TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

Radio Luz z nominacją w konkursie Popularyzator Nauki!

Data: 21.10.2022 Kategoria: aktywność studencka, popularyzacja nauki

Nasza rozgłośnia radiowa znalazła się wśród finalistów ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez serwis Nauka w Polsce. Radio Luz, a ściślej: jego redakcję popularnonaukową nominowano w kategorii media – obok redakcji magazynu historycznego „Mówią Wieki” oraz dziennikarek Agnieszki Krzemińskiej i Marty A. Trzeciak. Zwycięzcę poznamy w grudniu.

Redakcja popularnonaukowa Radia Luz„Popularyzatora Nauki” od 2005 roku organizuje serwis Nauka w Polsce wydawany przez Fundację Polskiej Agencji Prasowej. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w jakim nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki.

Wśród jego dotychczasowych laureatów są m.in. neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, autor telewizyjnych programów Wiktor Niedzicki, popularyzator astronomii Karol Wójcicki, duet „Crazy Nauka” czy Centrum Nauki Kopernik.

Działają od trzech lat

W tegorocznej edycji nominowano 17 osób, redakcji i instytucji w pięciu kategoriach: animator, naukowiec, zespół, instytucja i media.

W tej ostatniej znalazło się nasze politechniczne Radio Luz, a konkretnie jego redakcja popularnonaukowa.

To młoda jednostka wewnątrz Luzu, która działa dopiero od 2019 r.

Redakcja popularnonaukowa Luzu–  Skupiamy się na prezentacji osiągnięć naukowych i innowacji wrocławskiego środowiska akademickiego – od działań zaangażowanych studentów i kół naukowych, przez wydarzenia organizowane na różnych wrocławskich uczelniach, po rozmowy i prezentacje dorobku najaktywniejszych wrocławskich badaczy – opowiada Martyna Dziakowicz, szefowa redakcji popularnonaukowej w Akademickim Radiu Luz. –  Stworzenie osobnej redakcji wynikało m.in. z potrzeby kreowania przeciwwagi wobec natłoku dezinformacji i fake newsów, z jakimi spotykamy się wszyscy na co dzień. Chcemy też poszerzać horyzonty naszych słuchaczy.

Treści naukowe zajmują na antenie Radia Luz około 180 minut tygodniowo. Od poniedziałku do piątku słuchacze mogą liczyć na serwis naukowy, wydawany o godz. 6.00, 11.00 i 15:00.

Natomiast w każdą sobotę (od 15:00 do 17:00) i środę (17-18)  redakcja nadaje swój flagowy program Na synapsach. To czas na rozmowy na żywo z badaczami, relacje z wydarzeń naukowych oraz omówienie zagadnień tematycznych związanych z aktualnymi wydarzeniami w Polski i na świecie.

newsletter

– Dodatkowym  atutem w działalności popularyzatorskiej jest wykształcenie naszych reporterów, na co dzień związanych z branżą STEM i life-science – podkreśla Martyna. – Są przygotowani merytorycznie do prezentowanych tematów, dlatego często to właśnie oni mogą bezpośrednio prezentować i komentować wybrane treści naukowe. Tak dzieje się m.in. w codziennym, popołudniowym paśmie publicystycznym Radia Luz, w którym reporterzy z redakcji naukowej regularnie „ujarzmiają naukę”, opowiadając na antenie o najnowszych odkryciach świata nauki, kładąc nacisk na to, aby wiedza była przekazywana w sposób jak najbardziej przystępny. Przykładem tego jest przygotowywanie pełnej relacji z tygodnia noblowskiego czy komentowanie aktualnych sukcesów wrocławskich studentów i naukowców w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Nie tylko na antenie

Redakcja popularnonaukowa LuzuJeszcze przed pandemią redakcja wyszła z inicjatywą organizacji otwartych paneli dyskusyjnych „Ściślej Mówiąc”, by dać zainteresowanym możliwość uczestniczenia w spotkaniu ze specjalistami z różnych dziedzin nauki.

Do dyskusji zapraszani byli nie tylko naukowcy, ale też lokalni aktywiści i praktycy, wdrażający swoje pomysły w budowanych przez siebie startupach.

Dyskusje dotyczyły m.in. innowacji tworzonych we Wrocławiu – bezinwazyjnej metody pomiaru cukru we krwi i technologii VR w zastosowaniu rehabilitacyjnym u osób po udarze, możliwości kolonizacji Marsa na bazie międzynarodowych projektów studentów z Politechniki Wrocławskiej, psychologicznych aspektów marnowania żywności w oparciu o unikatowe prace doktorskie i lokalną inicjatywę Foodsharingu.

Na Synapsach promuje także naukowe treści i wydarzenia dzięki aktywności w mediach społecznościowych, głównie na profilu facebookowym oraz zamkniętej grupie facebookowej - Burza Na Synapsach.

Wybrane materiały redakcji popularnonaukowej Radia Luz są dostępne w podcastach redakcji pod #nauka, na kanale audycji Na Synapsach oraz (także w formie artykułów) na stronie internetowej radioluz.pl.

audycje

Redakcję tworzą obecnie: Martyna Dziakowicz, Agnieszka Barbach, Jakub Jastrzębski, Anna Buchwald, Marta Gil, Natalia Błaszczyk, Karol Korczyński, Paweł Chlastacz, Michal Trojanowski, Adam Kabański, Inga Werecka, Kamila Młodawska, Ula Dobrut, Łukasz Radliński, Maciej Karcz i Maciej Makoś.

W grudniu poznamy zwycięzców

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 9 grudnia. Informację o wszystkich nominowanych można znaleźć tutaj.

Zgłoszenia do konkursu oceniało jury złożone z przedstawicieli środowiska naukowego i popularyzatorów nauki. Kapitule przewodniczy prof. Michał Kleiber, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji, jeden z inicjatorów konkursu.

W skład jury wchodzą: prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki, Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek - biolog i popularyzator nauki, a także przedstawiciel redakcji serwisu Nauka w Polsce.

Oprócz nich w kapitule oceniającej zgłoszenia znaleźli się: Dariusz Aksamit – działacz Marszu dla Nauki oraz Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, prof. Wojciech Dindorf –  emerytowany nauczyciel, który popularyzacją nauki zajmuje się od ponad 65 lat; dr Ireneusz Kaługa z Grupy EkoLogicznej; prof. Andrzej Katunin, który popularyzuje m.in. zagadnienia geometrii fraktalnej, Iwona Kieda – reprezentująca Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, dr Magdalena Osial z UW –  autorka projektu „Manufaktura Naukowców, czyli Uniwersytet Każdego Wieku” oraz „Fluffy Science”; dr hab. Piotr Sułkowski z Uniwersytetu Warszawskiego, znany z projektu „Zapytaj fizyka”; Michał Szydłowski, który jako Pan Korek prowadzi pokazy naukowe m.in. dla szkół i podczas festiwali nauki; prof. Przemysław Wojtaszek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu –  pomysłodawca i główny organizator ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów".

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2025

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję