TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 01.06.2022 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, nauka/badania/innowacje, współpraca z przemysłem, Wydział Informatyki i Telekomunikacji
Opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych technologii wspierających bezpieczeństwo publiczne – to główne zadania Makroklastra – Technologie w Bezpieczeństwie Publicznym. Jego inicjatorami są Politechnika Wrocławska, władze samorządowe Dolnego Śląska i Wrocławia oraz Zachodnia Izba Gospodarcza.
Preambułę w sprawie powołania jednostki podpisali w środę prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr, Cezary Przybylski, marszałek Województwa Dolnośląskiego, Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Grzegorz Dzik, przewodniczący Rady Zachodniej Izby Gospodarczej – Pracodawcy i Przedsiębiorcy oraz przedstawiciele film i instytucji – partnerzy Makroklastra.
– Świat zmaga się obecnie z wieloma zagrożeniami bezpieczeństwa publicznego. Dynamiczny rozwój cywilizacyjny i technologiczny, niestabilna sytuacja gospodarcza, niepokoje społeczne, pandemie czy wreszcie wojny. W czasach, gdy wiedza i informacja stają się najcenniejszym towarem jesteśmy szczególnie narażeni na cyberataki, a cyberbezpieczeństwo staje się priorytetem – mówił prof. Arkadiusz Wójs. – Odpowiedzią na te wyzwania jest właśnie powołanie Makroklastra – podkreślił.
Celem klastra jest m.in. identyfikowanie newralgicznych obszarów i potrzeb bezpieczeństwa publicznego, kreowanie nowych kierunków rozwoju technologii w bezpieczeństwie publicznym, łączenie twórców i dostawców z odbiorcami innowacyjnych technologii bezpieczeństwa publicznego oraz inicjowanie, aplikowanie i realizacja wspólnych projektów badawczych.
– Klaster skupia w jednym miejscu naukę, biznes i samorządy, a więc te wszystkie podmioty, które są odpowiedzialne za to, żeby mieszkańcom Dolnego Śląska żyło się bezpieczniej – zaznaczył Cezary Przybylski. – Trzeba pamiętać, że zagrożenia w cyberprzestrzeni dotyczą nie tylko pojedynczych osób, lecz także różnego rodzaju instytucji. Pomysł utworzenia Makroklastra nabiera też nowej wartości w kontekście tego, co dzieje się obecnie za naszą wschodnią granicą – dodał marszałek.
O strukturze i planach rozwoju jednostki opowiedział prof. Tadeusz Więckowski z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Makroklaster podzielony zostanie na grupy robocze działające w obszarach:
– Liczba danych związanych z tymi zagadnieniami rośnie bardzo dynamicznie, a ten gwałtowny wzrost obserwujemy zwłaszcza w okresie, gdy mierzyliśmy się z pandemią koronawirusa. Niestety tym samym rośnie również podatność na kradzież informacji, dlatego chciałem podziękować, że w kwestiach bezpieczeństwa będziemy mogli współpracować razem. Wierzę, że będzie to jeden z ważniejszych projektów z bardzo długą perspektywą rozwoju – mówił Grzegorz Dzik.
Partnerami Makroklastra są m.in. IBM, KGHM S.A., PGE, Chemeko – System, Cryptomage, Dynacon, Inseqr sp. z o.o., LTB, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, Nexus Nowe Technologie Wrocław S.A. oraz Jelenia Góra, Legnica i Wałbrzych.
Więcej o samej inicjatywie na stronie.
mic
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »