TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 26.10.2023 Kategoria: aktualności ogólne, działania społeczne, popularyzacja nauki, współpraca z przemysłem
Nasza uczelnia zaangażuje się w działalność Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona w Legnicy. To efekt umowy, którą zawarli prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski oraz władze naszej uczelni, reprezentowane przez prorektora ds. studenckich dr. inż. Piotra Górskiego.
Centrum Kultury, Nauki i Edukacji Witelona w Legnicy to obiekt wzorowany na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Jego patronem jest Witelon, polski fizyk, matematyk, znany z prac z zakresu optyki, urodzony w Legnicy w XIII wieku.
Placówka będzie zajmować się propagowaniem nauki oraz edukacją dzieci i młodzieży w zakresie nauk ścisłych. Będzie zachęcać też mieszkańców regionu do filozofii kształcenia przez całe życie.
List intencyjny o współpracy z centrum został podpisany podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2023/24 w Filii PWr w Legnicy. Podpisy złożyli prezydent miasta Tadeusz Krzakowski, prorektor ds. studenckich dr inż. Piotr Górski oraz dyrektor naszej filii w Legnicy dr inż. Tadeusz Lewandowski.
– Dzięki zawartej umowie udostępnimy centrum nasze zasoby, czyli kadrę akademicką i laboratoria – zapowiada dr inż. Piotr Górski, prorektor ds. studenckich PWr. – Będziemy wspierać prowadzone w placówce wydarzenia, akcje edukacyjne i szkoleniowe.
Filia Politechniki Wrocławskiej od lat aktywnie działa w regionie i dba zarówno o współpracę nauki z miejscowym biznesem, jak i edukację młodych ludzi, oferując im poszerzanie możliwości samorozwoju i zwiększając ich szansę na rynku pracy.
– W 2016 r. zwrócił się do mnie prezydent Legnicy z propozycją udziału Politechniki Wrocławskiej w opracowaniu koncepcji dla centrum – wyjaśnia dr inż. Tadeusz Lewandowski, dyrektor Filii w Legnicy, który wówczas pełnił funkcję pełnomocnika dziekana Wydziału Mechanicznego ds. współpracy z otoczeniem gospodarczym. – Powołaliśmy wtedy zespół ekspertów z różnych wydziałów naszej uczelni, który brał udział w pracach koncepcyjnych.
Następnie miasto rozpoczęło remont zabytkowego obiektu Teatru Letniego, w którym swoją siedzibę będzie miało nowe centrum. Podpisane we wtorek porozumienie jest kolejnym krokiem w kierunku jego uruchomienia.
- Zajęcia w placówce poprowadzą pracownicy z różnych wydziałów naszej uczelni, zależnie od ich tematyki, ponadto otrzymaliśmy powierzchnię wystawienniczą w obiekcie, gdzie będziemy organizować czasowe wystawy tematyczne oraz prezentować projekty i osiągnięcia studentów i naukowców z PWr - opowiada dr inż. Tadeusz Lewandowski.
* Zdjęcie pochodzą ze strony portal.legnica.eu oraz od Gosi Banaszkiewicz (UML 2023).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »