TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.

Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.

 

PWr z nagrodami za promocję uczelni i popularyzację nauki

Data: 05.06.2024 Kategoria: nagrody/odznaczenia/medale, popularyzacja nauki

Nagrodzeni na gali

Laureaci Nagród Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom” 2024 (fot. Stowarzyszenie PRom)

Dwie główne nagrody i wyróżnienie zdobyliśmy jako uczelnia w konkursie Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”. Jury doceniło nasz kanał edukacyjny na YouTube „Polilab”, cykl filmów „Fenomeny” oraz podcast doktora Macieja Mulaka „Fizyka bez zamulania”. Nagrodzono także Dolnośląski Festiwal Nauki.

Stowarzyszenie PRom przyznało nagrody w czterech kategoriach: kreacja, popularyzacja nauki, uczelniane media oraz nowe media (nagroda im. Andrzeja Sołtysiaka). W sumie jury oceniało 45 zgłoszeń z uczelni publicznych i prywatnych z całej Polski.

Pod uwagę brano innowacyjność i kreatywność na tle standardowych działań uczelni, zgodność z powszechnie uznawanymi zasadami public relations ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektów etycznych, społeczną odpowiedzialność nauki oraz uzyskane korzyści i siłę oddziaływania.

Nasza uczelnia może pochwalić się Nagrodą im. Andrzeja Sołtysiaka w kategorii nowe media przyznaną dla youtubowego kanału edukacyjnego „Polilab.

Powstał z myślą o uczniach szkół średnich. Zamieszczamy tam materiały związane z programem nauczania fizyki i chemii, przedstawiane krótko, treściwie i atrakcyjnie przez naukowców PWr, którzy „po ludzku” w kilkuminutowych materiałach wideo tłumaczą to, co w fizyce i chemii wydaje się czasem niezrozumiałe.

Kapituła w uzasadnieniu podkreśliła, że nagrodę przyznała za „podjęcie się stworzenia pomocy edukacyjnej zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, a tym samym wyjście poza schemat konwencjonalnych materiałów promujących uczelnię. Za niebanalny scenariusz i realizację tv, za nowatorskie podejście do popularyzacji nauki, za wykorzystanie potencjału popularyzatorskiego naukowców”.

Do tej pory w stworzenie filmów wideo na kanał YouTube zaangażowali się: prof. Agnieszka Wojciechowska, dr inż. Katarzyna Helios, dr inż. Maciej Mulak, dr inż. Dominika Kaczorowska, dr inż. Daniel Dusza, dr hab. inż. Rafał Kowalczyk, Grzegorz Gomółka, dr hab. inż. Juliusz Winiarski, prof. uczelni, Katarzyna Fedoruk, Karolina Stefańska, dr inż. Anna Leśniewicz, dr inż. Krzysztof Gręda, dr hab. inż. Damian Pucicki, prof. uczelni, dr inż. Tomasz Czapka, dr Monika Szefczyk, prof. Karol Tarnowski, Marta Bernaś, dr inż. Mateusz Jackowski, dr inż. Magdalena Malik, dr inż. Cezary Czajkowski i dr inż. Elżbieta Romanik.

W tej kategorii wyróżniono także „DiversiTY” – kampanię rekrutacyjną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Główną nagrodę zdobył także nasz cykl filmów „Fenomeny”. To trzy materiały wideo, które wciągając widzów w narrację o trzech fenomenach – świetle, wodzie i energii – pokazują, jak – jako ludzkość – próbowaliśmy zrozumieć ich naturę, ujarzmić ją i wykorzystać do własnych celów i jak jeszcze możemy skorzystać z ich potencjału w przyszłości. W filmach opowiedzieliśmy m.in. o tym, czym jest ciemna materia, jak powstały pierwsze galaktyki, dlaczego poszukujemy wody w głębinach Ziemi i staramy się ją znaleźć w kosmosie.

Kapituła konkursu doceniła oryginalny i nieszablonowy scenariusz, podjęcie tematu znaczenia badań naukowych, a także profesjonalną realizację filmową oraz jasny i zrozumiały przekaz, czyli mówienie o nauce w prosty i przystępny sposób.

Wyróżnienie przyznano dla filmu promocyjnego „Politechnika Gdańska – piękna, nowoczesna i z charakterem. Filmowy spacer po uczelni".

Z kolei w kategorii popularyzacja nauki wyróżnienie zdobył podcast dr. inż. Macieja Mulaka, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki – „Fizyka bez zamulania”, przygotowywany w ścisłej współpracy trzech działów uczelni (Informacji i Promocji, Mediów oraz Sekcji ds. E-learningu w Dziale Informatyzacji).

Materiałami publikowanymi na kanale na Youtube i Spotify doktor Mulak zabiera słuchaczy w wielowątkową podróż, w której prawa fizyki ilustrują mrówki i King Kong, liliputy z książki J. Swifta, wampiry z hollywoodzkich filmów czy kosmici znani z popkultury. Chcemy w ten sposób przekonywać młodych ludzi i osoby, które formalną edukację mają już dawno za sobą, że fizyka otacza nas wszędzie i jest naprawdę interesująca – jeśli tylko nauczymy się dostrzegać ją wokół nas.

Kapituła nagrody doceniła „Fizykę bez zamulania” za wykorzystanie najnowszych technologii, niestandardowe podejście do tematu i pokazanie, że fizyka może być interesująca dla każdego oraz za pomysł na dotarcie do młodzieży i za skuteczność.

W tej kategorii główną nagrodę zdobył Dolnośląski Festiwal Nauki, a konkretnie jego ubiegłoroczna XXVI edycja. Nagrodę przyznano dla Uniwersytetu Wrocławskiego – Biura Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jako jednostki międzyuczelnianej oraz 12 uczelni-organizatorów, w tym Politechniki Wrocławskiej. Doceniono w ten sposób „nadążanie za trendami w popularyzacji nauki, wykorzystywanie najnowszych narzędzi i kanałów komunikacyjnych, zasięg i skuteczność imprezy organizowanej już od 26 lat”.

lucy

Galeria zdjęć

Politechnika Wrocławska © 2024

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »

Akceptuję