TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Nauki. Od science fiction do science

24. edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przypada w Roku Lema. Z tej okazji w programie nie mogło zabraknąć wydarzeń inspirowanych twórczością wybitnego twórcy science fiction. Na PWr przygotowaliśmy aż 150 wykładów, pokazów i warsztatów w formie online.

Pierwsze zajęcia odbędą się 17 września, oficjalne zakończenie – 22 września, ale festiwalowe wydarzenia potrwają u nas aż do 23 września (szczegóły w programie DFN).

Patronem DFN 2021 został mistrz literatury fantastycznonaukowej Stanisław Lem, którego setną rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Hasło przewodnie tej edycji brzmi: „Od science fiction do science”.

DFN na PWr

Śmiałe wynalazki w formie online

– Wiele naszych imprez będzie odwoływać się do jego twórczości, w programie znalazło się między innymi wspólne czytanie „Bajek robotów”. Na pewno nie zabraknie też spotkań, które udowodnią, że w naszych badaniach czasami trzymamy się twardo nauki, a niekiedy wizje i projekty idą tak daleko, że dziś wydają się nierealistyczne – mówi prof. Elżbieta Wojaczyńska, pełnomocnik rektora PWr ds. Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Na Politechnice Wrocławskiej przygotowaliśmy ponad 150 imprez różnego typu: wykładów, pokazów, warsztatów, gier. Wszystkie odbędą się w formule online. Program DFN na Politechnice dostępny jest na politechnicznej stronie internetowej festiwalu

– Czas pandemii, z którym zderzyliśmy się już w zeszłym roku, uniemożliwił nam wiele aktywności. Z drugiej strony, wykorzystując postęp technologii informatycznych, otworzyliśmy dla was nasze laboratoria wirtualnie, starając się w jak największym stopniu oddać rzeczywistość naszej pracy, fascynację i pasję do nauki – dodaje prof. Wojaczyńska.

DFN 2021

Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?

Tradycyjnie na PWr organizujemy debatę oksfordzką. Będzie ona transmitowana na żywo na kanale PWr na YouTube. W dyskusji wezmą udział uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu oraz Liceum Ogólnokształcącego nr VII im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu.

Debata oksfordzkaMłodzież będzie dyskutować na temat „Dokąd zmierza sztuczna inteligencja?”, nawiązujący do problemów i wyzwań, które stoją przed światem w dobie bezprecedensowego rozwoju nowych technologii.

Spotkanie poprowadzi prof. Piotr Lewiński, językoznawca wykładający na Uniwersytecie Wrocławskim. W Radzie Mędrców, oceniającej wystąpienia młodzieży, zasiądą: prof. Przemysław Wiszewski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Jarosław Bosy, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Wojciech Bożejko z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PWr oraz Taras Lukaniuk, dyrektor Europejskiego Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu, członek Rady Uczelni Politechniki Wrocławskiej.

Debata odbędzie się 20 września, początek o godzinie 11.00 i jest otwarta dla wszystkich.

„Kobiety sukcesu” – panel dyskusyjny

Imprezy festiwalowe promują najważniejsze osiągnięcia nauki, udostępniają odkrycia, wynalazki i pracę naukowców z wielu dziedzin, pokazują innowacje i wdrożenia naukowe w gospodarce, a także ukazują ogromną rolę, jaką nauka odgrywa w naszej codzienności. Festiwal porusza także gorące tematy społeczne. Takim kwestiom poświęcony jest panel dyskusyjny pt. „Kobiety sukcesu”.

O roli kobiet w nauce, biznesie i polityce opowiedzą prof. Magdalena Król, dr Irena Eris oraz dr Barbara Labuda. Spotkanie odbędzie się we wtorek, 21 września, o godz. 11.00. Dyskusję poprowadzi dr Maria Zawartko.

Webinarium jest otwarte dla wszystkich.

Gala finałowa DFN z olimpijczykami

DFN na PolitechniceW środę, 22 września, o godz. 11.00 rozpocznie się gala finałowa DFN. Gośćmi honorowymi imprezy będą dolnośląscy medaliści olimpijscy: Renata Mauer-Różańska, Paweł Rańda i Maja Włoszczowska

Olimpijczycy opowiedzą o swojej karierze w świecie sportu i na innych polach. Poruszymy również naukową stronę przygotowania sportowców do wygrywania najważniejszych zawodów.

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale PWr na YouTube.

Na większość wydarzeń obowiązują wcześniejsze zapisy. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem DFN na Politechnice Wrocławskiej.

newsletter-promo.png

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję