się wspierać uczniów, organizując zajęcia dodatkowe także na poziomie olimpijskim. Uczniowie liceum z powodzeniem startują w wielu konkursach i olimpiadach matematycznych, fizycznych, informatycznych, ale także humanistycznych. Tradycyjnie młodzi ludzie mają też do wyboru wiele zajęć pozalekcyjnych. Tak będzie i w kolejnym roku szkolnym.

– Na początku nauki uczniowie sami zgłaszają, jakie dodatkowe zajęcia warto byłoby uruchomić i dopiero na tej podstawie szukamy specjalistów, którzy mogliby je prowadzić. Już teraz mogę jednak powiedzieć, że na pewno powstanie kółko biologiczne, tak jak to jest w przypadku innych przedmiotów prowadzonych w stopniu rozszerzonym – wyjaśnia Anita Skrzyniarz.

Spory nacisk w ALO kładziony jest również na naukę języków obcych. Obecnie w szkole można wybrać naukę języka angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, ale w przyszłości rozważane jest także uruchomienie zajęć z łaciny, która została zaproponowana jako dodatkowy język obcy przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Kontakt z absolwentami

Uczniowie ALO na wycieczce - zdjęcieW najnowszym rankingu liceów i techników przygotowanym przez Fundację „Perspektywy” Akademickie Liceum Ogólnokształcące PWr sklasyfikowano na dziewiątym miejscu w kraju, drugim na Dolnym Śląsku i czwartym w zestawieniu obejmującym wyniki maturalne. Ale jak zwraca uwagę dyrektorka placówki, to nie rankingami kierują się młodzi ludzie w wyborze szkoły.

– Rozpoznawalność naszej szkoły bierze się z pozytywnych opinii absolwentów i obecnych uczniów. Z rozmów z rodzicami kandydatów do naszej szkoły wiem, że bardziej niż miejsce w rankingach interesuje ich to, jak jest u nas zorganizowana nauka, wsparcie w rozwoju zainteresowań i co można robić dodatkowo poza lekcjami – dodaje Anita Skrzyniarz.

Szkoła stara się także utrzymywać kontakt ze swoimi absolwentami. Od trzech lat organizowany jest nauczycielsko-absolwencki rajd NARA, który tym razem odbędzie się 30 czerwca. W planach jest wyprawa w Góry Kamienne i zdobywanie szczytu Dzikowiec oraz ognisko. W poprzednich rajdach wzięło udział ok. 70 byłych uczniów i liczna grupa nauczycieli.

Dzień Otwarty ALO PWr

Osoby, które chciałyby zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła, zapraszamy już 20 maja na Dzień Otwarty. W godzinach 9.00-13.00 planowane są spotkania z uczniami i nauczycielami, pokazy i gry logiczne, a dla chętnych udział w mini grze terenowej.

newsletter_2023_14.jpg

Harmonogram rekrutacji

• 15 maja – 19 czerwca (do godz. 15.00) – rejestracja internetowa
  • 23 czerwca – 10 lipca (do godz. 15.00) – składanie dokumentów przez kandydatów w siedzibie Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, budynek C-13 piętro I, pok. 1.14
  • 18 lipca – ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do liceum
  • 19-28 lipca do godz. 15.00) – składanie przez kandydatów oryginałów dokumentów
  • 31 lipca – ogłoszenie ostatecznej listy kandydatów przyjętych do Liceum.

mic