PWr przystąpiła do Europejskiego Sojuszu na rzecz Surowców (ERMA)

Jako pierwsza uczelnia z Polski Politechnika Wrocławska została członkiem ERMA - European Raw Materials Alliance. Obecnie sojusz zrzesza ponad 300 firm, organizacji i instytucji, które łączą siły, by zapewnić bezpieczeństwo dostaw surowców dla Unii Europejskiej.

Zdjęcie ilustracyjne - kopalniaEuropejski Sojusz na Rzecz Surowców został ogłoszony na początku września tego roku jako część planu działania dla bezpieczeństwa Europy w zakresie surowców krytycznych i strategicznych. Za podstawowe cele przyjęto m.in. zmniejszenie uzależnienia krajów Unii Europejskiej od surowców importowanych z tzw. krajów trzecich (czyli nienależących do UE, Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego), a także rozwój silnych łańcuchów dostaw i ich dywersyfikację oraz poprawę gospodarowania zasobami i ponownego ich wykorzystywania przy jednoczesnym promowaniu odpowiedzialnego zaopatrzenia na całym świecie.

ERMA ma m.in. służyć jako platforma konsultacyjna oraz stworzyć fundusz wspierający finansowo kluczowe inwestycje w surowce (ma to być tzw. Raw Materials Investment Platform). Będzie także prowadzić działania wspierające społeczną akceptację i świadomość roli surowców i zaawansowanych materiałów do magazynowania energii w przechodzeniu na zieloną i cyfrową gospodarkę.

Obecnie ERMA zrzesza ponad 300 partnerów – firmy z branży górniczej (są wśród nich zarówno największe przedsiębiorstwa tego sektora jak Anglo American, Boliden, Epiroc Rock Drills czy KGHM, jak i mniejsze firmy zajmujące się przeróbką i odzyskiwaniem surowców krytycznych, m.in. litu), a także stowarzyszenia, instytucje naukowe, instytucje finansowe i ministerstwa czterech państw.

Polska ma tam na razie sześciu przedstawicieli – obok KGHM początkowo były to także Jastrzębska Spółka Węglowa i nasza uczelnia, a następnie dołączyli: KGHM Cuprum Centrum Badawczo-Rozwojowe, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla i Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.

- Sojusz będzie wspierał branżę górniczą, by zapewnić Unii Europejskiej bezpieczeństwo surowcowe. Dołączyliśmy do niego, bo widzimy, że jako wiodąca uczelnia techniczna w Polsce z ogromnym doświadczeniem w projektach naukowych i świetnym zapleczem badawczym, możemy stanowić dużą pomoc w planowanych działaniach – mówi dr Magdalena Worsa-Kozak z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii, która wspólnie z dziekanem wydziału prof. Radosławem Zimrozem ustalała szczegóły wejścia PWr w szeregi członków ERMA.

Centrum GEO3EMJak podkreśla prof. Zimroz, Politechnika Wrocławska jest aktywna w programie EIT KIC Raw Materials, w ramach którego realizuje kilka projektów. Uczestnictwo w ERMA daje szansę na jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału badawczego uczelni w zakresie surowców. Dysponujemy m.in. 12 specjalistycznymi laboratoriami wyposażonymi w nowoczesną aparaturę, zlokalizowanymi w nowym centrum badawczym GEO-3EM. To m.in. Laboratorium Nauk o Ziemi i Inżynierii Mineralnej, Laboratorium Technik Modelowania w Górnictwie, Laboratorium Systemów Maszynowych w Górnictwie czy Akredytowane Laboratorium Transportu Taśmowego.

– Mogą one stać się poligonem badawczym do testowania i rozwijania nowych technologii w całym cyklu związanym z przetwarzaniem czy odzyskiwaniem surowców – tłumaczą naukowcy z W6.

Uczelnia ma szansę także odegrać dużą rolę w działaniach edukacyjnych. Nie tylko jako miejsce kształcenia przyszłych kadr dla branży górniczej, ale także poprzez działania zwiększające świadomość społeczną w zakresie surowców.

Więcej informacji na temat ERMA tutaj.

Lucyna Róg