TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 10.10.2024 Kategoria: aktualności ogólne, nauka/badania/innowacje, współpraca z przemysłem
Wspólne działania badawczo-rozwojowe i usługowe, prowadzanie specjalistycznych ekspertyz i rozwiązywanie technologicznych problemów to główne założenia nowej umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Wrocławską i KGHM Polska Miedź.
Porozumienie w tej sprawie podpisali 10 października na naszej uczelni prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem i Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu ds. rozwoju KGHM Polska Miedź.
– Liczymy, że Politechnika Wrocławska stanie się zapleczem badawczo-rozwojowym wspierającym nowe inicjatywy w KGHM. Podpisana umowa znacząco uprości wszystkie procedury, ułatwi zawieranie nowych umów i przystępowanie do projektów – mówi prof. Katarzyna Chojnacka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem PWr. – Porozumienie otwiera firmie drzwi do naszych laboratoriów, aparatury badawczej o kadry naukowej, a my jesteśmy gotowi pomagać KGHM w czasie, gdy nowych wyzwań na pewno nie brakuje – dodaje.
To kolejna umowa o współpracy pomiędzy naszą uczelnią i jednym z czołowych producentów miedzi i srebra rafinowanego na świecie. Nowe porozumienie jednak mocno rozszerza zakres dotychczas podejmowanych inicjatyw, zwłaszcza w zakresie wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych.
– Kontakty z Politechniką Wrocławską mamy praktycznie od zawsze, a obecny Wydział Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii powstał w dużej mierze właśnie na potrzeby KGHM. Tak duża uczelnia techniczna zapewnia nam przede wszystkim dostęp do zaplecza naukowego i ekspertów, ale razem mamy też możliwość aplikowania o granty i środki unijne, na pozyskanie których mamy większe szanse dzięki wspólnie realizowanym projektom – podkreślił Zbigniew Bryja, wiceprezes zarządu ds. rozwoju KGHM Polska Miedź.
Wśród największych wyzwań, z którymi w najbliższej przyszłości będzie musiała zmierzyć się firma, Zbigniew Bryja wymienił m.in. automatykę, rozwój systemów łączności sterowania automatycznego, robotyka, problem zagospodarowania odpadów, potrzebę separowania jak największej liczby pierwiastków z pozyskiwanej rudy, a przede wszystkim ekspertyzę, czy firma jest w stanie eksploatować coraz głębiej zalegające złoże.
– Do rozwiązania tych zadań moglibyśmy zaangażować naukowców z każdego z naszych wydziałów, a przecież możemy również stworzyć zespoły interdyscyplinarne. Politechniki tym się różnią od uniwersytetów, że pracują dla gospodarki. Jako uczelnia techniczna uważnie obserwujemy to, co dzieje się w naszym otoczeniu gospodarczy i wiem, że w trudnych czasach takie wsparcie ze strony uczelni może się okazać przełomowe – zaznaczyła prof. Katarzyna Chojnacka.
Prorektor ds. współpracy z otoczeniem zwróciła również uwagę, że podpisanie ramowej umowy o współpracy to także dobry moment, żeby zwrócić uwagę na kwestie związane z kształceniem studentów, którzy swoją przyszłość chcieliby związać właśnie z KGHM.
– Dużym plusem byłoby kształcenie bezpośrednio we współpracy z firmą, zwłaszcza jeśli chodzi o studia II stopnia lub studia podyplomowe. Możemy w tym względzie np. mocno odciążyć pracowników firmy, odpowiadających za wdrożenie nowoprzyjętych osób – dodała prof. Katarzyna Chojnacka.
Umowa została zawarta na czas nieokreślony.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »