TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozszerzamy współpracę z Agencją Rozwoju Przemysłu

Podpisanie umowy - zdjęcie

Wymiana informacji naukowych, publikacji i materiałów dydaktycznych oraz wspólny udział w akcjach edukacyjnych m.in. z zakresu zmian klimatycznych to główne założenia umowy o współpracy pomiędzy Wydziałem Inżynierii Środowiska i Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP). 

Porozumienie w tej sprawie podpisali dr hab. inż. Bartosz Kaźmierczak, prof. uczelni, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska oraz Przemysław Strzelec, dyrektor oddziału ARP we Wrocławiu.

Podpisanie umowy - zdjęcie– Jako wydział kształcący inżynierów współpracujemy z ARP od wielu lat. Pomagamy Agencji przystosować obiekty i infrastrukturę do zmian klimatu i zdarzeń ekstremalnych, które występują i będą występowały coraz częściej – mówi prof. Bartosz Kaźmierczak. – Adaptacja infrastruktury krytycznej do zmieniających się warunków pracy nabiera coraz większego znaczenia i staje się wyzwaniem dla wielu gałęzi przemysłu, szczególnie w obszarze zagospodarowania wód opadowych oraz zapobiegania podtopieniom i powodziom błyskawicznym, powodującym straty materialne i środowiskowe – dodaje.

Agencja Rozwoju Przemysłu jest spółką akcyjną w nadzorze Prezesa Rady Ministrów ze 100% udziałem Skarbu Państwa. Jej kluczową działalnością jest udzielanie finansowania dla dużych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz wsparcie przedsiębiorców m.in. poprzez sprzedaż lub najem terenów inwestycyjnych, powierzchni biurowych.

– ARP współpracuje z Politechniką Wrocławską od początku powstania w 2005 r. jednego z największych i najnowocześniejszych parków przemysłowych w Polsce – Euro-Park Kobierzyce, który został powołany na potrzeby inwestycji firm z grupy LG – wyjaśnia Przemysław Strzelec. – Dotychczasowa współpraca dotyczyła wykonania przez przedstawicieli kadry naukowej PWr niezbędnych analiz, jak i stworzenia rozwiązań dla pojawiających się, zarówno na etapie budowy parku jak i jego funkcjonowania i dynamicznego rozwoju, wyzwań technicznych – dodaje.

Agencja od lat wspiera rozwój gospodarczy poprzez tworzenie parków przemysłowych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki, takich jak właśnie Euro-Park Kobierzyce, czy Euro-Park Ząbkowice. ARP wspiera także innowacyjne projekty poprzez granty na innowacje czy transfer technologii i zarządza również dwiema Specjalnymi Strefami Ekonomicznymi – SSE Euro-Park Mielec i TSSE Euro-Park Wisłosan.

Podpisanie umowy - zdjęcie– Liczymy, że podpisane dziś porozumienie zacieśni dotychczasową współpracę. Pomoże zarówno lepiej dostosować programy studiów do dynamicznie zmieniających się potrzeb najnowocześniejszych pracodawców w regionie, jak i pozwoli lepiej i szybciej rozwiązywać często bardzo trudne techniczne problemy pojawiające się na etapie funkcjonowania i rozbudowy infrastruktury parków przemysłowych w XXI w. – podkreśla Szymon Szymczewski, wicedyrektor Oddziału ARP we Wrocławiu. – Z jednej bowiem strony szybko zmieniająca się technologia, postępująca globalizacja, transformacja energetyczna czy niestety zmiany klimatyczne stanowią coraz większe wyzwanie dla zarządzających parkami przemysłowymi, a z drugiej wymagają od uczelni ciągłego dostosowywania programów nauczania do wymagań współczesnych pracodawców – zaznacza.

Umowa o współpracy zakłada m.in. udział w akcjach edukacyjnych w szczególności w zakresie popularyzacji tematyki związanej z kanalizacją deszczową, systemami retencjonowania wód opadowych i zmianami klimatu oraz rozwiązaniami niwelującymi ich negatywne skutki, umożliwienie studentom realizowania prac dyplomowych oraz wymianę informacji naukowych, publikacji, materiałów dydaktycznych.

– Studenci Wydziału Inżynierii Środowiska, jako przyszli inżynierowie, zdobywają wiedzę praktyczną w czasie praktyk oraz wycieczek dydaktycznych w obiektach technologicznych znajdujących się na terenach ARP. Podnosi to aspekt praktyczny i jakość nauczania na naszym wydziale oraz daje studentom wiedzę i kompetencje obecnie bardzo poszukiwane na rynku pracy – podkreśla dr inż. Piotr Jadwiszczak, prodziekan ds. finansowych i ogólnych na W7. – Podpisana umowa otwiera naszym studentom, doktorantom i pracownikom naukowym  dostęp do infrastruktury i doświadczeń ARP, co umożliwi realizację prac dyplomowych i badań naukowych związanych z współczesnymi potrzebami przemysłu i wymaganiami zrównoważonego rozwoju – dodaje.

750x96_v2.png

 mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję