TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 07.11.2022 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, nauka/badania/innowacje, Wydział Chemiczny
Wynalazki z PWr ze srebrnymi medalami konkursu International Warsaw Invention Show 2022 (IWIS). Docenione zostały dwa rozwiązania opracowane przez naukowców z Wydziału Chemicznego.
International Warsaw Invention Show to jedno z największych organizowanych w Polsce, międzynarodowych wydarzeń promujących wynalazczość i innowacyjność. Organizuje je Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów we współpracy z Międzynarodową Federacją Stowarzyszeń Wynalazców IFIA.
W tym roku zaprezentowanych zostało ponad 300 wynalazków z 15 krajów świata. W wystawie uczestniczą przedstawiciele instytutów badawczych, uczelni, przedsiębiorstw oraz indywidualni wynalazcy, którzy swoje projekty prezentują w 12 kategoriach, m.in.: ekologii, ochronie środowiska, przemyśle chemicznym czy medycynie i biotechnologii. Tegoroczna edycja została przeprowadzona w formule online. Jury konkursu oceniało rozwiązania na podstawie rozmów przeprowadzanych z wystawcami, przesłanych posterów, prezentacji oraz filmów video, które można oglądać na kanale You Tube.
W gronie tegorocznych laureatów znalazły się dwa rozwiązania przygotowane przez naukowców z Wydziału Chemicznego PWr.
Srebrny medal przyznano wspólnemu projektowi „Sposób dezaktywacji związków endokrynnie czynnych z roztworów wodnych” Dominika Terefinko, dr hab. inż. Anny Dzimitrowicz, prof. Pawła Pohla, dr. hab. inż. Piotra Jamroza, prof. uczelni i dr. hab. inż. Piotra Cyganowskiego z PWr oraz dr hab. Magdy Caban, dr Agaty Motyka-Pomagruk, Wojciecha Śledzia i Piotra Stepnowskiego z Uniwersytetu Gdańskiego.
Ich wspólny wynalazek jest innowacyjnym, szybkim i tanim sposobem degradacji antybiotyków i związków endokrynnie czynnych (czyli dapsonu, bisfenolu S, bisfenolu A, 2-nitrofenolu, dexametazonu, etylenoestradiolu oraz benzofenonu) z odpadów ciekłych, a zatem ścieków. Do rozkładu tych substancji organicznych naukowcy stosują zimną plazmę atmosferyczną, którą generują w zbudowanym przez siebie unikatowym ciągłym systemie przepływowym.
Również srebrny medal otrzymali badacze z Katedry Chemii Biologicznej i Bioobrazowania: Alicja Surowiak, dr inż. Lucyna Balcerzak i dr inż. Daniel Strub. Doceniono ich projekt „Eterowe związki zapachowe. Sposób wytwarzania i zastosowania nowych związków zapachowych”.
Przedmiotem wynalazku są eterowe związki zapachowe do zastosowania zwłaszcza w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym, spożywczym, chemii gospodarczej, czy też farmaceutycznym oraz ich sposób wytwarzania i zastosowanie.
– Naszym celem było uzyskanie nowych związków zapachowych w sposób możliwie prosty i ekonomiczny – mówi dr Daniel Strub z Wydziału Chemicznego. – Zajęliśmy się też oceną nowych i znanych eterowych pochodnych oksymów pod względem profili zapachowych i progu wyczuwalności zapachu.
Przeczytaj także:
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »