TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozwijanie nowej technologii pomiaru adhezji na W12

Data: 06.04.2019 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Projekt z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki dostał finansowanie w ramach programu Tango 3. Zespół pod kierownictwem prof. Teodora Gotszalka będzie rozwijał badania praktyczne opracowanej wcześniej nowej technologii pomiaru przylegania powierzchni ciał

- Nasze badania podstawowe nabiorą teraz wymiaru praktycznego, mamy możliwość rozwinąć tę technologię tak, aby nią zainteresować partnerów gospodarczych – mówi prof. Gotszalk, kierownik Zakładu Nanometrologii na W12.  Na kontynuację wcześniejszego projektu otrzymał 200 tysięcy złotych ze wspólnego programu Narodowego Centrum Nauki (NCN) oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Środki pozwolą na finansowanie działań zespołu przez 12 miesięcy.

Adhezja a przemysł kosmetyczny

matryca.jpgWcześniejsze badania, w ramach projektu bazowego NCN Opus, dotyczyły metrologii sił oddziaływań molekularnych z zastosowaniem elektromagnetycznie poruszanych układów mikrosystemowych – MetMolMEMS. – Opracowaliśmy nową koncepcję pomiaru adhezji, która w istocie jest sumą oddziaływań chemicznych molekuł znajdujących się na dwóch wchodzących w kontakt powierzchniach.  Za pomocą próbnika-mikrosfery mierzyliśmy oddziaływania chemiczne pomiędzy poszczególnymi molekułami. Sprawdzaliśmy, jak cząsteczki łączą się ze sobą powierzchniowo i próbowaliśmy to w jakiś sposób zmierzyć, czyli opisać liczbami – wyjaśnia prof. Teodor Gotszalk.

Dodaje, że po pewnych modyfikacjach ta technologia pomiaru będzie mogła znaleźć zastosowanie w produkcji środków powierzchniowo czynnych, np. w przemyśle kosmetycznym. Pozwoli to na określenie stopnia adhezji, czyli stwierdzenie, czy dany produkt ma mocniejsze, czy słabsze działanie.

– To, w jaki sposób dany kosmetyk lub środek czystości jak np. mydło jest skuteczny w zetknięciu ze skórą czy inną powierzchnią, zależy właśnie od adhezji – tłumaczy profesor. Do tej pory to zjawisko nie było mierzone i sklasyfikowane tak, żeby np. podawać wiarygodną informację na etykiecie produktu.

Z zastosowaniem matryc dźwigni 

gotszalk.jpegW planach naukowcy mają nie tylko dopracowywanie metod badawczych, ale także nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi partnerami gospodarczymi czy współpracę z innymi ośrodkami, jak np. Instytut Technik Elektronowych w Warszawie. – Nasze badania w dużym stopniu bazują na wiedzy z zakresu chemii molekularnej. Siłą rzeczy musieliśmy skorzystać z pomocy chemików, jako elektronicy nie mamy takiej  wyobraźni jak oni – śmieje się profesor.

Współpracuje już z prof. Grzegorzem Schroederem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz z prof. Tadeuszem Ossowskim z Uniwersytetu Gdańskiego. Wspólnie sprawdzali działanie adhezji np. w układach dentystycznych przy łączeniu się protezy z implantami za pomocą sztucznej śliny.

- Zamierzamy rozwinąć technologie MetMolMEMS z poziomu modelu, poprzez prototyp do tzw. prototypu technologicznego. Wszystko już mamy, czyli odpowiednie przyrządy, czujniki, oprogramowanie i oczywiście przepis, czyli technologię, jak to wszystko zastosować. Teraz będziemy rozwijać naszą koncepcję na szerszą skalę – mówi kierownik Zakładu Nanometrologii.

Na świecie nie są prowadzone badania w takiej formie, jak zaproponował zespół z Politechniki Wrocławskiej. - Chodzi o pomiary nie tyle pojedynczymi próbnikami, ale matrycami dźwigni mikromechanicznych, z zastosowaniem czterech czujników i dźwigni aktywnych, co pozwoli przyspieszyć badania i poprawi ich statystykę – tłumaczy profesor.  Dzięki dalszemu finansowaniu badań projekt ma szansę na implementację w konkretnej linii technologicznej.

ISZ

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję