TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 08.04.2022 Kategoria: aktualności ogólne, konkursy/stypendia, nauka/badania/innowacje, współpraca międzynarodowa, Wydział Chemiczny
Mikroorganizmy mają ogromny wpływ na żyzność gleby. Jak je najskuteczniej wprowadzać do środowiska glebowego, a przy tym „zachęcić” roślinę do większego wzrostu? Badania nad działaniem bionawozów z wykorzystaniem odpadów rolno-spożywczych prowadzi dr hab. inż. Agnieszka Saeid z Wydziału Chemicznego.
Badaczka rozpoczęła projekt naukowy, który jest finansowany w ramach grantu Sonata Bis Narodowego Centrum Nauki. Realizuje go wspólnie z grupą badawczą Fizjologii Stresu Roślin z Cypryjskiego Uniwersytetu Technologicznego. Naukowcy będą testować różne metody wprowadzania bionawozów do gleby i obserwować ich wpływ na rośliny.
– Wiemy, że mikroorganizmy pełnią ważną rolę w systemie glebowym. To one odpowiadają za transport takich pierwiastków jak węgiel, azot czy fosfor. Przyczyniają się do zmian w procesach glebotwórczych, rozkładają i mineralizują materię organiczną. Zapobiegają erozji i zabezpieczają glebę przed przesuszeniem. Oczyszczają też grunt, biorąc udział w rozkładzie pestycydów czy antybiotyków. Pomagają również roślinom – łagodzą im brak wody i składników odżywczych – wyjaśnia dr Agnieszka Saeid.
Dodaje, że ważne jest szukanie coraz to lepszych sposobów wprowadzania pożytecznych szczepów do środowiska glebowego.
– W naszych badaniach umieszczamy w glebie m.in. składniki odżywcze w postaci surowców wtórnych, pochodzących z przemysłu rolno-spożywczego. Skupiamy się na modyfikacji wszystkich składników systemu glebowego, czyli rośliny, gleby i jej mikrobiotu – bakterii i grzybów – tłumaczy chemiczka z PWr.
W projekcie zaplanowano dwie metody modyfikacji. Pierwsza to „zakażenie” rośliny, czyli mikrobiologiczne zaprawianie nasion, zanurzanie korzeni sadzonek w zawiesinie lub oprysk kwiatostanu zawiesiną. Drugi sposób to wprowadzenie szczepów drobnoustrojów do gleby w postaci liofilizatu mikrobiologicznego, zawiesiny lub unieruchomionych komórek.
– Nasz zespół z Katedry Inżynierii i Technologii Procesów Chemicznych jest odpowiedzialny za poznanie mechanizmu uwalniania składników pokarmowych i jego wpływu na parametry agronomiczne roślin, składu i jakości plonu. Z kolei grupa z Cypru, pod okiem prof. Vassilisa Fotopoulosa oceni, jak modyfikacje systemu glebowego wpłyną na fizjologiczną, biochemiczną i molekularną odpowiedź rośliny – wyjaśnia dr Saeid.
Badania mają pomóc w zrozumieniu charakteru zależności pomiędzy poszczególnymi elementami systemu glebowego. To z kolei pozwoli dopracować strategię skutecznego wprowadzania drobnoustrojów, gatunków (szczepów) do systemu glebowego dostosowanego do konkretnego źródła składników odżywczych roślin.
– Zakres naszych badań wpisuje się w ideę zielonej chemii. Do modyfikacji środowiska glebowego wykorzystujemy surowce wtórne w połączeniu z czynnikiem mikrobiologicznym. W ten sposób możemy w sposób ekologiczny nawozić rośliny i ograniczyć używanie preparatów rolniczych często szkodliwych dla zrównoważonego środowiska – podkreśla dr Agnieszka Saeid z W3.
ISZ
O innych projektach z PWr wyłonionych w 11. edycji konkursu Sonata Bis pisaliśmy tutaj:
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »