TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 03.07.2019 Kategoria: aktualności ogólne, aktywność studencka, nauka/badania/innowacje
Może zanurzyć się na głębokość 100 metrów, wykrywa przeszkody z dokładnością do centymetra, ma sześciostrzałową wyrzutnię torped i powstał na Politechnice Wrocławskiej. Podwodny robot ROV 4.0 jest już gotowy do startu w międzynarodowych zawodach w USA.
Swój najnowszy projekt przedstawiciele Koła Naukowego Robocik zaprezentowali 3 lipca w Bibliotechu. Nad autonomiczną łodzią podwodną ROV 4.0 pracowało przez rok ponad 50 osób.
- Dziękuję wszystkim członkom naszego zespołu za ich wkład w rozwój projektu, który nazwaliśmy PWR Diving Crew – mówił Wiktor Paluch, prezes Koła Naukowego Robocik. - Udowodniliśmy sobie, że przez ten rok poczyniliśmy ogromny postęp i możemy jeszcze w przyszłości wiele osiągnąć.
Młodzi konstruktorzy z PWr inżynierią autonomicznych robotów podwodnych zajmują się od 2016 r. W 2018 r. po raz pierwszy wystartowali ze swoją konstrukcją w zawodach RoboSub w Kalifornii. Udało im się awansować do półfinałów i zdobyć nagrodę specjalną za najlepszą symulację komputerową w środowisku Unity, którą pomocniczo wykonali w celu uczenia sieci neuronowych sterujących robotem. - Połączyła nas nie tylko ciężka praca, ale także wspaniała atmosfera w zespole, która zaowocowała sukcesami w zawodach i dalszym rozwojem projektu – opowiadał Wiktor Paluch.
- Długo czekaliśmy na ten dzień - mówił Tomasz Debudaj, lider działu technicznego. - Rok temu zbudowaliśmy pierwszą w Polsce autonomiczną łódź podwodną, która poradziła sobie nawet na najtrudniejszych zawodach w USA. Dziś prezentujemy całkowicie nowego robota, który różni się niemal wszystkim od tego ubiegłorocznego.
Najnowszy model ROV 4.0 jest czwartą i najbardziej zaawansowaną tego typu konstrukcją, która powstała na PWr. Ma o wiele więcej systemów gwarantujących całkowitą szczelności nawet przy dużym zanurzeniu. Nowością jest przede wszystkim obudowa łodzi, która ma kształt walca. - Oprócz kuli to właśnie walec ma największą wytrzymałość na ciśnienie zewnętrzne – tłumaczył Tomasz Debudaj. - Pozwoliło nam to na zwiększenie głębokości zanurzania łodzi do aż 100 metrów. Ponadto rama jest zbudowana z tworzywa sztucznego, zamontowaliśmy rozbudowany system wizyjny oraz dodaliśmy manipulator do precyzyjnych prac pod wodą.
Na potrzeby startu w zawodach studenci wyposażyli swój projekt w sześciostrzałową wyrzutnię torped, zestaw czujników, które umożliwiają dokładne określenie położenia łodzi oraz sonar pokazujący odległość robota od przeszkody z dokładnością do 1 cm.
- Muszę dodać, że praca nad ROV 4.0 to nie tylko zajęcie dla inżynierów – stwierdziła Antonina Kryszewska z działu marketingu. - Zbudowanie od podstaw takiego robota to oczywiście wielkie wyzwanie, ale równie trudno jest go wypromować, pozyskać środki na jego budowę czy też wyjazd na zawody. A nam się to wszystko udało.
Za dwa tygodnie, jeszcze ze starym, ale mocno unowocześnionym modelem ROV 3.0 studenci pojadą na prestiżowe zawody ERL Emergency we Włoszech (La Spezia, 14-17 lipca), a na przełomie lipca i sierpnia czeka ich wylot do amerykańskiego San Diego na RoboSub (29 lipca-4 sierpnia).
Głównym motywem zawodów będą wampiry. W trakcie rywalizacji robot będzie musiał m.in. pływać po basenie z wykorzystaniem rozmieszczonych na dnie kolorowych znaczników i nadajników wydających ultradźwięki, podnieść ażurową konstrukcje w kształcie sześcianu i wrzucić do oznaczonego pojemnika oraz otworzyć niewielki pojemnik i wyciągnąć na powierzchnię znajdujący się w niej element.
- Doświadczenia z poprzedniej edycji, gdzie awansowaliśmy do półfinału oraz otrzymaliśmy nagrodę specjalną od jury, pozwalają nam wierzyć, że w tym roku w starciu z najlepszymi zespołami z całego świata powalczymy nawet o podium – mówiła Antonina Kryszewska.
Więcej informacji o projekcie na Facebooku.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »