Ruszyła rekrutacja do Akademickiego Liceum PWr

Data: 16.05.2024 Kategoria: aktualności ogólne, rekrutacja

Uczniowie ALO PWr - zdjęcie

Rozpoczęła się rekrutacja do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej. Szkoła planuje utworzenie czterech klas pierwszych dla 120 uczniów, w tym po raz pierwszy klasy biologiczno-chemicznej z rozszerzoną matematyką.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Wrocławskiej działa od 2014 r. i mieści się w popularnym Serowcu (budynek C-13). Znajdują się tam sale lekcyjne, specjalistyczne pracownie i laboratoria, a wszystkie klasy wyposażone są w komputery i projektory multimedialne.

Nauka w liceum jest bezpłatna, a nabór prowadzony na zasadach szkoły publicznej, choć placówka znajduje się w osobnym systemie rekrutacji. Nacisk położony jest na przedmioty ścisłe – matematykę, fizykę, chemię i informatykę, ale w poprzednim  roku szkolnym po raz pierwszy zaproponowano klasę o profilu matematyczno-fizyczno-biologicznym.

– Otwarcie ALO na kierunek z rozszerzoną biologią spotkało się to z dużym zainteresowaniem, a naukę w tej klasie wybrali przede wszystkim uczniowie, którzy po maturze chcą studiować medycynę. Zaczęły się też pojawiać pytania, dlaczego będąc tak dobrą szkołą, nie mamy klas o profilu biologiczno-chemicznym. Przede wszystkim wynika to z ukierunkowania szkoły na matematykę, ale w tym roku zdecydowaliśmy o utworzeniu takiej klasy – mówi Anita Skrzyniarz, dyrektorka ALO. – Będzie to klasa Mat-Med o profilu matematyczno-biologiczno-chemicznym lub matematyczno-biologiczno-fizycznym.

Uczniowie ALO PWr - zdjęcie

Cztery klasy, 120 miejsc

W roku szkolnym 2024/25 zostaną więc otwarte cztery klasy z zestawami przedmiotów nauczanych w zakresie rozszerzonym:

• Mat-Science (matematyka, fizyka, informatyka, dla uczniów o ambicjach konkursowych),
  • Mat-Phys-Inf (matematyka, fizyka, informatyka),
  • Mat-Chem (matematyka, chemia i fizyka lub matematyka, chemia i informatyka),
  • Mat-Med (matematyka, biologia i chemia lub matematyka, biologia i fizyka).

We wszystkich klasach pierwszych uczniowie objęci są tutoringiem rozwojowym, a w szczególnych przypadkach, we współpracy z Politechniką Wrocławską, proponujemy także tutoring naukowy.

Osoby, które chciały zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła, mogły to zrobić, odwiedzając liceum w trakcie Nocy i Dnia Otwartego. Na wszystkich czekały m.in. spotkania z uczniami i nauczycielami, warsztaty i gry logiczne.

– Od wielu lat obserwujemy bardzo duże zainteresowanie naszą szkołą, a takie wydarzenia są znakomitą okazją, żeby zobaczyć, jak wszystko funkcjonuje na co dzień. Tradycyjnie odwiedzili nas też nasi absolwenci, a uczniowie klas czwartych, których nie chcieliśmy angażować przed egzaminami maturalnymi, spontanicznie włączyli się oprowadzanie gości i opowiadanie o nauce w ALO – podkreśla Anita Skrzyniarz.

Uczniowie ALO PWr - zdjęcieSzkoła wspiera uczniów, organizując zajęcia dodatkowe także na poziomie olimpijskim. W obecnym roku szkolnym uczniowie liceum z powodzeniem startowali w wielu konkursach i olimpiadach z różnych dziedzin, przede wszystkim matematyki, fizyki, informatyki, podstaw przedsiębiorczości, a także z również dziedzin humanistycznych, np. filozofii.

– Udział jak największej liczby uczniów w olimpiadach nie jest naszym celem, ale jeśli młodzi ludzie mają taką potrzebę, to staramy się im pomagać na każdym etapie przygotowań. Przynosi to znakomite efekty, a dodatkowo pojawiają się bardzo wartościowe projekty proedukacyjne czy tutoringowe, których efektem są np. nowe kółka zainteresowań – wyjaśnia Anita Skrzyniarz.

Najnowsza inicjatywa – Dni Kariery ALO – skierowany jest do uczniów klas trzecich i czwartych. Projekt ma im pomóc w wyborze kierunku studiów i zaplanowaniu późniejszej kariery zawodowej. W szkole organizowane są spotkania z przedstawicielami przedsiębiorstw z terenu Dolnego Śląska (m.in. Nokia, Intel, Volvo, Gazoprojekt, Globallogic), a także wycieczki do siedzib firm.

– Projekt spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Młodym ludziom trudno wyobrazić sobie, jak naprawdę wygląda praca w takich firmach, ale gdy to zobaczą i im się spodoba, to łatwiej im później wybrać np. kierunek studiów. W ankiecie, którą przeprowadziliśmy po spotkaniach, aż 75 proc. uczniów stwierdziło, że chciałoby pracować w firmie, którą odwiedzili. Na pewno będziemy kontynuować ten projekt w kolejnych latach – zapewnia Anita Skrzyniarz.

Rekrutacja do Akademickiego Liceum PWr potrwa do 17 czerwca. Więcej informacji na stronie ALO PWr.

newsletter_2023_14.jpg

Harmonogram rekrutacji

• 16 maja – 17 czerwca (do godz. 15.00) – rejestracja internetowa,
  • 21 czerwca – 5 lipca (do godz. 15.00) – składanie dokumentów przez kandydatów w siedzibie Działu Rekrutacji Politechniki Wrocławskiej, Wybrzeże Wyspiańskiego 23-25, budynek C-13 piętro I, pok. 1.14,
  • 15 lipca – ogłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do liceum,
  • 16-22 lipca (do godz. 15.00) – składanie przez kandydatów oryginałów dokumentów,
  • 23 lipca – ogłoszenie ostatecznej listy kandydatów przyjętych do liceum.

mic