TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Razem na straży bezpieczeństwa publicznego

Uczestnicy spotkania - zdjęcie

Opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych technologii wspierających bezpieczeństwo publiczne – to główne zadania Makroklastra – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym. Jego inicjatorami są Politechnika Wrocławska, władze samorządowe Dolnego Śląska i Wrocławia oraz Zachodnia Izba Gospodarcza.

Cezary Przybylski - zdjęciePreambułę w sprawie powołania jednostki podpisali w środę prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr, Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele film i instytucji – partnerzy Makroklastra.

– Świat zmaga się obecnie z wieloma zagrożeniami bezpieczeństwa publicznego. Dynamiczny rozwój cywilizacyjny i technologiczny, niestabilna sytuacja gospodarcza, niepokoje społeczne, pandemie czy wreszcie wojny. W czasach, gdy wiedza i informacja stają się najcenniejszym towarem jesteśmy szczególnie narażeni na cyberataki, a cyberbezpieczeństwo staje się priorytetem – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Odpowiedzią na te wyzwania jest właśnie powołanie Makroklastra – podkreślił.

Celem klastra jest m.in. identyfikowanie newralgicznych obszarów i potrzeb bezpieczeństwa publicznego, kreowanie nowych kierunków rozwoju technologii w bezpieczeństwie publicznym, łączenie twórców i dostawców z odbiorcami innowacyjnych technologii bezpieczeństwa publicznego oraz inicjowanie, aplikowanie i realizacja wspólnych projektów badawczych.

Prof. Arkadiusz Wójs - zdjęcie– Klaster skupia w jednym miejscu naukę, biznes i samorządy, a więc te wszystkie podmioty, które są odpowiedzialne za to, żeby mieszkańcom Dolnego Śląska żyło się bezpieczniej – zaznaczył Cezary Przybylski. – Trzeba pamiętać, że zagrożenia w cyberprzestrzeni dotyczą nie tylko pojedynczych osób, lecz także różnego rodzaju instytucji. Pomysł utworzenia Makroklastra nabiera też nowej wartości w kontekście tego, co dzieje się obecnie za naszą wschodnią granicą – dodał marszałek.

O strukturze i planach rozwoju jednostki opowiedział prof. Tadeusz Więckowski z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Makroklaster podzielony zostanie na grupy robocze działające w obszarach:

  • bezpieczeństwo energetyczne – działania będą związane m.in. z analizą i rozwiązywaniem potrzeb gospodarki w zakresie bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, pracy sieci elektroenergetycznej czy bezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej,

  • cyberbezpieczeństwo – grupę będzie tworzył działający już na PWr Dolnośląski Klaster Cyberbezpieczeństwa, który skupi się m.in. na identyfikowaniu i zaspokajaniu potrzeb gospodarki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa informatycznego,

  • bezpieczeństwo środowiska naturalnego – zadania grupy będą oscylowały m.in. wokół technologii zarządzania odpadami, ochrony wód i atmosfery czy wsparcia innowacji technologicznych w zakresie instalacji sanitarnych,

  • bezpieczeństwo społeczne – zadania w tej grupie będą związane m.in. z zapewnieniem dostaw energii, wody i gazu, ochronę obiektów historycznych czy rozwój technologii związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy,

  • bezpieczeństwo techniczno – infrastrukturalne – prace realizowane w tym obszarze mają m.in. poprawić konkurencyjność takich branż jak np. aeronautyka, motoryzacja, budownictwo, przemysł chemiczny poprzez rozwój technik sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i data mining.

Inicjatorzy klastra - zdjęcie– Liczba danych związanych z tymi zagadnieniami rośnie bardzo dynamicznie, a ten gwałtowny wzrost obserwujemy zwłaszcza w okresie, gdy mierzyliśmy się z pandemią koronawirusa. Niestety tym samym rośnie również podatność na kradzież informacji, dlatego chciałem podziękować, że w kwestiach bezpieczeństwa będziemy mogli współpracować razem. Wierzę, że będzie to jeden z ważniejszych projektów z bardzo długą perspektywą rozwoju – mówił Grzegorz Dzik.

Partnerami Makroklastra są m.in. IBM, KGHM S.A., PGE, Chemeko – System, Cryptomage, Dynacon, Inseqr sp. z o.o., LTB, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Nexus Nowe Technologie Wrocław S.A. oraz Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych.

Więcej o samej inicjatywie na stronie.

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję