TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozwijamy współpracę z niemieckimi uczelniami. Wizyta przedstawicieli 20 uniwersytetów

Data: 27.03.2023 Kategoria: aktualności ogólne, współpraca międzynarodowa

Delegacja Niemiec i przedstawiciele PWr - zdjęcie

Delegacja 20 rektorów i kanclerzy niemieckich szkół wyższych odwiedziła Politechnikę Wrocławską. W trakcie spotkania z władzami naszej uczelni poznawali strukturę i sposób funkcjonowania PWr oraz dyskutowali m.in. o rozwoju umiędzynarodowienia. 

Obrady w nudynku H-14 - zdjęcieOrganizatorem misji edukacyjnej jest Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej (DAAD), czyli jedna z najważniejszych na świecie organizacji wspierających międzynarodową wymianę akademicką. Założona w 1925 r. w Heidelbergu, tworzy programy umożliwiające uczelniom realizację własnych strategii umiędzynarodowienia.  

Z pomocy DAAD skorzystało już ok. 2 mln studentów i naukowców z Niemiec i zagranicy. Organizacja aktywnie angażuje się także w proces internacjonalizacji niemieckich uczelni, wspiera inicjatywy promujące germanistykę i język niemiecki za granicą, współpracuje z państwami rozwijającymi się oraz pełni funkcję doradczą względem głównych decydentów politycznych w zakresie nauki, oświaty i rozwoju. 

Wśród gości byli m.in. rektorzy Uniwersytetu w Lipsku, Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus i Uniwersytetu w Regensburgu

– Mam osobiste związki z niektórymi niemieckimi uniwersytetami, a z wieloma z was współpracowałem w trakcie prowadzenia prac badawczych. Podobnie jak wielu naszych naukowców, doktorantów i studentów, którzy korzystali z różnego rodzaju wyjazdów, szkoleń i prowadzili wspólne projekty z naukowcami z Niemiec. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie w przyszłości kontynuowana i przyniesie nam wiele korzyści – mówił prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. 

Obrady w nudynku H-14 - zdjęcieW trakcie spotkania na Politechnice Wrocławskiej dyskutowano o kwestiach związanych m.in. z umiędzynarodowieniem, oszczędnościach w kontekście kryzysu energetycznego i ochrony środowiska oraz sytuacji uczelni w trakcie pandemii koronawirusa. Poruszono również kwestie związane z wojną w Ukrainie i wsparciem, jakiego Politechnika Wrocławska udziela pochodzącym z tego kraju studentom i naukowcom. 

Przedstawiciele DAAD zapoznali się także ze strategią i strukturą PWr, metodami jej finansowania, prowadzonymi badaniami i transferem technologii. 

– Politechnika Wrocławska jest teraz w pewnego rodzaju przebudowie, bo pracujemy nad nową strategią rozwoju uczelni, którą, mam nadzieję, przedstawimy w ciągu najbliższych kilku tygodni. Przygotowujemy ją, obserwując rozwiązania stosowane choćby na największych uniwersytetach technicznych w Niemczech – wyjaśnił prof. Arkadiusz Wójs. – 1 października planujemy także uruchomić Wydział Medyczny. Przy jego tworzeniu opieraliśmy się m.in. na rozwiązaniach stosowanych na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Podglądaliśmy, jak wygląda organizacja nauki, co jest potrzebne do utworzenia takiego wydziału i skorzystaliśmy z wielu udzielonych nam rad – dodał. 

Wizyty edukacyjne DAAD są organizowane cyklicznie jako odpowiedź na zainteresowanie przedstawicieli niemieckich uczelni funkcjonowaniem polskich szkół wyższych. Tym razem członkowie DAAD zostaną w Polsce do 1 kwietnia i w tym czasie odwiedzą uczelnie we Wrocławiu, Krakowie i w Warszawie.  

newsletter_2023_14.jpg

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję