TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Rozmawiamy o mobilności akademickiej

Ponad 200 osób bierze udział w zorganizowanej na Politechnice Wrocławskiej konferencji „PROM. Krótkie wyjazdy, wielkie możliwości”. W jej trakcie podsumowano prowadzony przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej program krótkookresowych wyjazdów naukowych dla doktorantów i młodych badaczy. 

Dr Dawid Kostecki - zdjęcieUczestnicy projektu „PROM – Międzynarodowa wymiana stypendialna doktorantów i kadry akademickiej” mogli aplikować o stypendia na sfinansowanie kosztów na zagraniczne wyjazdy trwające od pięciu do maksymalnie 30 dni. Mogły one dotyczyć prowadzenia zajęć dydaktycznych, udziału w konferencjach, letnich i zimowych szkołach, kursach, warsztatach i wizytach studyjnych.    

Stypendia mogły być również przeznaczone na pobyt związany z pozyskiwaniem materiałów do pracy dydaktycznej lub naukowej, nabyciem umiejętności obsługi unikatowej aparatury badawczej lub zwiększeniem umiejętności związanych z pisaniem międzynarodowych wniosków grantowych. 

– Tytuł projektu odzwierciedla ideę, która zmieniał współczesną mobilność akademicką, z mobilności długookresowej na krótkookresową. Ten trend związany jest w sposób naturalny z pandemią Covid-19, kiedy to systematycznie zaczęło rosnąć zapotrzebowanie naukowców na wyjazdy krótkoterminowe i hybrydowe – mówił podczas spotkania dr Dawid Kostecki, dyrektor NAWA. – W programie kluczowa była też elastyczność, ponieważ dawał szanse doktorantom na połączenie nauki z pracą, wychowaniem dzieci i innymi zobowiązaniami, bez konieczności rezygnacji z wielu rzeczy – dodał. 

Prof. Dariusz Łydżba - zdjęciePROM był jednym z największych programów NAWA finansowanych ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Z ciągu ostatnich pięciu lat z wyjazdów skorzystało ponad 5 tys. osób z 52 instytucji szkolnictwa wyższego (uczelnie i instytuty PAN). 

– Wiedzę możemy zdobywać na wiele różnych sposobów, ale bezpośrednie doświadczenia, zwłaszcza międzynarodowe, są nie do zastąpienia. Tego typu wsparcie jest bardzo potrzebne, ponieważ pobyty krótkoterminowe muszą być zazwyczaj finansowane ze środków własnych uczelni, a nie wszystkie szkoły wyższe i jednostki naukowe mogą sobie na to pozwolić. Dlatego bardzo żałuję, że ten program już się zakończył. Liczę jednocześnie, że pojawią się nowe możliwości w tym zakresie – powiedział prof. Dariusz Łydżba, prorektor ds. współpracy PWr. 

Co ważne, projekty zgłoszone do programu PROM mogły obejmować zarówno wyjazdy Polaków za granicę, jak i przyjazdy doktorantów i kadry akademickiej do Polski. Dr Dawid Kostecki podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby wsparcie ze strony NAWA płynące na uczelnie przez ostatnie sześć lat zostało zatrzymane. 

– Mamy teraz okres inauguracji nowego roku akademickiego. Dla NAWA to okres inauguracji nowych programów związanych z funduszami europejskimi na rzecz rozwoju społecznego. Już 24 października uruchomimy wyczekiwany przez wiele osób program „Partnerstwa strategiczne”. Dodatkowo w tym roku wystartuje też kolejna edycja programu „Welcome to Poland” – dodał dyrektor NAWA. 

newsletter_2023_14.jpg

Projekt „Partnerstwa strategiczne” zakłada wsparcie instytucji szkolnictwa wyższego i nauki w wypracowaniu trwałych rozwiązań w zakresie współpracy dydaktycznej, naukowej i wdrożeniowej realizowanej w ramach strategicznych partnerstw międzynarodowych. Projekty realizowane w ramach Programu muszą wpisywać się w długofalową politykę rozwoju jednostki wnioskującej. 

Z kolei program „Welcome to Poland” zakłada umiędzynarodowienie polskich instytucji szkolnictwa wyższego i nauki poprzez finansowanie projektów związanych m.in. z budowaniem potencjału w zakresie przyjmowania i obsługi zagranicznych studentów, doktorantów, kadry dydaktycznej i naukowej czy promocję na arenie międzynarodowej, w szczególności poprzez współpracę z zagranicznymi absolwentami. 

Konferencja „PROM. Krótkie wyjazdy, wielkie możliwości” odbywa się w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20). Warsztaty i prelekcje potrwają do godz. 16.15 

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję