TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Data: 24.04.2025 Kategoria: przedsiębiorczość, współpraca międzynarodowa, współpraca z przemysłem
Czy da się skutecznie prognozować poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach, które nie mają rozbudowanej sieci pomiarowej? To wyzwanie postawili uczestnikom międzynarodowego hackathonu Air Pollution Prediction&Modeling Hackathon naukowcy z Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej.
Konkurs, który rozpoczął się 22 kwietnia w Kitakyushu w Japonii, jest pierwszym z wielu działań prowadzonych wspólnie z japońskimi partnerami w ramach Expo 2025 w Osace. Oprócz hackathonu nasi badacze wezmą udział w cyklu seminariów, spotkań i konferencji, a także poprowadzą warsztaty tworzenia „wypoczywników”, czyli mebli z tektury.
Organizatorami konkursu są naukowcy z Katedry Informatyki Stosowanej Wydziału informatyki i Telekomunikacji: dr inż. Maciej Huk, dr inż. Marcin Jodłowiec, dr inż. Thanh-Ngo Nguyen, dr inż. Rafał Palak, dr inż. Krystian Wojtkiewicz oraz mgr Wiktoria Wojtkiewicz. Uczestnicy konkursu mają stworzyć modele predykcyjne jakości powietrza – skalowalne, przenośne i możliwe do wdrożenia w miastach z ograniczonym dostępem do zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Zawodnicy spróbują opracować algorytmy umożliwiające prognozowanie zanieczyszczeń w oparciu o dane zbliżone klimatycznie i geograficznie.
– Andrew Ng, jeden z architektów współczesnego podejścia do sztucznej inteligencji, mówi, że tak jak elektryczność zrewolucjonizowała świat sto lat temu, tak dziś trudno wskazać branżę, której w najbliższych latach nie odmieni AI – mówi dr inż. Rafał Palak, jeden z inicjatorów i koordynatorów hackathonu. – Naszym celem jest popularyzowanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji i ukazywanie ich uniwersalnego potencjału, zarówno w kontekście zaawansowanych technologii, jak i współczesnych wyzwań cywilizacyjnych, takich jak walka z zanieczyszczeniem powietrza. Chcemy pokazać, że AI to nie odległa przyszłość, lecz realne narzędzie, które już dziś może wspierać zrównoważony rozwój i poprawę jakości życia
Chęć udziału w zawodach zadeklarowały już zespoły z całego świata, w tym m.in. z Japonii, Indii, Australii oraz Polski. Rozwiązania wciąż można przesyłać. Rejestracja trwa do 31 lipca.
Kolejną częścią projektu PWr na Expo jest wrześniowy cykl sześciu hybrydowych sympozjów naukowych pod hasłem „Innovating Together: Enhancing Japan-Poland Research Cooperation”. W spotkaniach na czołowych japońskich uczelniach – Tohoku University, KEIO University i Shibaura Institute of Technology – wezmą udział nasi eksperci z Wydziałów: Architektury, Mechaniczno-Energetycznego, Mechanicznego oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów zajmujący się automatyką, energetyką, technologiami kosmicznymi i projektowaniem.
– Chcemy pokazać potencjał naszych badaczy, ale też zacieśnić współpracę z japońskimi partnerami. Liczymy na nowe wspólne projekty, staże i programy studiów – mówi kierująca projektem Adriana Naciążek z Centrum Relacji Międzynarodowych PWr.
Do Japonii polecą też naukowcy z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego, którzy wezmą udział w wydarzeniu „Hybrid Structures and Steel-Concrete Composite Structures – Solutions for Building the Future” w Osaka Institute of Technology. W planie wrześniowej wizyty są m.in. pokazowe testy wytrzymałościowe w laboratoriach OIT i dyskusje z przedstawicielami firm projektowych z Japonii i Polski.
Także na wrzesień zaplanowane są warsztaty Rest Area Makers, które będą spojrzeniem na architekturę przyszłości. W pawilonie Polski na Expo zespół dr. Jerzego Łątki z Wydziału Architektury, zaprosi uczestników do tworzenia wypoczywników – łączących funkcjonalność z ideą zrównoważonego projektowania. Uczestnicy zajęć będą mogli zabrać ze sobą własnoręcznie zrobione siedziska i meble z tektury.
Zajęcia będą poprzedzone prezentacjami dotyczącymi wykorzystania papieru i jego pochodnych jako materiału budowlanego – od tymczasowych schronień po trwałe budynki.
Cyfrowym sercem projektu będzie, przygotowywana przez Centrum Relacji Międzynarodowych, we współpracy z Wydziałem Informatyki i Telekomunikacji, strona internetowa – Polsko-Japoński Portal Wymiany Wiedzy. – To narzędzie do wspólnej pracy, wymiany doświadczeń i prezentacji wyników badań, które tworzone jest po to, by długofalowo wspierać współpracę między polskimi i japońskimi naukowcami – wyjaśnia Adriana Naciążek.
Wszystkie działania realizowane są w ramach projektu „Politechnika Wrocławska w centrum globalnych innowacji: Promocja i współpraca polsko-japońska”, na który nasza uczelnia uzyskała dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Celem programu jest promowanie polskiej nauki i szkolnictwa wyższego w czasie światowej wystawy Expo 2025 w Osace, która rozpoczęła się 13 kwietnia i potrwa do 13 października.
Expo to jedno z najbardziej prestiżowych i znaczących wydarzeń międzynarodowych. Organizowana raz na pięć lat wystawa łączy aspekty gospodarcze, kulturowe i turystyczne. Gospodarzem kolejnej edycji w 2030 roku będzie Arabia Saudyjska.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »