TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Razem możemy więcej. Europejskie uczelnie debatują na PWr

Konferencja Unite! Dialogue - zdjęcie

Ponad 300 osób z dziewięciu renomowanych europejskich uczelni bierze udział w konferencji Unite! Dialogue, która we wtorek rozpoczęła się na Politechnice Wrocławskiej. Przez trzy dni będą dyskutować i planować rozwój dalszej współpracy w ramach sieci Unite!.

Sieć Unite! powstała w 2019 r. dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, zakładającej stworzenie do 2025 r. Europejskiej Strefy Edukacyjnej.

Uniwersytety Europejskie to konsorcja uczelni na terytorium Unii, które umożliwiają studentom uzyskiwanie stopni poprzez łączenie studiów w kilku krajach UE i przyczyniają się do rozwoju międzynarodowej konkurencyjności uczelni europejskich

Prof. Arkadiusz Wójs i prof. Tanya Bruhl - zdjęcie– Sieć Unite! tworzy obecnie dziewięć uniwersytetów skupionych wokół rozwoju nowoczesnych technologii. Naszym głównym celem jest opracowanie nowego systemu nauczania w szkołach wyższych, dlatego oferujemy naszym studentom szereg interdyscyplinarnych programów studiów oraz wiele możliwości międzynarodowych wymian – mówi prof. Tanya Bruhl, przewodnicząca sojuszu i rektorka Uniwersytetu Technicznego w Darmstadt.

Początkowo do sieci Unite! należało siedem czołowych europejskich uczelni: Uniwersytet w Grenoble (Francja), Uniwersytet w Lizbonie (Portugalia), Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (Szwecja), Aalto University (Finlandia), Uniwersytet Techniczny w Darmstadt (Niemcy), Politechnika w Turynie (Włochy) oraz Uniwersytet Techniczny Katalonii – Barcelona Tech (Hiszpania). W zeszłym roku do sieci dołączyła Politechnika Wrocławska oraz austriacki Uniwersytet Techniczny w Graz.

– Bardzo zależało nam na dołączeniu do któregoś z sojuszy uniwersytetów europejskich, a szukając miejsca dla siebie, patrzyliśmy przede wszystkim na cele danej sieci i poziom należących do niej uczelni. Unite! okazała się wspaniałą grupą, w której działają uczelnie wysoko notowane w Europie – wyjaśnia prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Oprócz uczelni technicznych należą do niej także uniwersytety ogólne, bo kształcąc młodych ludzi, nie możemy się zamykać tylko na świat inżynierii – dodał.

Łącznie w uczelniach zrzeszonych w sieci Unite! studiuje blisko 200 tys. studentów, a każdego roku naukę kończy niemal 50 tys. absolwentów. Członkowie sieci ściśle współpracują przy ponad 80 projektach, a z możliwości studenckich wyjazdów skorzystało już ponad 2 tys. osób.

Konferencja Unite! Dialogue - zdjęcie

Po raz pierwszy we Wrocławiu

Unite! Dialogue to kluczowa, cykliczna i otwarta dla wszystkich członków sieci konferencja organizowana przez poszczególne uczelnie należące do Unite!. Spotkania służą zwiększeniu rozpoznawalności Unite!, jej wizji i wartości wśród społeczności uczelni członkowskich.

Gospodarzem 8. edycji spotkania jest właśnie Politechnika Wrocławska i odbywa się pod hasłem  „Unite!Ecosystems”. Ma to podkreślić znaczenie współpracy i integracji w ramach ekosystemów europejskich uniwersytetów.

W sumie we Wrocławiu zjawiło się ponad 300 wykładowców, pracowników i studentów. Czterodniowe wydarzenie ma podkreślić znaczenie współpracy i integracji w ramach ekosystemów europejskich uniwersytetów. Wszystko po to, by jeszcze mocniej stymulować innowacje, produktywność i zrównoważony rozwój.

Prof. Arkadiusz Wójs i prof. Tanya Bruhl - zdjęcie– W trakcie konferencji rozmawiamy m.in. o rozwoju dydaktyki i współpracy naukowej, z której mogliby korzystać studenci, doktoranci i młodzi naukowcy. Utworzenie wspólnej przestrzeni w sieci Unite! pozwoli nam na dołączenie do większego świata naukowego. To bardzo istotne, bo obecnie od uczelni technicznych wymaga się rozwiązywania wielkich problemów związanych np. z globalnym ociepleniem, rozwojem technologii medycznych czy zielonej energii. To wymaga zaangażowania naukowców z różnych dziedzin i w tak dużej rodzinie możemy podejmować te wyzwania – podkreślia prof. Arkadiusz Wójs.

W programie konferencji znalazły się sesje przekrojowe i plenarne oraz spotkania w kilku grupach roboczych. Będą one poświęcone m.in. społeczności E+ czy też pakietom roboczym programu Horyzont Europa.

Część uczestników swoją wizytę w Polsce zaczęła już 16 września. Wtedy właśnie w Karpaczu zorganizowano specjalny warsztat poświęcony możliwej współpracy między poszczególnymi partnerami w projektach Horyzont Europa. Podczas trzydniowego wydarzenia powołane zostały trzy społeczności: w zakresie transformacji energetycznej, zielonej transformacji oraz klimatu, co ma zapoczątkować współpracę w tych obszarach.

newsletter_2023_14.jpg

mic

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję