Rekordowe zainteresowanie Matematycznymi Pojedynkami

Rekordowa liczba osób, bo aż 250 weźmie udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Matematyczne Pojedynki, który ze względu na pandemię pierwszy raz odbędzie się online za pomocą platform internetowych. Pierwszy raz też w konkursie wezmą udział licealiści. Pojedynki już w sobotę!

Pojedynek sześciu osób siedzących przy stole nad zadaniami3, 2, 1...start w sobotę

Konkurs rozpocznie się w sobotę o 9:00 i potrwa do późnych godzin popołudniowych w niedzielę na platformie Zoom.

Miłośnicy trudnych zagadek i łamigłówek logicznych będą ze sobą walczyć przez dwa dni, aby ostatecznie po finałowych rozgrywkach wyłonić zwycięzcę. Pierwszy raz organizatorzy z Koła Naukowego Matematyki PWr zaprosili do udziału licealistów z całej Polski, którzy tłumnie skorzystali z możliwości zmierzenia się z miłośnikami królowej nauk. W sumie chęć wzięcia udziału w potyczkach matematycznych wyraziło aż 200 uczniów liceów ogólnokształcących.

Nowe czasy, nowa edycja

To będzie zupełnie inna od poprzednich edycja. Zmiany wymusiła pandemia i fakt, że impreza nie odbędzie się na żywo lecz online. Nie będzie więc publiczności, która zagrzewała do rywalizacji uczestników i w istotny sposób podnosiła temperaturę konkursu.

Dwie osoby przy tablicy prezentują zadania

Potrwa z przerwami, aż do niedzieli po południu. Na tym poziomie jury wyłoni 32 uczestników, którzy przejdą do następnego etapu. Miłośnicy matematyki będą się ze sobą mierzyć w coraz mniejszych grupach, eliminując się nawzajem aż do momentu, gdy zostanie 8 osób, które rozgrywki rozpoczną następnego dnia.

Myśl, główkuj...bądź strategiem!

Organizatorzy w I etapie - w eliminacjach - przygotowali cztery arkusze z zadaniami o bardzo różnym stopniu skomplikowania. Na każdy z arkuszy uczestnicy będą mieli 15 min. Kto nie zmieści się w czasie, otrzyma punkt karne.

– Zawody pierwszego dnia składają się z dwóch etapów. Najpierw odbędą się eliminacje, które wyłonią 32 uczestników. Z racji, że zgłosiła się rekordowa liczba osób, ten etap może trochę potrwać, bowiem jurorzy będą musieli sprawdzić wszystkie nadesłane zadania. Jednak ten etap musi zostać rozstrzygnięty w sobotę. Drugi etap - batalia, to również walka w grupach. Dzień kończy się wyłonieniem laureatów, którzy następnego dnia zawalczą o uczestnictwo w finale – wyjaśnia Iwona Łomikowska, prezeska Koła Naukowego Matematyki.

Student z podniesiona ręka w geście zwycięstwa

Najpierw batalia, potem pojedynek

Batalia będzie polegać na rozwiązywaniu zadań przez każdego z zawodników i potrwa aż do wyłonienia 8 osób, które będą walczyć o 1. miejsce. Następnego dnia, zaraz po otwartym wykładzie popularnonaukowym, najlepsza ósemka rozpocznie walkę w ostatnim etapie - pojedynkach. Uczestnicy będą walczyć parami, aż do wyłonienia pary finalistów, walczących o 1. miejsce. Wygrywa zawodnik, który pokona wszystkich przeciwników. Autorami zadań są członkowie Koła Naukowego Matematyki.

– Zadania będą bardzo zróżnicowane i dotyczą wielu różnych dziedzin matematyki. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia szefowa KNM. Dodaje, że w tego typu konkursach liczą się nie tylko umiejętności matematyczne, ale też przemyślana strategia, w jakiej kolejności rozwiązywać poszczególne zadania, głównie podczas pojedynków.

newsletter-promo.png

Na zwycięzców konkursu czekają atrakcyjne nagrody, m.in. gry planszowe i wiele innych interesujących gadżetów. Więcej informacji o Matematycznych Pojedynkach na profilu facebookowym wydarzenia.

ula